Wybuch na plebanii w Szopienicach. 75-letni lokator usłyszał zarzuty

Plebania parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach niemal całkowicie zawaliła się z powodu wybuchu gazu. Pod gruzami zginęła matka i córka w wieku 69 i 40 lat. Przeżył ich 75-letni mąż i ojciec, któremu śledczy przedstawili zarzuty związane z doprowadzeniem do eksplozji. W tle konflikt z proboszczem.

Do wybuchu na plebanii parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach-Szopienicach doszło 27 stycznia 2023 roku. Na miejscu działało około 180 ratowników. Budynek niemal całkowicie się zawalił. Zresztą, aby nie stwarzał zagrożenia, trzeba go było rozebrać przy użyciu ciężkiego sprzętu.

Pod gruzami zginęła matka i córka w wieku 69 i 40 lat. Przeżył ich 75-letni mąż i ojciec. Z ustaleń śledczych wynika, że nie był to wypadek, a 75-latek specjalnie doprowadził do rozszczelnienia instalacji gazowe. Do mediów trafił list, z którego wynikało, że rodzina od lat była skonfliktowana z proboszczem, u którego małżeństwo służyło jako kościelni. Chodziło przede wszystkim o składki emerytalne, których nie odprowadzała parafia, ale ostatecznie wygrała spór sądowy.

- Dziś rano (10 marca) zatrzymano na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach mężczyznę, któremu przedstawiono zarzut sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa eksplozji gazu ziemnego, a także doprowadzenia do takiej eksplozji, w wyniku której doszło do częściowego zawalenia budynku, gdzie dwie osoby straciły życie, a trzy zostały ranne - informuje prok. Aleksander Duda.

- Mężczyzna od początku nie przyznawał się do winy, ale złożył wyjaśnienia częściowo zgodne z dotychczasowymi ustaleniami śledztwa. Na podstawie całości materiału dowodowego podjęto decyzję o złożeniu wniosku o jego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy - podkreśla.

75-latek. może zostać skazany na karę od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.

Pszczyna 0017

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Wałbrzyski spór o Daisy jest o to, czym w polskiej świadomości mają być ziemie poniemieckie

Autor: Zbigniew Rokita

10/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon