W szpitalu dziecięcym w Katowicach miało dojść do molestowania przez kapelana nieletniej pacjentki

Były kapelan pracujący w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach został oskarżony o dopuszczenie się molestowania na nieletniej pacjentce. W niedużym odstępie czasowym dziewczyna została wykorzystana również przez spowiednika-egzorcystę. Jak udało ustalić się "Gazecie Wyborczej" - duchowni pochodzą z zakonu franciszkanów.

fot. Google Creative Commons
Klasztor franciszkanów Katowice Panewniki 2011

Sytuacja miała miejsce w 2019 roku. Wówczas młoda kobieta zgłosiła się do ks. Łukasza Płaszewskiego, delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży archidiecezji katowickiej. Rozmówczyni przekazała, że będąc nastolatką została wykorzystana seksualnie przez przez dwóch zakonników z Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce - franciszkanów. Kościół od razu zareagował.

- Zgłoszenie pokrzywdzonej otrzymaliśmy 28 czerwca, a już 8 lipca skierowaliśmy do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez obu duchownych - powiedział dla "Gazety Wyborczej" mec. Tomasz Kurpas, prawnik współpracujący z kurią w Katowicach ws. nadużyć seksualnych duchownych wobec nieletnich.

Gorszące sceny w szpitalu

Nastolatka przez dłuższy czas milczała. Po pewnym czasie postanowiła zwierzyć się swojemu spowiednikowi (Marek S.), który w archidiecezji katowickiej pełnił funkcję egzorcysty. Na początku był jej powiernikiem, później sam zaczął ją molestować.

Minęło kilka lat, a młoda kobieta żyła z traumą. Wróciła ona na widok ojca Pawła O., szpitalnego kapelana, którego spotkała w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Kobieta pojechała tam ze swoim chorym dzieckiem. Wskutek spotkania w młodej matce odżyły traumatyczne wspomnienia i postanowiła zgłosić sprawę kurii.

Prokuratura badała sprawę kobiety. Franciszkanie zostali oskarżeni. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez księży trafiło do Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Śledztwo trwała dwa lata, w jego wyniku do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Danielowi O. i Markowi S. (ojcowie Paweł i Franciszek).

- Obaj duchowni zostali przeniesieni do innych klasztorów. Mają też nałożony przez prokuratora zakaz pracy i kontaktowania się z dziećmi i młodzieżą. Taki sam zakaz wydał również ojciec prowincjał - powiedział dla GW ojciec Dydak K. Rycyk, prowincjalny delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce.

To niejedyny przypadek nadużyć seksualnych ojca Pawła

W lipcu 2019 r. dyrekcja GCZD zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Daniela O. W piśmie określono, iż kapelan miał "niepokojące relacje" z 17-letnią nastolatką. Sprawa dotyczyła innej pokrzywdzonej.

- Wtedy też duchowny został odsunięty od sprawowania posługi w szpitalu - powiedział GW Wojciech Gumułka, rzecznik GCZD.

Prokuratura Rejonowa Katowice Zachód umorzyła jednak to postępowanie, gdyż dowody w sprawie nie były wystarczające. Jednak jak powiedział ojciec Dydak K. Rycyk, w sprawie zostało wszczęte postępowanie kanoniczne.

Jak pisze Gazeta Wyborcza, nie udało się jej skontaktować z franciszkanami. Link do całego artykułu znajdziecie na stronie GW.

Franciszkanin jest również oskarżonym o molestowanie nieletnich w parafii w Bytomiu: Zakonnik ze Śląska podejrzewany o gwałt na dziecku. Został tymczasowo aresztowany

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Autobus 913 Katowice

Zawieszenie linii autobusowych w Katowicach

Mapa Owsiana

Remont fragmentu ulicy Owsianej w Panewnikach od 27 maja

Lawendowy ogród

Milion złotych na inicjatywy lokalne. Pomysłów bez liku

Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony

Źle parkujący kierowcy to plaga w Katowicach

Akcja „Wyzwanie: parkowanie!”. Statystyki zwalają z nóg!

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Tramwaj w Katowicach

Znowu będzie można kupić bilet w autobusie?