Instruktażowy film pomoże kierowcom obsłużyć automatyczny parking w Katowicach

W poniedziałek (13 listopada) uruchomiony zostanie dla kierowców automatyczny parking przy ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach. To pierwsza tego typu inwestycja publiczna w Polsce. Aby ułatwić kierującym korzystanie z tego rozwiązania miejskie służby przygotowały specjalny film instruktażowy.

mat. pras. KAW
Automatyczny parking w Katowicach

Z lekkim opóźnieniem (bo jeszcze kilka miesięcy temu była mowa, że nastąpi to w trzecim kwartale), ale doczekaliśmy się – w poniedziałek, 13 listopada, do użytku zostanie oddany parking automatyczny przy ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach. To pierwsze takie rozwiązanie wdrożone (za niemal 23 mln zł) w Polsce. Dzięki niemu na powierzchni, na której normalnie można zmieścić ok. 40 miejsc parkingowych, będzie można zaparkować 240 pojazdów.

To możliwe dzięki pracy dwóch zespołów maszyn, które wykorzystują inteligentny system rotacyjny i przechowują pojazdy na przeznaczonych do tego platformach. Pierwszy zestaw – o długości 67 metrów – to połączenie 12 modułów parkingowych. Drugi – długi na ponad 45 metrów – składa się z 8 modułów. Każdy moduł posiada niezależny wjazd/wyjazd oraz 12 platform parkingowych.

Same prace budowlane zakończyły się już w marcu. Od tego czasu trwały procedury odbiorowe. Najważniejszej weryfikacji dokonają jednak kierowcy. Na początek bezpłatnie - do 30 listopada z automatycznego parkingu będzie można bowiem korzystać za darmo. Później trzeba będzie zapłacić 6 zł jeśli jest się posiadaczem Katowickiej Karty Mieszkańca lub 12 zł jeśli się jej nie posiada.

Zapłacić to jedno, a skorzystać z automatycznego parkingu to drugie. Aby ułatwić tą operację służby miejskie przygotowały specjalny film instruktażowy pokazujący jak sobie z tym zadaniem poradzić. Przekonują, że korzystanie z urządzeń jest intuicyjne i można je porównać do korzystania z myjni automatycznej, gdzie urządzenia sygnalizują nam poprawne umieszczenie pojazdu, a ponadto przy każdym module znajduje się instrukcja parkowania. Film publikujemy poniżej, więc zobaczcie sami i sami oceńcie.

Przypomnijmy też, że choć parking automatyczny jest co do zasady samoobsługowy, to na każdym panelu obsługi i kasie płatniczej zainstalowano intercomy, dzięki którym będzie można połączyć się z pracownikami odpowiedzialnymi za zdalną obsługę i udzielanie pomocy.

Parking Tylna Mariacka

Może Cię zainteresować:

Parking na Tylnej Mariackiej dostępny za darmo. "Okazja do przetestowania systemu osobiście"

Autor: Patryk Osadnik

08/11/2023

Automatyczny parking katowice 1

Może Cię zainteresować:

15 ważnych, choć czasem naiwnych, pytań o automatyczne parkingi na Tylnej Mariackiej. I odpowiedzi! O elektryki, brak prądu, pożar, hałas

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2023

Parking Gliwice

Może Cię zainteresować:

Ruszają badania parkingowe w Metropolii. Na razie obejmą pięć miast regionu

Autor: Michał Wroński

08/11/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Koszutka 1

Katowice w wiosennym anturażu. Fotoreportaż

Na Nowym Nikiszowcu nadal nie ma sklepów

Na Nowym Nikiszowcu nie ma sklepu, fryzjera czy kawiarni

Metropolia GZM chce zakupić 20 autobusów zasilanych wodorem

Metropolia GZM chce zakupić 20 autobusów zasilanych wodorem.

Protest przeciwko wycince drzew w Katowicach

Kobiety wzięły ślub z bukami

Youtuberzy katowice

Youtuberzy z Katowic. Gwiazdy polskiego...

Maszyna do parkowania katowice

Maszyna do parkowania powstanie w Katowicach....

Policja katowice1

Katowiccy policjanci walczyli o dzień bez ofiar...