Nowa polityka parkingowa w Katowicach od 1 grudnia 2023. Widać pierwsze efekty. Opustoszał nawet plac Sejmu Śląskiego

Gołym okiem widać, że likwidacja przejść dla pieszych, żeby zrobić więcej przestrzeni dla samochodów, była niepotrzebna. Nowa strefa płatnego parkowania spowodowała za to, że o poranku 1 grudnia nie było problemów z zaparkowaniem samochodu w centrum Katowic. Opustoszał nawet plac Sejmu Śląskiego. Zapełniło się za to Centrum Przesiadkowe „Zawodzie”.

W piątek, 1 grudnia, o godz. 9.00 w ścisłym centrum Katowic nie było żadnych problemów z zaparkowaniem samochodu. To nie żart. To efekt wprowadzenia nowej strefy płatnego parkowania.

Opustoszał nawet plac Sejmu Śląskiego, który zazwyczaj o tej porze w dni robocze był przepełniony, a kierowcy zastawiali się tam wzajemnie i zostawiali za szybami numery telefonów, aby zadzwonić w razie potrzeby wyjazdu. Petenci po raz pierwszy nie mieli żadnego problemu, żeby zostawić tam samochód i załatwić swoje sprawy w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim lub Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Wolne miejsce były także tam, gdzie magistrat postanowił zlikwidować przejścia dla pieszych, aby zrobić więcej przestrzeni dla samochodów. Jak gołym okiem widać – niepotrzebnie.

Zapełniło się za to Centrum Przesiadkowe „Zawodzie”, choć i tam pozostało jeszcze około 300 wolnych miejsc. Podobnie było w CP Brynów - ponad 300 miejsc wolnych. Obok Superjednostki nadal funkcjonuje dziki parking na klepisku, gdzie opłaty nie są pobierane. Wjazd na ten teren ma jednak wkrótce zostać zlikwidowany.

Wbrew komentarzom niektórych internautów w mieście nie doszło do drogowego kataklizmu.

Nowe zasady parkowania w Katowicach

Strefa płatnego parkowania w Katowicach została poszerzona i podzielona na dwie części: „Strefa A” (Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania; niebieska) i „Strefa B” (Strefa Płatnego Parkowania; zielona). „Strefa A” obejmuje ścisłe centrum miasta, a „Strefa B” jego obrzeża. Różnią się stawkami opłat za postój.

Stawki w „Strefie A”:

 • 3 zł – do 30 min,
 • 6 zł – od 30 do 60 min,
 • 7,20 zł – za drugą rozpoczętą godzinę,
 • 8,40 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę,
 • 6 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę.

Stawki w „Strefie B”:

 • 2 zł – do 30 min,
 • 4 zł – od 30 do 60 min,
 • 4,80 zł – za drugą rozpoczętą godzinę,
 • 5,60 zł – za trzecią rozpoczętą godzinę,
 • 4 zł – za każdą następną rozpoczętą godzinę.

Opłaty są obligatoryjne w godz. 7.00-17.00 od poniedziałku do piątku, a w „Strefa A” także w soboty (za wyjątkiem sobót stanowiących dni wolne od pracy).

W momencie rozpoczęcia postoju, należy niezwłocznie dokonać płatności za parking. Można to zrobić za pomocą płatności mobilnych (Anypark, skyCash-mobiParking, mPay, moBiLET, ePARK, Flowbird) lub w parkomacie (płatność gotówką, kartą płatniczą lub blikiem). Od grudnia opłaty w parkomacie są zapisywane w systemie i umieszczenie biletu za szybą nie jest konieczne, aby potwierdzić, że opłata została wniesiona – informuje Urząd Miasta Katowice.

Mieszkańcy „Strefy A” i „Strefy B” mogą wyrobić sobie Parkingową Kartę Mieszkańca, która uprawnia ich do zakupu abonamentu parkingowego w atrakcyjnych cenach. Aby móc to zrobić, należy być zameldowanym na pobyt stały w granicach jednej ze stref albo być zameldowanym na pobyt czasowy i odprowadzać podatek PIT w jednym z katowickich urzędów skarbowych (wystarczy złożyć deklarację przynależenia do danego urzędu skarbowego).

Parkingowa Karta Mieszkańca dla mieszkańców „Strefy A”:

 • 20 zł – miesiąc,
 • 50 zł – trzy miesiące,
 • 100 zł – pół roku.

Parkingowa Karta Mieszkańca dla mieszkańców „Strefy B”:

 • 10 zł – miesiąc,
 • 25 zł – trzy miesiące,
 • 50 zł – pół roku.

Pozostali mieszkańcy, zameldowani na pobyt stały lub rozliczający PIT w Katowicach, mogą kupić abonament (od 200/300 zł/msc. do 1000/1500 zł/6 msc.). Dotyczy to także przedsiębiorców (700 zł/msc.), którzy prowadzą działalność na terenie strefy płatnego parkowania.

Automatyczny parking w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Instruktażowy film pomoże kierowcom obsłużyć automatyczny parking w Katowicach

Autor: Michał Wroński

12/11/2023

Parkometr katowice strefa po nowemu

Może Cię zainteresować:

Strefa Płatnego Parkowania w Katowicach po nowemu. Będą w sumie 2 strefy: zwykła i śródmiejska. Stawki opłat są znane

Autor: Katarzyna Pachelska

23/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon