Nowe osiedle w Katowicach na 20 hektarach ziemi. Powstała koncepcja zagospodarowania terenu w Borkach

Dwie katowickie pracownie architektoniczne wspólnie stworzyły koncepcję zagospodarowania dla terenu Katowic o powierzchni wynoszącej blisko 20 ha. Według ich pomysłu, ma tu powstać osiedle, na które będzie się składać ponad 70 budynków o liczbie pięter od 2 do 11, w sumie ponad 3 tysiące mieszkań. Zobaczcie wizualizacje tego projektu.

Jeden z deweloperów, działających na katowickim rynku nieruchomości, zaprosił do zamkniętego konkursu na projekt koncepcyjny zabudowy mieszkaniowej w katowickiej dzielnicy Borki pięć biur architektonicznych. Najwyżej ocenił pomysł działających wspólnie dwóch katowickich biur: 2H+ Architekci i 8486 architekci.

Nowe osiedle w katowickich Borkach? Architekci opracowali koncepcję

Teren nowego osiedla jest bardzo duży, bo liczy 20 hektarów. Leży w pobliżu ulicy Korczaka, ale nie przylega bezpośrednio do niej. Zaczyna się naprzeciwko szpitala psychiatrycznego (po drugiej stronie ulicy, za istniejącymi zabudowaniami) i ciągnie się na północny-wschód, czyli w kierunku właściwych Borek, pasem wzdłuż Korczaka, mijając wieżę ciśnień, aż do ulicy Borki przy pozostałościach osiedla patronackiego i siłowni pod chmurką.

Borki są dawną kolonią robotniczą, dziś częścią dzielnicy Szopienice-Burowiec, położonej w północno-wschodniej części Katowic, tuż przy granicy z Sosnowcem i Brynicy. Ich charakterystycznym elementem jest wieża wodna z lat 1911-1912, górująca nad tym terenem. Ostatnio sporo się buduje w okolicy, przy ul. Korczaka powstaje osiedle z rządowego programu Mieszkanie+ na ponad 500 mieszkań, a kolejny deweloper - Grupa Pietrzak - chce wybudować osiedle w sąsiedztwie Mieszkania+, na działce, którą kiedyś biegła linia kolei piaskowej. Oprócz tego miasto Katowice rewitalizuje Dolinę Pięciu Stawów, miejsce rekreacji, znajdujące się w pobliżu.

Ma tu się zmieścić 3275 mieszkań

Katowiccy architekci zaplanowali na tym dużym, bo liczącym 20 hektarów terenie w Borkach osiedle złożone z pięciu kwartałów, z budynkami, które pomieszczą 3275 mieszkaniań. Opracowali masterplan wraz z rewitalizacją przestrzeni podmiejskiej.

  • Powierzchnia terenu opracowania: 197 000 m2
  • Powierzchnia zabudowy: 31 977 m2
  • Projektowany parametr PUM (Powierzchnia Użytkowa Mieszkalna, czyli końcowa powierzchnia mieszkań przeznaczonych do sprzedaży, bez części przeznaczonych do wspólnego użytkowania, takich jak korytarze, klatki schodowe itp.):
    192 813 m2
  • Szacowana liczba mieszkań: 3 275 szt.
  • Współczynnik liczby miejsc postojowych: 1,74
  • Zespół projektowy: Anna Struska, Anna Homan, Łukasz Homan, Henryk Struski, Zuzanna Czekajło.
- Celem projektu było stworzenie nowoczesnej i funkcjonalnej przestrzeni miejskiej, która będzie spełniać potrzeby mieszkańców dzielnicy Borki - mówią architekci. - Projekt ten obejmował aż 20 hektarów i został podzielony na 5 kwartałów przestrzennych, z których każdy składał się z budynków mieszkalnych oraz stref wspólnych, takich jak place miejskie czy zielone strefy wypoczynku i aktywności - dodają.

Pięć kwartałów z terenami zielonymi między nimi

W kwartale A projektanci przewidują 26 budynków, 3-4 oraz 11-kondygnacyjnych. Kwartał B to osiem 11-kondygnacyjnych apartamentowców. W kwartale C zaplanowano 32 budynki maksymalnie 4-kondygnacyjne, a w kwartale E - 10 budynków 3-4 kondygnacyjnych.

- Masterplan został stworzony z myślą o zintegrowaniu zabudowy z zielonym otoczeniem - twierdzą projektanci z biura 2H+ Architekci. - Projekt zakładał stworzenie pięknego i funkcjonalnego środowiska, w którym mieszkańcy będą mieli dostęp do licznych terenów zielonych. Dodatkowo, kwartały przestrzenne zostały zaprojektowane w sposób, który umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni na cele rekreacyjne i wypoczynkowe. Zieleń, drzewa i woda są integralnymi elementami projektu, które tworzą spójną i piękną całość. Mieszkańcy będą mieli dostęp do licznych terenów zielonych, które stanowią doskonałe miejsce do wypoczynku i rekreacji - przekonują.

Co dalej z tym projektem? Jak mówią twórcy masterplanu, z powodu aktualnej sytuacji na rynku temat pozostał w fazie koncepcyjnej. - Jednak wierzymy, że chwilowe zawirowania nie zatrzymają dalszego rozwoju tej części Katowic - dodają.

La Mer Yachts katowice grupa pietrzak 3

Może Cię zainteresować:

Katowicki dealer samochodów będzie teraz sprzedawać jachty. Katowice polską stolicą luksusu?

Autor: Katarzyna Pachelska

26/04/2023

Patodeweloperka lukasz drozda

Może Cię zainteresować:

Drozda: Trzy wymiary patodeweloperki. To architektura, urbanistyka i ekonomia metra kwadratowego

Autor: Katarzyna Pachelska

15/04/2023

Woolworth sklep niemcy 2

Może Cię zainteresować:

Nowa niemiecka sieć chce podbić Polskę z Katowic. Pierwszy sklep otwiera już 8 maja

Autor: Katarzyna Pachelska

24/04/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon