Zielona metamorfoza ulicy Warszawskiej w Katowicach zmierza ku końcowi. Teraz ogrodnicy sadzą tu krzewy

Przechodnie niebawem odetchną z ulgą, bo Urząd Miasta zapowiada rychły koniec prac związanych z zieloną metamorfozą ulicy Warszawskiej w Katowicach. Te słuszne skądinąd działania wiążą się bowiem ze sporymi utrudnieniami w ruchu pieszych w tym rejonie. Rozkopane chodniki, wystające studzienki i krawężniki. Spacer po Warszawskiej to teraz niezły slalom. Zieleń na tej jednej z ważniejszych katowickich ulic ma jednak wynagrodzić te niedogodności. Dla kierowców jest zła wiadomość - zlikwidowane parkingi przy tej ulicy już nie wrócą.

Prace na ul. Warszawskiej idą pełną parą - donosi Urząd Miasta w Katowicach. Ostatnio pojawiły się tu już drzewa, a teraz trwają nasadzenia krzewów. Oznacza to, że prace zbliżają się już ku końcowi.

Oprócz drzew, na Warszawskiej będą rosły krzewy i trawy

- Warta 19 mln zł zielona metamorfoza ul. Warszawskiej dobiega już końca, a realizowane nasadzenia pozwalają nam dostrzec, jak wielką zmianę przechodzi ta cześć centrum Katowic – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Sadzenie krzewów na ulicy Warszawskiej rozpoczęło się na początku sierpnia i planowo ma się zakończyć do 18 sierpnia. Wśród roślin, które są sadzone najwięcej jest odmiany

  • krzewiastej sosny pospolitej o zaokrąglonej sylwetce i niebieskawym kolorze igieł,
  • pęcherznicy kalinolistnej,
  • róży Aspirin Rose.

Kwiaty tej ostatniej wyglądają bardzo efektownie – są duże, białe, z bladoróżowym środkiem. Sadzone są też takie odmiany roślin jak:

  • cis pospolity,
  • róża Salsa, która ma kolor jaskrawej czerwieni z żółtymi pręcikami w środku,
  • żylistek wysmukły o licznych białych, gwiazdkowatych kwiatach.

Będą też inne odmiany róż, hortensje oraz po kilka sztuk żylistka szorstkiego i krzewuszki Bristol Ruby. Łącznie pojawi się tu 2649 krzewów.

Warszawska z betonowej pustyni stanie się zieloną oazą w centrum Katowic

Oprócz krzewów, w ostatnich miesiącach na Warszawskiej posadzono dorodne drzewa. Było to 12 klonów polnych, 8 magnolii japońskich, 13 lip drobnolistnych. Jest też 37 drzew kolumnowych. W kolejnych etapach będą jeszcze sadzone 2734 sztuki bylin i traw, np. liliowiec, barwinek pospolity, tawułka, rozplenica japońska i 192 pnącza – bluszcz pospolity, bluszcz irlandzki i hortensja pnąca.

Trwająca przebudowa fragmentu ul. Warszawskiej ma na celu zazielenienie tej przestrzeni przy uwzględnieniu istniejącej infrastruktury. Po remoncie, wygląd ul. Warszawskiej będzie nawiązywał do historycznych rozwiązań z przełomu XIX i XX wieku – dzięki czemu zyska reprezentacyjny charakter. Poszerzona zostanie przestrzeń dla pieszych, wprowadzona zieleń oraz mała architektura. Jednocześnie ograniczony zostanie ruch samochodowy w tej części ulicy. Punktowe podświetlenie części roślin pozwoli na ich wyeksponowanie również w porze nocnej.

- Prace na ul. Warszawskiej wchodzą w ostatni etap. Obecnie tworzone są obramowania klombów i wypełnianie ich ziemią, układanie ostatnich płyt granitowych, fugowanie, wykonywanie wjazdów, montaż systemu nawodnienia drzew oraz montaż opraw oświetleniowych – wylicza Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Zieleń wchodzi do miasta

Zazielenienie ul. Warszawskiej to niejedyny projekt, który ma dać mieszkańcom Katowic więcej zieleni. W zeszłym roku na al. Korfantego, na odcinku od Ronda do Rynku, nasadzono nowe drzewa i krzewy. Obecnie trwają prace w czterech katowickich parkach. Po rewitalizacji oddany do użytku został także staw Starganiec. Sukcesywnie wymieniane i sadzone są także nowe rośliny.

Starganiec po rewitalizacji 25

Może Cię zainteresować:

Starganiec oficjalnie otwarty. Staw z pomostami, naturalne kąpielisko, boiska do siatkówki plażowej i parking

Autor: Katarzyna Pachelska

08/08/2023

Centrum przesiadkowe brynow 04

Może Cię zainteresować:

Największe i jedno z najdroższych węzłów przesiadkowych w Katowicach, CP Brynów, najmniej wykorzystywane przez kierowców

Autor: Katarzyna Pachelska

11/08/2023

Nowa komenda miejska policji katowice 01

Może Cię zainteresować:

Powstanie nowa siedziba Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. W dzielnicy, gdzie bardzo się przyda

Autor: Katarzyna Pachelska

11/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon