Katowicki staw Kozubek jak nowy. Taras, plac zabaw, plenerowa siłownia. To inwestycja z Budżetu Obywatelskiego

W Katowicach przybyło zmodernizowane miejsce relaksu. To staw Kozubek, do tej pory zaniedbany akwen na pograniczu osiedla Witosa i Załęża.

Dzisiaj (w środę 12 września 2023 r.) oficjalnie otwarto po rewitalizacji staw Kozubek (dojazd od ulicy Obroki). Inwestycja kosztowała 1,8 mln złotych. Teraz można opalać się na drewnianym tarasie, korzystać z siłowni plenerowej lub spędzać czas z dziećmi na nowo powstałym placu zabaw. Realizacja inwestycji jest wynikiem głosowania mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego w Katowicach.

- Zrewitalizowany Staw Kozubek to kolejna zielona przestrzeń w naszym mieście. W rejonie osiedla Witosa i Załęża mieszkańcy zyskali przyjemne, kameralne, urokliwe miejsce. Myślę, że dla mieszkańców tej części miasta będzie to ciekawe miejsce odpoczynku, ze względu na jego historię, gdyż znajduje się on na terenie należącym w przeszłości do kopalni Kleofas – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Warto podkreślić, że to kolejna inwestycja realizowana w naszym mieście z Budżetu Obywatelskiego. Właśnie trwa głosowanie na zadania z tegorocznej edycji. Każdy mieszkaniec naszego miasta, niezależnie od wieku może wziąć w nim udział, do czego serdecznie zachęcam – dodaje prezydent.

Powstał minipark nad stawem Kozubek

W ramach prac wykonano m.in. nawierzchnie piesze z kostki betonowej i nawierzchnie mineralne, natomiast w miejscach, gdzie znajdują się urządzenia siłowni zewnętrznej wykonana została nawierzchnia bezpieczna. Nad samym stawem pojawił się drewniany podest z modrzewia syberyjskiego. Oprócz tego wokół stawu znajdują się ławki, leżaki, kosze, stojaki na rowery, a także urządzenia do zabawy dla dzieci.

Prace przy stawie Kozubek polegały m.in. na niwelacji nierówności terenu, oczyszczeniu strefy brzegowej oraz przestrzeni do 5 m w głąb zbiornika. Posadzone zostały także nowe rośliny. Powierzchnia parku nad stawem wynosi prawie 21 tys. m2, a więc równa jest trzem boiskom piłkarskim, a powierzchnia samych terenów zielonych to prawie 13 tys. m2.

Wśród drzew, które się tu znajdują, można wymienić:

 • brzozy brodawkowate,
 • robinie akacjowe,
 • wierzby,
 • bez czarny,
 • śliwę mirabelę,
 • klony jednolistne,
 • topole,
 • wiśnie,
 • jesiony,
 • dęby,
 • jabłonie.

Dla dzieci został stworzony plac zabaw z różnego typu urządzeniami: bujakiem, karuzelą, huśtawkami czy równoważnią. Ze zrewitalizowanej przestrzeni będzie można korzystać w bezpieczny sposób również po zmroku, bo na całym terenie zamontowano nowoczesne lampy. Miejsce to jest również dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Rewitalizacja stawu rozpoczęła się pod koniec ubiegłego roku, a zakończyła we wrześniu br. Jej koszt wyniósł blisko 1,8 mln zł.

O tę inwestycję zabiegali sami mieszkańcy Katowic

Inwestycja stanowi realizację wniosku z VIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. W głosowaniu mieszkańców na zadania ogólnomiejskie otrzymał on ponad 8,2 tys. głosów. Ze względu na skalę przedsięwzięcia został sklasyfikowany jako zadanie o charakterze dwuletnim.

- Dzisiaj Katowice zyskały kolejną, co prawda niewielką, ale jakże urokliwą przestrzeń. To efekt głosów mieszkańców przede wszystkim Osiedla Witosa i Załęża, ale nie tylko, bo również mieszkańcy innych dzielnic wsparli ten projekt - przypomina Krzysztof Kraus, miejski radny i jednocześnie wnioskodawca tego zadania do Budżetu Obywatelskiego. – Teraz możemy cieszyć nie tylko z tego, że powstały małe strefy rekreacyjne dla dzieci czy podest, na którym w słoneczne dni można się opalać, ale przede wszystkim, że teren ten został oczyszczony i uporządkowany, dzięki czemu mieszkańcy mają kolejne miejsce do wypoczynku – dodaje.

Do 24 września trwa głosowanie na zadania z tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Informacje o projektach na które można głosować oraz moduł do głosowania znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego w Katowicach: https://bo.katowice.eu/.

Starganiec 7

Może Cię zainteresować:

Autobus na Starganiec. Nowa linia do miejsca wypoczynku i kąpieliska będzie jeździć w weekendy

Autor: Katarzyna Pachelska

18/08/2023

Nowa komenda miejska policji katowice 01

Może Cię zainteresować:

Powstanie nowa siedziba Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. W dzielnicy, gdzie bardzo się przyda

Autor: Katarzyna Pachelska

11/08/2023

Staw morawa katowice

Może Cię zainteresować:

Katowicka Dolina Pięciu Stawów. Powstaną tu m.in. kąpielisko i ścieżka rowerowa, a dziki parking będzie zagospodarowany

Autor: Redakcja

05/06/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon