Wykopy na Staromiejskiej zablokowały restauratorów. Nie mogą wystawić ogródków!

Od kilku tygodni ulica Staromiejska w centrum miasta jest rozkopana. Prace prowadzi tu firma Tauron Ciepło. Co z ogródkami restauracji, które znajdują się przy tej ulicy?

Ulica Staromiejska w Katowicach to deptak. Jest tu wiele lokali gastronomicznych, choć niestety pandemia przyczyniła się do zmniejszenia ich liczby.

Jednak restauratorzy ze Staromiejskiej, zamiast cieszyć się z otwarcia ogródków 15 maja, martwią się. Kilkanaście dni temu na ulicę wkroczyła ekipa firmy Tauron Ciepło, i zaczęła zdzierać kostkę i drążyć głębokie wykopy.

Teraz część ulicy Staromiejskiej, od Dyrekcyjnej do Mielęckiego, jest rozkopana. Połowę tej części, po stronie parzystych numerów, ogrodzono.

Co tam się dzieje? To sprawka nie Urzędu Miasta, a firmy Tauron Ciepło.

- Prace prowadzone na ulicy Staromiejskiej w Katowicach związane są z modernizacją odcinka prawie 500 metrów sieci ciepłowniczej. Zmiana tego odcinka sieci na rurę ciepłowniczą o większej średnicy pozwoli na zwiększenie przepustowości sieci i przyłączenie większej liczby budynków znajdujących się w Katowicach. Prace ziemne będą prowadzone etapowo, począwszy od maja do końca sierpnia 2021 roku - informuje rzeczniczka prasowa TAURON Ciepło, Małgorzata Kuś

To bardzo niedobra informacja dla restauratorów z tej ulicy. Przypomnijmy, że już w tę sobotę, 15 maja, lokale gastronomiczne mogą otworzyć zewnętrzne ogródki dla gości. Do restauracji przy wspomnianej części Staromiejskiej trudno dotrzeć, bo trzeba się przeciskać między ogrodzeniem, nie mówiąc już o możliwości wystawienia nawet najmniejszego ogródka.

Taka sytuacja dotyczy obecnie m.in. pizzerii Kokiza Bistro, Pizza Dominium, baru mlecznego Talerz i Szklanka czy restauracji koreańskiej LaLa Seul. Skoro prace mają być prowadzone aż na półkilometrowym odcinku sieci ciepłowniczej, można się domyślać, że wkrótce przeniosą się na część ulicy bliżej Rynku, gdzie znajdują się takie lokale jak Lajkonik, Tatiana, Little Hanoi.

- Prace ziemne zaplanowane są etapowo i dokładamy wszelkich starań aby skrócić czas realizacji inwestycji do minimum. Mamy na uwadze dobro mieszkańców i restauratorów, dlatego staramy się tak planować prace związane z wykopem aby skrócić do minimum wszelkie uciążliwości. Do połowy czerwca planujemy zakończenie pierwszego etapu. W tej chwili na odcinku deptaka, od strony ulicy Mielęckiego rozpoczęliśmy już prace związane z odtworzeniem nawierzchni, a równolegle prowadzone są dalsze prace wzdłuż ulicy Staromiejskiej - dodaje rzeczniczka prasowa TAURON Ciepło, Małgorzata Kuś

Jednocześnie Małgorzata Kuś zwraca uwagę, że ta zaplanowana z wyprzedzeniem inwestycja, przygotowana w oparciu o wymagane zgody ze strony Urzędu Miasta i właściwych instytucji, ma ważne znaczenie dla Katowic, bo pomoże w walce z niską emisją.

.


Subskrybuj 24kato.pl

google news icon