Instruktażowy film pomoże kierowcom obsłużyć automatyczny parking w Katowicach

W poniedziałek (13 listopada) uruchomiony zostanie dla kierowców automatyczny parking przy ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach. To pierwsza tego typu inwestycja publiczna w Polsce. Aby ułatwić kierującym korzystanie z tego rozwiązania miejskie służby przygotowały specjalny film instruktażowy.

mat. pras. KAW
Automatyczny parking w Katowicach

Z lekkim opóźnieniem (bo jeszcze kilka miesięcy temu była mowa, że nastąpi to w trzecim kwartale), ale doczekaliśmy się – w poniedziałek, 13 listopada, do użytku zostanie oddany parking automatyczny przy ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach. To pierwsze takie rozwiązanie wdrożone (za niemal 23 mln zł) w Polsce. Dzięki niemu na powierzchni, na której normalnie można zmieścić ok. 40 miejsc parkingowych, będzie można zaparkować 240 pojazdów.

To możliwe dzięki pracy dwóch zespołów maszyn, które wykorzystują inteligentny system rotacyjny i przechowują pojazdy na przeznaczonych do tego platformach. Pierwszy zestaw – o długości 67 metrów – to połączenie 12 modułów parkingowych. Drugi – długi na ponad 45 metrów – składa się z 8 modułów. Każdy moduł posiada niezależny wjazd/wyjazd oraz 12 platform parkingowych.

Same prace budowlane zakończyły się już w marcu. Od tego czasu trwały procedury odbiorowe. Najważniejszej weryfikacji dokonają jednak kierowcy. Na początek bezpłatnie - do 30 listopada z automatycznego parkingu będzie można bowiem korzystać za darmo. Później trzeba będzie zapłacić 6 zł jeśli jest się posiadaczem Katowickiej Karty Mieszkańca lub 12 zł jeśli się jej nie posiada.

Zapłacić to jedno, a skorzystać z automatycznego parkingu to drugie. Aby ułatwić tą operację służby miejskie przygotowały specjalny film instruktażowy pokazujący jak sobie z tym zadaniem poradzić. Przekonują, że korzystanie z urządzeń jest intuicyjne i można je porównać do korzystania z myjni automatycznej, gdzie urządzenia sygnalizują nam poprawne umieszczenie pojazdu, a ponadto przy każdym module znajduje się instrukcja parkowania. Film publikujemy poniżej, więc zobaczcie sami i sami oceńcie.

Przypomnijmy też, że choć parking automatyczny jest co do zasady samoobsługowy, to na każdym panelu obsługi i kasie płatniczej zainstalowano intercomy, dzięki którym będzie można połączyć się z pracownikami odpowiedzialnymi za zdalną obsługę i udzielanie pomocy.

Parking Tylna Mariacka

Może Cię zainteresować:

Parking na Tylnej Mariackiej dostępny za darmo. "Okazja do przetestowania systemu osobiście"

Autor: Patryk Osadnik

08/11/2023

Automatyczny parking katowice 1

Może Cię zainteresować:

15 ważnych, choć czasem naiwnych, pytań o automatyczne parkingi na Tylnej Mariackiej. I odpowiedzi! O elektryki, brak prądu, pożar, hałas

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2023

Parking Gliwice

Może Cię zainteresować:

Ruszają badania parkingowe w Metropolii. Na razie obejmą pięć miast regionu

Autor: Michał Wroński

08/11/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon