Zaczęła się rewitalizacja Doliny Ślepiotki w Ochojcu. Nowy park na wiosnę 2024 roku

Rozpoczęły się prace przygotowawcze w Dolinie Ślepiotki w Katowicach w Ochojcu. Na miejsce przywożone są niezbędne materiały, trwa także rozbiórka starej infrastruktury. Park powinien być gotowy wiosną 2024 roku.

W Katowicach powstaje nowy park, będzie to zrewitalizowana Dolina potoku Ślepiotka w Ochojcu. Już zaczęły się prace przygotowawcze.

- Dolina Rzeki Ślepiotki ma stać się zieloną przestrzenią sprzyjającą rekreacji. W parku powstanie plac zabaw i wybieg dla psów, zamontowane zostaną nowe ławki, stoły i altany. Uporządkowana zostanie zieleń i zasadzonych zostanie prawie 50 drzew. To jedna z wielu zielonych inwestycji, które obecnie są realizowane w Katowicach. Ich rolą jest podniesienie jakości życia naszych mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i przypomina, że trwa także rewitalizacja Stargańca, która zakończy się za kilka miesięcy, a nowe parki powstają także na terenie Wełnowca, Kostuchny oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej.

Park zlokalizowany jest na odcinku od ul. Gen. Zygmunta Waltera-Jankego w stronę ul. Kościuszki. Granicę północną wyznacza osiedle przy ul. B. Prusa oraz linia kolejowa. Południowa granica biegnie przy ogródkach działkowych i korycie rzeki Ślepiotka. Park zajmie powierzchnię 3,01 ha. Umowa na remont parku została podpisana 3 lutego, następnego dnia odbyło się przekazanie placu budowy. Remont ma się zakończyć wiosną 2024 roku, a jego koszt został oszacowany na ponad 10 mln zł.

Ślepotka (zwana też Ślepiotką) to potok mający początek na pograniczu Ochojca i Murcek, a potem płynący przez Ochojec, Ligotę i Panewniki, gdzie wpada do rzeki Kłodnicy. Nazwę prawdopodobnie wziął od ślepicy - larw minogów, które kiedyś zamieszkiwały potok.

Jaki będzie nowy park?

Nowy park będzie miał leśno-łąkowy charakter. Zostanie w nim wybudowany plac zabaw i wybieg dla psów, a także ogród społeczny, w którym znajdą się donice do indywidualnego zagospodarowania przez mieszkańców. Ścieżki dla pieszych w parku zostały zaprojektowane na podstawie wydeptanych tras, którymi poruszali się mieszkańcy.

W parku znajdzie się altana parkowa z dachem obsadzonym roślinnością, kładki dla pieszych w miejscach, gdzie trasa biegnie nad rzeką, ławki, kosze na odpady. Będą także tablice w ramach ścieżek edukacyjnych z informacjami o Ślepiotce i mapa terenu, a także dane o gatunkach roślin występujących w parku. Rowerzyści będą mieli do dyspozycji stojaki rowerowe. Znajdą się one przy wejściach do parku na nawierzchni kamiennej. Będą posiadać ozdobne elementy drewniane.

Powstanie także miejsce piknikowe nieopodal łąki – składające się z kamiennego kręgu i 12 pniaków do siedzenia. Pod altaną piknikową pojawią się stoły wykonane w nietypowej formie – z drewnianych bali różnych długości.

Na placu zabaw dzieci znajdą m.in. domek ze zjeżdżalnią, statek, karuzelę, tyrolkę, huśtawki i domki. Wykonane one zostaną z robinii – trwałego drewna akacjowego odpornego na działanie warunków atmosferycznych.

W parku ustawione zostaną nowe meble parkowe – ławki, stoły, altany, stojak rowerowy. Wokół części ławek znajdą się przestrzenie umożliwiające ustawienie wózka dziecięcego lub inwalidzkiego. Łącznie w parku pojawią się 22 ławki z oparciami oraz 47 ławek bez oparcia. Zamontowany zostanie również monitoring, aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników parku. W parku powstanie także nowa sieć oświetlenia parkowego – pojawi się tam 56 lamp parkowych.

Zieleń w Dolinie Ślepiotki

- Prace będą także polegały na pielęgnacji zieleni i zasadzeniu nowej roślinności, która będzie stanowiła uzupełnienie istniejącej. Szata będzie zróżnicowana i podzielona na obszary. Dzięki temu park będzie atrakcyjnym ekologicznie i wizualnie miejscem. Wśród wyróżnionych obszarów znajdzie się m.in. las i obszary gęsto zadrzewione, tereny podmokłe i rozlewiska, łąka i pas roślinności izolacyjnej. W parku zostanie zasadzonych 49 drzew, w tym 30 to gatunki wysokopienne, a 19 wielopniowe – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Wśród drzew, które pojawią się w parku można wymienić m.in. grab pospolity, dąb szypułkowy, wierzbę białą czy lipę drobnolistną. Z krzewów pojawią się m.in. leszczyna pospolita, bez czarny, róża polna. Oprócz tego będą byliny, m.in. konwalia majowa, kozłek lekarski, fiolek leśny, liliowiec żółty.

Bohaterow monte cassino

Może Cię zainteresować:

5 mostów i kładek dla pieszych w Katowicach idzie do remontu. Pierwszy zacznie się już 16 maja

Autor: Katarzyna Pachelska

14/05/2023

Nowe radiowozy katowice 01

Może Cię zainteresować:

Miasto Katowice kupiło policji 4 radiowozy kia ceed za w sumie 600 tysięcy złotych

Autor: Katarzyna Pachelska

13/05/2023

Dworzec autobusowy na placu Szewczyka

Może Cię zainteresować:

Holender przeczytał o "najstraszniejszym dworcu" na świecie. To dlatego pierwszy raz przyjechał do Katowic

Autor: Tomasz Borówka

13/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Park osiedle Norma

Cztery nowe parki powstaną w Katowicach

Park osiedle Norma

Podpisano umowy na realizację czterech nowych parków

Wizualizacje osiedla

KTBS dostał pozwolenie na budowę nowego osiedla w Katowicach

Grundmanna Office Park, wizualizacje

Nowy kompleks biurowców powstanie w Katowicach

Katowice Dworzec PKP

Do Tychów przez Ochojec i Murcki, do Gliwic przez Kochłowice

Remont S86

Wreszcie koniec remontu S86 Katowice-Sosnowiec!

Biurowiec, Famur

Tak miał wyglądać nowy biurowiec Famuru