Zakończyła się modernizacja dachu Spodka. Symbol Katowic będzie miał też zmodernizowany układ zasilania

Spodek jest symbolem Katowic rozpoznawalnym daleko poza granicami miasta. Historia Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek to 51 lat wielkich wydarzeń. W ostatnim czasie zakończyła się kompleksowa wymiana pokrycia dachu Spodka, teraz podpisano umowę na modernizację układu zasilania. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 7,5 mln zł.

W Spodku zakończyła się modernizacja dachu, trwają też inne inwestycje.

- Spodek gości nie tylko wyjątkowe koncerty największych gwiazd polskiej i światowej muzyki. Odbywają się tu również wielkie imprezy sportowe, jak tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn czy nadchodzące wielkimi krokami Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej. To m.in. w Spodku gościliśmy kongresy o globalnym zasięgu, takie jak Szczyt Klimatyczny ONZ w 2018 r. czy tegoroczne Światowe Forum Miejskie. Od 2013 roku oczy widzów z różnych zakątków świata kierują się na rozgrywane tu finały Intel Extreme Masters, jednej z największych imprez e-sportowych – przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Cieszę się, że zarówno Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej, jak i IEM odbędą się już w odnowionym Spodku – dodaje prezydent.

Spodek z nowym dachem

Zakończyła się gruntowna modernizacja dachu Spodka, dzięki której charakterystyczny obiekt został zabezpieczony na kolejne lata. By było to możliwe, należało najpierw przeprowadzić wymianę zużytych elementów, takich jak wyłaz dachowy, elementy uszczelniające okna świetlika centralnego oraz zabezpieczyć istniejące łączniki. Następnie dach został pokryty membraną hydroizolacyjną EPDM. Kolejnym krokiem było uszczelnienie oraz pokrycie wszelkiego rodzaju wpustów, progów przewyższenia, obróbek blacharskich czy kierownic spływu wody. Inwestycja, której wartość to 4,3 mln zł, została zakończona w połowie grudnia.

- Zakres prowadzonych prac był bardzo szeroki, ale tego też wymagała charakterystyka budynku. Mówimy o wielkim dachu, zabezpieczającym halę, w której mieści się niemal trzydzieści sektorów i może przebywać jedenaście tysięcy ludzi. Dzięki tej modernizacji obiekt będzie odporny na intensywne ulewy czy opady śniegu, a Spodek będzie mógł służyć nam wszystkim przez kolejnych kilkadziesiąt lat - mówi Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A.

Serce Spodka zabije mocniej

Na wymianie pokrycia dachu lista realizowanych w Spodku prac jednak się nie kończy. W połowie grudnia 2022 r. została podpisana umowa na modernizację układu zasilającego halę w energię elektryczną. Wybrany wykonawca rozpocznie prace od wykonania inwentaryzacji i oceny stanu technicznego aktualnego układu zasilania, aby następnie opracować projekt jego wymiany oraz rozbudowy i wdrożyć planowane modyfikacje. Dzięki tej inwestycji układ zasilania zostanie zabezpieczony przed potencjalnymi awariami, związanymi z zanikiem napięcia w obiekcie.

W ramach prowadzonych prac zostanie zmodernizowana rozdzielnica średniego napięcia, a także rozbudowana istniejąca dwusekcyjna rozdzielnica niskiego napięcia, która będzie wyposażona w układ samoczynnego załączania rezerwy SZR. Inwestycja obejmuje też wyprowadzenie obwodów elektrycznych wraz z gniazdami służącymi do podpięcia agregatu prądotwórczego. Przeprowadzenie tej modernizacji pozwoli na zasilanie „Spodka” z trzech niezależnych źródeł energii elektrycznej – wyjaśnia dyrektor Jarosław Łuczyński, Katowickie Inwestycje S.A.

Nowe oblicza Spodka

Zakończona modernizacja dachu oraz trwająca wymiana układu zasilającego to kolejne duże inwestycje w Spodku. W obiekcie konsekwentnie prowadzone są różnego rodzaju prace - zarówno remontowe i konserwujące, jak i poprawiające funkcjonalność obiektu.

W 2011 roku budynek zyskał nową elewację. W ramach prac wymieniono łuski azbestowo-cementowe, które zastąpiło ok. 30 tysięcy nowych, aluminiowych elementów.

W ciągu ostatnich czterech lat dokonano m.in.:

  • modernizacji wszystkich toalet, która kosztowała ok. 5,9 mln,
  • modernizacji strefy szatni dla zawodników o wartości ok. 760 tys. zł.

Te ostatnie zakończono przed tegorocznymi Mistrzostwami Świata w siatkówce, dzięki czemu zawodnicy mogli korzystać już z nowej infrastruktury. Dokonano też modernizacji zapadni w obrębie płyty głównej Spodka i podestów technicznych, a ponadto naprawiono powłoki ognioochronne oraz instalację odgromową, a system monitoringu uzupełniono o kolejne kamery. Wartość tych inwestycji to ok. 2 mln zł. W ostatnich latach zadbano także o odpowiedni stan sali gimnastycznej, z której korzystają uczniowie szkół, kluby i stowarzyszenia. W ramach tego zadania przeprowadzono cyklinowanie parkietów na powierzchni niemal 900 metrów kwadratowych.

Pomnik Powstańców Śląskich, Katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice bez Spodka? Trudno sobie to wyobrazić, łatwiej zobaczyć na starych zdjęciach

Autor: Katarzyna Pachelska

01/01/2023

Katowice 22 11 13 T Staniek 0832

Może Cię zainteresować:

Katowice w cieniu... czarnych klocków. Drapacz chmur .KTW II góruje nad okolicą. A do tego Spodek, MCK, Altus, rondo. Zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

28/11/2022

Katowice w latach 70. XX wieku

Może Cię zainteresować:

Katowice w czasach PRL nigdy nie wyglądały lepiej. Oto miasto sprzed pół wieku na rzadkich zdjęciach z tamtej epoki

Autor: Tomasz Borówka

11/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon