Wiosna wybuchła w katowickim Parku Kościuszki zielenią i wieloma innymi barwami

„Wiosna wybuchła mi prosto w twarz” – śpiewa Organek. Taką eksplozję najpiękniejszej pory roku widać doskonale w Parku Kościuszki w Katowicach. Oaza zieleni praktycznie w środku miasta zaleca się nie tylko różnymi odcieniami zielonego, ale również czerwienią, żółcią, bielą i różem kwiatów – tych na rabatkach i tych na drzewach. Kto jeszcze nie czuje się przekonany, by wybrać się na spacer do tego parku, niech obejrzy zdjęcia, wykonane przez Krysię i Tymoteusza Stańków.

Najstarszy park w Katowicach ciągle jest jednym z ulubionych miejsc katowiczan

Park Kościuszki (wcześniej Südpark) jest miejscem wytchnienia dla katowickich mieszczan już od 136 lat. Do dzisiaj stylistycznie nawiązuje do krajobrazowych ogrodów angielskich, gdzie elementy małej architektury i zieleni urządzonej harmonijnie współgrają ze swobodnie rosnącą roślinnością. W Parku Kościuszki można zażyć relaksu wśród różnorodnej roślinności. Znajdziemy tu zarówno na wpół dzikie zacienione trasy wśród starych dorodnych drzew, jak i asfaltowe szerokie aleje obsadzone różami i innymi kwiatami. Wiosną pięknie kwitną tu rododendrony i azalie, a oczy spacerujących cieszą zadbane klomby – niektóre nawet pokaźnych rozmiarów!

Wśród drzew wyróżniają się sosny i brzozy, stanowiące pierwotny drzewostan parku. Do tych dwóch gatunków dołączyły później już mniej liczne buki, lipy drobnolistne, klony pospolite, jawory czy pyszniące się kwiatami wiśnie piłkowate z Chin albo laurowiśnie. Specjaliści wyliczają skrupulatnie, że w Parku Kościuszki rośnie w sumie ponad 90 gatunków i odmian drzew oraz krzewów.

Wiosna w Parku Kościuszki jest szczególnie widowiskowa

Teraz, wiosną, ta różnorodność jest szczególnie widoczna. Stare drzewa kuszą cieniem, owocowe – cieszą oczy białymi lub różowymi kwiatami.

Na ławce z widokiem na Wieżę Spadochronową spotykamy panią Elżbietę, seniorkę.

– Mieszkam w kamienicy przy ul. Kościuszki i ten park jest dla mnie najpiękniejszym miejscem pod słońcem – opowiada. – Staram się codziennie tu przyjść na spacer, nacieszyć oczy zielenią i kolorami kwiatów – dodaje.

Gdy rozmawiamy, tuż obok przemyka na łyżworolkach wysportowany mężczyzna o atletycznej sylwetce. Dopiero bliższy rzut oka pozwala zauważyć, że to również senior. Chyba każdy życzyłby sobie takiej krzepy na emeryturze!

Park Kościuszki upodobali sobie też rowerzyści na spokojne przejażdżki i rodziny z dziećmi, które lubią zwłaszcza naturalny plac zabaw, ukryty na polanie między drzewami, dającymi cień w słoneczne dni.

Młoda mama Sylwia wraz z rodziną wprowadziła się niedawno do mieszkania na nowym osiedlu położonym w okolicy.

– Przychodzę tu z wózkiem bardzo często, o ile pogoda dopisuje. Jest tu spokojnie, ale też czuję się bezpiecznie, bo spaceruje tu wiele osób, nawet przed południem. Już się nie mogę doczekać, aż moja córka będzie na tyle duża, że będziemy mogły się bawić na placu zabaw – dodaje Sylwia, odjeżdżając z wózkiem ze śpiącym dzieckiem w stronę drewnianego kościoła św. Michała.
Plac grunwaldzki katowice

Może Cię zainteresować:

Wideospacer po placu Grunwaldzkim, głównym placu dzielnicy Koszutka, otoczonym przez socrealistyczną architekturę

Autor: Katarzyna Pachelska

24/04/2024

Skwer likwidacja asfaltu katowice

Może Cię zainteresować:

Nowy skwer w centrum Katowic powstanie z Budżetu Obywatelskiego w miejscu asfaltowego boiska

Autor: Katarzyna Pachelska

18/04/2024

Organy akademia muzyczna katowice 03

Może Cię zainteresować:

Organy za 5 mln zł dopełniły salę koncertową Akademii Muzycznej w Katowicach. Mają 49 głosów i 3,5 tys. piszczałek

Autor: Katarzyna Pachelska

16/04/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon