Wakacyjna strefa relaksu z książką 11 sierpnia zawita na dworzec PKP w Katowicach

W piątek 11 sierpnia 2023 r. w godz. 11-19 Narodowe Centrum Kultury oraz Polskie Koleje Państwowe S.A. zapraszają do odwiedzenia specjalnej wakacyjnej strefy relaksu z książką w przestrzeni Dworca PKP w Katowicach. To już drugi, po udanej inauguracji w stolicy, przystanek w ramach akcji NPRCz 2.0 pn. "Pociąg do czytania". Jej celem jest przypomnienie o zaletach czytania jako przyjemnego i wartościowego sposobu spędzania czasu oraz uświadomienie, że podróż i lektura książek to doskonałe połączenie.

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
Dworzec pkp katowice

W ramach akcji, w strefie czytelniczej dworca PKP w Katowicach w piątek 11 sierpnia 2023 r. w godz. 11-19 pasażerowie mogą nie tylko wypełnić czas oczekiwania na pociąg ciekawą lekturą, ale też skorzystać z aktywności przygotowanych przez animatorów i bibliotekarzy. Partnerem strefy czytelniczej na katowickim dworcu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach.

W kolejne piątki strefa NPRCz 2.0 pojawi się kolejno w:

  • Gdyni (18 sierpnia),
  • Krakowie (25 sierpnia),
  • we Wrocławiu (1 września).
– Idea stref czytelniczych w przestrzeni publicznej doskonale wpisuje się w założenia kampanii społeczno-informacyjnej, prowadzonej przez NCK w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - mówi prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - To jeden z największych programów wieloletnich MKiDN, realizowanych przez czterech operatorów instytucjonalnych. Dzięki zaangażowaniu naszego partnera, Polskich Kolei Państwowych, książki i biblioteki wychodzą na spotkanie z czytelnikami i pojawią się w miejscach nieoczywistych dla literatury, takich jak dworce kolejowe. W ten sposób możemy promować czytelnictwo również wśród tych osób, które nie czytają na co dzień. Każdy z nas zasługuje na stały kontakt z literaturą, ponieważ książki stanowią wspaniałe źródło inspiracji i kreatywności, a czytanie to najlepsza droga rozwoju osobistego, zawodowego i społecznego. Czytanie ma tylko dobre strony – podkreśla prof. Wiśniewski.

Do końca wakacji w specjalnie zaprojektowanej mobilnej strefie relaksu, która będzie wędrowała przez kolejne sierpniowe piątki po największych polskich dworcach kolejowych, podróżni będą mogli odpocząć na leżakach lub fotelach z interesującą lekturą. Dodatkowo zostały zaplanowane atrakcje, które mają zachęcić gości strefy do rozmaitych aktywności proczytelniczych.

Książka to nie tylko słowa, ale też ilustracje, dlatego w ramach akcji przewidziano zabawy rysunkowe prowadzone przez Roberta Trojanowskiego, autora publikacji edukacyjnych dla dzieci, który będzie tworzył na żywo rysunki na specjalne zamówienie publiczności. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali quizy literackie i warsztaty plastyczne. Kolejna atrakcja strefy to Księga Podróży, w której pasażerowie będą mogli dzielić się refleksjami i wspomnieniami z wakacji oraz impresjami związanymi z literaturą. Sprawdzimy, jakie książki umilają im podróże, co polecają i kto ich inspiruje.

– Współpracę z NCK przy programie ukierunkowanym na upowszechnienie czytelnictwa w Polsce traktujemy jako wyróżnienie. Lektura książki i podróż koleją to sprawdzone oraz doskonałe połączenie. Jestem pewien, że dzięki wspólnej akcji NCK i PKP S.A. przekona się o tym jeszcze więcej pasażerów – mówi dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Katowice 1993 rok

Może Cię zainteresować:

Jak wyglądały Katowice w 1993 roku? Miały urok... papieru ściernego. Przypominają zdjęcia fotografa ze Szwajcarii

Autor: Katarzyna Pachelska

10/08/2023

Rajd slaska katowice 02

Może Cię zainteresować:

Mało ścigania w Katowicach? W centrum miasta będzie odcinek specjalny Rajdu Śląska 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

09/08/2023

Anna maria jopek

Może Cię zainteresować:

Anna Maria Jopek wystąpi w Katowicach, w amfiteatrze. Wstęp na jej koncert z zespołem Piotr Wojtasik Quintet jest bezpłatny

Autor: Katarzyna Pachelska

09/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon