Zatrzymali go na S1. Dostał 7500 zł mandatu. Sprawdź, za co

Kontrola podejrzanego samochodu dostawczego na drodze S1 w Lędzinach (woj. śląskie) zakończyła się dla kierowcy sporymi kłopotami, w tym wysokim mandatem. Przewoził 2 tony towarów, które są wrażliwe.

Funkcjonariusze śląskiej KAS na drodze ekspresowej S1 w Lędzinach zatrzymali do kontroli samochód dostawczy Peugeot Boxer. Pojazdem kierował 37-letni mieszkaniec Torunia. W samochodzie mundurowi ujawnili 10 kartonów ze sprasowanym suszem tytoniowym bez polskich znaków akcyzy.

Zatrzymany za przewóz suszu tytoniowego bez zezwolenia

Przewóz suszu tytoniowego, który należy grupy towarów wrażliwych, podlega monitorowaniu. Jak ustalono – ten przewóz nie został zgłoszony do systemu SENT.

Za naruszenie przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi kierowca otrzymał mandat karny w wysokości 7500 zł. Dodatkowo za naruszenie przepisów z ustawy o SENT grozi wysoka kara pieniężna.

Blisko 2 tony suszu tytoniowego niewiadomego pochodzenia trafiły już do magazynu śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Zaległości podatkowe na ponad milion złotych

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa skarbowego 37-latek został zatrzymany do dalszych czynności procesowych. Mężczyzna usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa skarbowego z art. 54 §1 KKS, polegającego na uchylaniu się od opodatkowania suszu tytoniowego. Na zatrzymanym towarze ciążą należności podatkowe na ponad 1 mln złotych. Dokładny rozmiar nielegalnego procederu oraz czas jego trwania ustali postępowanie karne skarbowe.

Administracja skarbowa przypomina, że ten, kto decyduje się na nabycie, przechowywanie, przewożenie, przesyłanie lub przenoszenie wyrobów akcyzowych, nieposiadających znaków akcyzy, popełnia przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Grozi za to kara grzywny lub nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat. O wysokości kary zdecyduje sąd.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Cwiczenia 4

Wybuch bomby w piwnicy - są ranni!

Dachowanie w Katowicach

Dachowanie w Katowicach. Są utrudnienia w ruchu

Samochód bez szyby Siemianowice

Jechał bez przedniej szyby. Bez prawa jazdy i pijany

Wypadek ulica Dobrowolskiego Katowice

Śmiertelne potrącenie kobiety w Katowicach

Wypadek tira A4 Zabrze

Utrudnienia na A4 w kierunku Katowic. Tir przebił ekrany

Wypadek, al. Roździeńskiego, Katowice, 31 stycznia 2022

Dramatyczny wypadek na al. Roździeńskiego. Auto dachowało

Patrol Policji w Galerii Katowickiej

Nawet 500 złotych za brak maseczki w sklepie