W Katowicach wybudowane zostanie nowe osiedle. Powstanie tam ponad 200 mieszkań

Na granicy Wełnowca i Józefowca powstanie nowe osiedle. Urząd miasta zapowiedział, że wybudowanych zostanie 208 mieszkań. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, ogłosiło przetarg, w którym wyłoniony zostanie wykonawca, który zaprojektuje i wybuduje osiedle.

Nowe Osiedle w Katowicach

Dzięki inwestycji Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy alei Korfantego 179a powstanie kompleks 6 budynków na powierzchni blisko dwóch hektarów. Cztery z nich będą sześciokondygnacyjne, natomiast dwa ośmiokondygnacyjne. Łącznie na granicy Wełnowca i Józefowca powstanie 208 mieszkań.

- Zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest dostęp do atrakcyjnych cenowo i komfortowych mieszkań. Właśnie dlatego KTBS ma za zadanie ciągłe poszerzanie swojej oferty mieszkaniowej. Tym razem chcemy, jeśli pozwoli na to dofinansowanie, by nowo powstałe osiedle było przeznaczone na potrzeby mieszkalnictwa komunalnego. Ponad 200 mieszkań zwiększyłoby zasoby komunalne lub zasoby KTBS, które cieszą się ogromną popularnością - podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przetarg na wykonawcę nowego osiedla został otwarty

- Chcemy przy tej budowie postawić na technologię prefabrykowaną, która według przeprowadzonych przez nas analiz, ma okazać się najbardziej efektywna pod względem czasu realizacji inwestycji. Zgodnie z zapisami postępowania przetargowego, chętne do budowy firmy, mogą składać oferty do 6 czerwca - mówi Janusz Olesiński, prezes Katowickiego TBS.

Nowe mieszkania zostaną przeznaczone na potrzeby zasobu komunalnego, dzięki czemu osoby zajmujące obecnie lokale w wymagających remontu kamienicach, będą mogły w nich zamieszkać. Na skutek inwestycji kamienice w krótszym czasie przejdą modernizację.

Jednak, by plan ten doszedł do skutku, inwestycja musi uzyskać wsparcie z rządowego „Funduszu Dopłat” w wysokości 80% potrzebnych na budowę środków. W przypadku braku dofinansowania mieszkania zostaną włączone do zasobu KTBS. Obecnie koszty powstania osiedla KTBS szacuje się na około 80 mln złotych. Według założeń, dzięki zastosowaniu technologii prefabrykacji, inwestycja może zostać zrealizowana w 18 miesięcy od podpisania umowy z wykonawcą. Zatem najwcześniej zostanie ukończona na początku 2025 roku.

Nowe osiedle borki katowice koncepcja 8

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle w Katowicach na 20 hektarach ziemi. Powstała koncepcja zagospodarowania terenu w Borkach

Autor: Katarzyna Pachelska

27/04/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon