Zaczyna się sezon katowickich tężni. Zaczną działać 1 kwietnia. W mieście działają też już fontanny

To już tradycja, że od 1 kwietnia w Katowicach uruchamiane są tężnie solankowe. Zakład Zieleni Miejskiej otrzymał zamówioną solankę do wykorzystania w obiektach, które są obecnie przygotowywane do udostępnienia mieszkańcom. Dodatkowo, w różnych częściach miasta sukcesywnie uruchamiane są także fontanny.

Rozpoczęcie sezonu katowickich tężni

– W Katowicach mamy dwie tężnie solankowe, ta wybudowana w Zadolu w 2019 r. była jedną z pierwszych tego typu konstrukcji w regionie. Natomiast tężnia na os. Tysiąclecia zainaugurowała swoją działalność jesienią ubiegłego roku. Oba obiekty są dobrze wkomponowane w zielone otoczenie co sprawia, że oprócz zdrowotnych właściwości solanki oferują również możliwość wypoczynku w przyjemnej przestrzeni podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Obie tężnie, które mamy w Katowicach, powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego. Obecnie trwa nabór wniosków do kolejnej edycji BO oraz do Zielonego Budżetu. Wszystkich mieszkańców naszego miasta zachęcam do zgłaszania projektów w ramach tych dwóch inicjatyw – dodaje prezydent.

Zdrowie dzięki inhalacjom

Korzystanie z tężni solankowych kojarzone jest raczej z miejscowościami uzdrowiskowymi, jednak takie budowle można postawić praktycznie wszędzie. Tężnia to obiekt z drewna, wypełniony gałązkami z tarniny. Spływająca po nich solanka rozbija się i tworzy się leczniczy aerozol. Dzięki temu przebywanie w okolicy tężni pozwala na wdychanie powietrza nasyconego takimi pierwiastkami, jak jod, brom, wapń i magnez.

Solanka, która zasila katowickie tężnie, pochodzi z Dębowca, z odwiertu „Korona”, skąd wydobywana jest od 1982 r. Korzystanie z inhalacji solankowych jest bardzo korzystne dla zdrowia i urody. Pomaga w leczeniu m.in. chorób zatok i górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, chorób reumatycznych i wielu innych.

Podobnie jak w latach ubiegłych tężnie będą działały do końca października.

Inwestycje z Budżetu Obywatelskiego

- Oprócz samych tężni zagospodarowane jest także ich otoczenie. Znajdują się tam meble miejskie – ławki, stojaki, stoły. Miejsca te są oświetlone, a wokół tężni znajdują się drzewa i krzewy. Tężnia na Zadolu kosztowała prawie 2,6 mln zł, a na Tysiącleciu prawie 3 mln zł, ale koszt tej drugiej obejmował również budowę ogrodu sensorycznego - podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor katowickiego Zakładu Zieleni Miejskiej.

Obie tężnie powstały w wyniku głosowania mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego i od początku istnienia cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

Do 8 kwietnia trwa nabór wniosków do kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego oraz Zielonego Budżetu miasta Katowice. O tym, że warto się zaangażować świadczą liczne realizacje z poprzednich edycji BO i ZB. Tylko w ramach BO mieszkańcy wybrali do wykonania ponad 1,2 tys. zadań o łącznej wartości prawie 175 mln zł. Więcej informacji o zasadach BO i ZB, formularze zgłoszeniowe oraz pomocne materiały można znaleźć m.in. na stronie internetowej: bo.katowice.eu.

Odpoczynek przy fontannie

Oprócz tężni ZZM ma pod swoją opieką również 20 fontann. Po zimowej przerwie także one są po kolei uruchamiane, aby w ciepłe dni dawać mieszkańcom ochłodę. Zanim to jednak nastąpi, konieczne jest przeprowadzenie przeglądów, aby wszystko działało bez zarzutu.

Obecnie działają już fontanny m.in na:

  • placu Kwiatowym katowickiego rynku
  • przy NOSPR.

Wkrótce po kolei będą uruchamiane pozostałe fontanny. Znajdują się one w wielu miejscach, m.in. na placach Andrzeja i Wolności, przy ul. Jankego i Górniczego Stanu. Fontanny są także na placach Hlonda, Herberta, Grunwaldzkim, Miarki oraz przy skwerze Fojkisa.

Fontanny działają w cyklu obiegu wody zamkniętej. Wykorzystywana w procesie technologicznym woda poddawana jest czyszczeniu w filtrach oraz uzdatniana. Przy wszystkich fontannach znajduje się także ważna informacja, że znajdująca się w nich woda nie nadaje się do spożycia.

Katowice murcki nowy mdk

Może Cię zainteresować:

Murcki będą miały większy Miejski Dom Kultury. Miasto kupiło budynek przy ul. Wojtalewicza 2a

Autor: Redakcja

28/03/2024

Alejka przystan dolina trzech stawow katowice

Może Cię zainteresować:

Katowice. Dolina Trzech Stawów zmienia się na wiosnę. Można już korzystać z kręgu tanecznego

Autor: Redakcja

27/03/2024

Odnowiono park giszowiecki 4

Może Cię zainteresować:

Odnowiono Park Giszowiecki w Katowicach. Nowe nasadzenia, ławki i rekultywacja terenu. Projekt wybrali mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim

Autor: Szymon Karpe

26/03/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon