Wystawa na 200-lecie kopalni Katowice od 16 września w Muzeum Śląskim. Wcześniej, 15.09 - koncert "Śląsk. Remiks 2023"

W miejscu, gdzie przez długie lata istniała kopalnia węgla kamiennego, ostatnio pod nazwą "Katowice", dziś działa Muzeum Śląskie. I właśnie w tym muzeum od 16 września będzie można oglądać wystawę poświęconą temu zakładowi, który - gdyby istniał - miałby w tym roku dokładnie 200 lat. Dodatkowo w przeddzień rozpoczęcia wystawy (w piątek odbędzie się wernisaż dla zaproszonych gości) w plenerze na terenie Muzeum Śląskiego odbędzie się wydarzenie muzyczne.

Katarzyna Pachelska
Muzeum slaskie katowice

Nowa wystawa czasowa „200 lat kopalni Katowice. Nasza kopalnia” w Muzeum Śląskim prezentuje historię kopalni „Katowice”, wcześniej kopalni „Ferdynand” oraz kilka fenomenów kulturowych powstałych w wyniku 176 lat eksploatacji górniczej w tym miejscu w dzielnicy Bogucice. Dzisiaj znajduje się tu Muzeum Śląskie, a kilka budynków KWK "Katowice" ocalało i tworzy część Muzeum.

Historia kopalni „Katowice” („Ferdynand”) zaczęła się w 1823 roku. Początkowo prosta eksploatacja płytko zalegających pokładów przerodziła się z upływem czasu w wartościowy zakład wydobywczy. Kolejni właściciele, administratorzy oraz kierownicy dokładali starań, aby wyposażyć go m.in. w dostępne nowości techniczne, a liczne pokolenia górników z zaangażowaniem sięgały po zalegające w tym miejscu bogate złoża. Działalności zakładu towarzyszyło także wiele inicjatyw społecznych, obejmujących z biegiem lat kolejne dziedziny. Ludzie związani z kopalnią mogą godzinami opowiadać wydarzeniach kulturalnych, obchodach barbórkowych, wczasach pracowniczych czy imprezach sportowych.

Wystawa w budynkach Stolarni i Spichlerza od 16 września

Wystawa podzielona została na dwa bloki. Blok „Po pracy” prezentowany jest w budynku Spichlerz i prezentuje zagadnienia społeczne towarzyszące działalności górniczej tj.: górniczy archetyp Górnego Śląska, obrzędowość górniczą, działalność plastyków amatorów z grupy „Gwarek 58”, tradycję górniczego muzykowania oraz wpływ kopalni na miasto i jej mieszkańców, tworzenie się społeczności lokalnych, klubów sportowych wokół działalności kopalni. Odrębną część stanowi blok tematyczny „Praca”, który udostępniony jest w budynku Stolarni. Tutaj prezentowane są dzieje kopalni jako zakładu. Motywem przewodnim tej części wystawy jest proces przeróbki węgla. Inspirację instalacji stanowi naziemna część kopalni, w której prowadzony był podział urobku na poszczególne asortymenty węgla, gdzie sortowano kamienie od cennego kruszcu.

- Kopalnię zamknięto, ale pamięć o niej przetrwała - mówią pracownicy Muzeum Śląskiego. - Miejsce to zyskało szansę, której nie miało wiele innych zakładów spośród kilkudziesięciu działających w województwie śląskim. Duża część historycznych zabudowań została zachowana, a dzięki adaptacji na potrzeby Muzeum Śląskiego w Katowicach stała się wizytówką Śląska, jedną z najbardziej reprezentacyjnych przestrzeni regionu. Ze względu na szacunek do miejsca, w którym się znajdujemy, jego bogatej historii, tradycji oraz dziesiątek tysięcy ludzi związanych z nim zawodowo i emocjonalnie 200-lecie kopalni zostało uczczone jubileuszową wystawą - zachęcają do wizyty w Muzeum Śląskim.

Kuratorem wystawy jest dr Piotr Rygus. Uroczysty wernisaż odbędzie się w piątek 15 września o godzinie 18.00. w związku z koncertem „Śląsk. Remiks 2023” w piątek 15.09.2023, wejście do muzeum będzie bezpłatne, a wtorek 12.09.2023 r. będzie dniem płatnym. Bilety będą kosztować 1 zł.

Godziny otwarcia Muzeum Śl.

 • poniedziałek: nieczynne
 • wtorek-niedziela: 10:00-20:00

Bilety na wszystkie wystawy (ważne 1 dzień)

 • Bilet normalny indywidualny: 24 zł
 • Bilet ulgowy indywidualny: 16 zł
 • Bilet grupowy normalny (do nabycia tylko w kasach): 18 zł
 • Bilet grupowy ulgowy (do nabycia tylko w kasach): 12 zł
 • Bilet rodzinny (do nabycia tylko w kasach): 62 zł

Wystawa dostępna dla zwiedzających od 16 września 2023 r. do 30 czerwca 2024 r.


Koncert pokazujący różnorodną tradycję i historię Śląska

Po oficjalnym otwarciu wystawy odbędzie się wydarzenie muzyczne pt.: "Śląsk. Remiks 2023". Jest to koncert z okazji 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego z udziałem plejady wokalistów młodego pokolenia wywodzących się z nurtu muzyki rozrywkowej i alternatywnej. Projekt muzyczny mierzy się z różnorodną tradycją i historią Śląska - obok utworów ludowych wywodzących się z terenu Beskidu Śląskiego (Zbigniew Wałach i jego zespół Symfonia Beskidów) oraz ich opracowania (Daniel Bloom) usłyszymy kompozycje współczesne, opierające się na wierszach Herberta, Wojaczka, Kijonki, Norwida.

Do projektu zaproszono:

 • Jakuba Skorupę,
 • Justynę Święs,
 • Natalię Niemen,
 • Grubsona,
 • Baascha,
 • usłyszymy także Symfonię Beskidów Zbigniewa Wałacha, Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy Aukso oraz zespół muzyczny Miłosza Wośko.

Koncert odbędzie się w piątek 15 września o godzinie 20.00 na scenie plenerowej ustawionej na parkingu naziemnym Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1. Wstęp wolny.

Rewitalizacja staw kozubek katowice 03

Może Cię zainteresować:

Katowicki staw Kozubek jak nowy. Taras, plac zabaw, plenerowa siłownia. To inwestycja z Budżetu Obywatelskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

13/09/2023

Wystawa katowicka moderna

Może Cię zainteresować:

Katowicka moderna jest szalenie inspirująca. Plakaty autorstwa studentów ASP można oglądać na Rynku do końca września

Autor: Katarzyna Pachelska

12/09/2023

BYK fot Przemyslaw Jendroska

Może Cię zainteresować:

Przystanek Śląsk, czyli co w lokalnej kulturze najcenniejsze, najciekawsze, najbardziej frapujące. Wydarzenia od 15 września w wielu miejscowościach. Program

Autor: Katarzyna Pachelska

12/09/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon