Wróciła tablica na budynku WFOŚiGW w Katowicach. Znów można sprawdzić stan powietrza

Na budynek Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wróciła elektroniczna tablica informująca m.in. o stanie powietrza. Można się z niej dowiedzieć, jaki jest aktualny poziom pyłu zawieszonego, dwutlenku siarki i azotu, tlenku azotu i ozonu, ale też jaka jest pogoda: temperatura, wiatr, ciśnienie i wilgotność powietrza.

WFOŚiGW / M. Cichy
WFOSiGW Katowice Tablica

Katowiczanie przyzwyczaili się do tego, że na rogu ulic Plebiscytowej i Jagiellońskiej mogli sprawdzić aktualny stan powietrza, temperaturę, czy ciśnienie atmosferyczne. Wystarczy, że podnieśli wzrok na elektroniczną tablicę, wiszącą na budynku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tablica, wyświetlająca dane m.in. o stanie powietrza, znowu działa

Tyle, że mimo swej lokalizacji tablica nie należała do katowickiego WFOŚiGW, ale do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. A ten w ubiegłym roku, ze względu na stan tablicy, zadecydował o jej demontażu.

- Wiele osób pytało nas czy tablica wróci na swoje miejsce – przyznaje Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Zapytań w tej sprawie najwyraźniej na tyle dużo i padały na tyle często, że WFOŚiGW zdecydował się ponownie zainstalować tablicę informacyjną (tym razem już swoją) na budynku na rogu ulic Plebiscytowej i Jagiellońskiej.

Jak podaje Fundusz, informacje na tablicy zmieniają się co kilkanaście sekund. Można z nich dowiedzieć się m.in. jaki jest aktualny stan powietrza, w tym: poziom pyłu zawieszonego, dwutlenku siarki i azotu, tlenku azotu i ozonu. Poza tym - jaka jest pogoda: temperatura, wiatr, ciśnienie i wilgotność powietrza. Podawana jest również data i godzina.

- Będziemy na niej wyświetlali także ważne informacje o aktualnych programach realizowanych przez Fundusz – wyjaśnia prezes Bednarek.

Komin

Może Cię zainteresować:

Dotacje na wymianę ogrzewania oferuje nie tylko „Czyste Powietrze”. Co proponują miasta?

Autor: Michał Wroński

06/02/2023

Smog towarzyszy nam od pokoleń

Może Cię zainteresować:

Historia dymu i smogu. Jak żyliśmy i umieraliśmy ze złym powietrzem

Autor: Tomasz Borówka

20/11/2022

Kontrole Straży Miejskiej, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice chwalą się najlepszą jakością powietrza od dekady. Wskaźnik PM10 niższy prawie o 50 proc.

Autor: Redakcja

31/01/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon