Zakończyły się prace budowlane w parku przy ul. Wantuły w Kostuchnie. Otwarcie parku tuż-tuż

Nowe miejsce wypoczynku powstało w południowej dzielnicy Katowic - Kostuchnie. Zakończyły się już prace budowlane w parku przy ul. Wantuły. Otwarcie nowej atrakcji jest zapowiadane na przyszły tydzień (8-14 kwietnia 2024).

Zakończyły się prace budowlane w parku przy ul. Wantuły. Obecnie trwają odbiory. Mieszkańcy południowych dzielnic w przyszłym tygodniu będą mogli korzystać z nowego miejsca wypoczynku. Znajdują się tu urządzenia do zabawy dla dzieci, sprzęty do uprawiania sportów oraz infrastruktura umożliwiająca spokojną rekreację.

Park przy ul. Wantuły znajduje się na południu Katowic – we wschodniej części dzielnicy Kostuchna. Wzdłuż zachodniej granicy parku biegnie ciek Malownik, który jest dopływem rzeki Mlecznej. Znajduje się tu również niewielki staw o głębokości ok. 1 m. Koszt inwestycji to ponad 5,4 mln zł. Park ma powierzchnię prawie 34 tys. m2.

Wiele atrakcji dla dzieci

Najmłodsi zyskali w parku ciekawe miejsca do zabawy – jest np. wielofunkcyjny domek wyposażony m.in. w siatkę wspinaczkową, zjeżdżalnię, drabinkę i most linowy. Oprócz tego jest huśtawka – tzw. bocianie gniazdo. Zestaw do ćwiczeń, składający się z mostku łańcuchowego, lin do wspinaczki, rączek do podciągania czy mostku do przechodzenia liną pozwala dzieciom na ćwiczenie zdolności motorycznych i koordynacji. Długość tego zestawu to ok. 2 m. Dodatkowo dostępny jest rowerek-bujak na sprężynie, a także hamaki do odpoczynku.

Odpoczynek dla starszych

Podczas spaceru mieszkańcy mogą skorzystać z leżaków, a także ławek. W parku są też trzy typy altan z miejscem na organizację grilla. Ciekawym miejscem jest punkt obserwacyjny - drewniana konstrukcja jest zadaszona, a sama czatownia jest elementem ścieżki przyrodniczej, na której znajdują się też hotele dla owadów, karmniki, budki lęgowe oraz gra edukacyjna „Kostki wiedzy”, która prezentuje różne gatunki drzew, ptaków, ssaków, owadów i roślin.

– W ramach prac w parku przebudowane zostały także ciągi piesze – jest nowy układ alejek parkowych. Ważnym elementem, który wpływa na bezpieczeństwo, jest oświetlenie – w parku jest 21 opraw oświetleniowych i 6 opraw umożliwiających podświetlenie podestów. Dzięki temu możliwe będą wieczorne spacery po tym terenie. Park jest także monitorowany, co wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa – podkreśla Mieczysław Wołosz dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Nowe drzewa, m.in. buki, dęby i graby

Park przy ul. Wantuły był dotychczas nieurządzonym terenem zielonym, dziko porośniętym drzewami i krzewami. Dzięki rewitalizacji tego miejsca zasadzono nowe drzewa – m.in.

  • buki pospolite,
  • dęby szypułkowe,
  • dęby błotne,
  • graby pospolite.

Oprócz tego pojawiły się 373 krzewy i pnącza, a także aż 7,5 tys. m2 traw. Mieszkańcy mogą także podziwiać łąki kwietne, łąkę trawiastą i zieleń przywodną.

W całym parku zainstalowano 13 konstrukcji, które będą porośnięte roślinami pnącymi – m.in. odgradzają one otwarty plac zabaw i plac ćwiczeń, a teren parku jest oddzielony od sąsiadującej zabudowy jednorodzinnej zielenią izolacyjną.

– Zielony teren przy ul. Wantuły był dotychczas niezagospodarowany. Otaczają go domy, mieszkania, a także szkoła, więc naturalnie w tym miejscu potrzebny był park. Po zakończeniu prac mieszkańcy mają do dyspozycji uporządkowany teren z wydzielonymi strefami aktywności – m.in. placem zabaw dla dzieci, miejscami do rekreacji czy do obserwacji przyrody – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Powstanie parku przy ul. Wantuły to jeden z elementów budowy bądź rewitalizacji czterech parków w Katowicach. Nowe lub odnowione zielone przestrzenie z miejscami rekreacji pojawią się także w Wełnowcu, u zbiegu ul. Leopolda i Wiertniczej oraz w dolinie rzeki Ślepiotki. Zrewitalizowany został także teren przy Stawie Kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Łączny koszt prac to ponad 40,6 mln zł – dodaje prezydent.
Park slepiotka katowice

Może Cię zainteresować:

Park w dolinie rzeki Ślepiotki w Katowicach prawie gotowy. Nowe ciągi piesze, place zabaw, park dla psów i ogród społeczny

Autor: Redakcja

02/04/2024

Teznia park zadole katowice

Może Cię zainteresować:

Zaczyna się sezon katowickich tężni. Zaczną działać 1 kwietnia. W mieście działają też już fontanny

Autor: Redakcja

29/03/2024

Najstarszy katowicki park park kosciuszki ciagle jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkancow miasta

Może Cię zainteresować:

Najstarszy katowicki park, Park Kościuszki, ciągle jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta

Autor: Artykuł sponsorowany

19/03/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon