Zielone Katowice: pasażerowie komunikacji miejskiej będą korzystać z zielonych przystanków. Powstaną też dwie zielone instalacje

Trwa realizacja trzech zielonych przystanków z wiatami i dachami, które będą pokryte roślinnością. Ogłoszono ponadto przetarg na zaprojektowanie kolejnych tego typu elementów infrastruktury i dodatkowej, zielonej przestrzeni na Rynku i ogrodu sensorycznego w Ochojcu. Inwestycja realizowana będzie w ramach międzynarodowego projektu „UPSURGE”.

Fot. KAW
Naprzeciwko wejścia do dawnego Muzeum Śląskiego ma zostać zainstalowana ławka z pnączami

Zazielenienie miasta to jeden z priorytetów. Drzewa pojawiły się już na alei Korfantego i ul. Dworcowej. Zazieleni się także ulica Warszawska gdzie ograniczony zostanie ruch kołowy na rzecz realizacji deptaku z kilkoma tysiącami posadzonych roślin. To sposób na walkę z ociepleniem klimatu, ale przede wszystkim inwestycje poprawiające jakość życia w mieście. Wśród kolejnych takich działań będzie realizacja 4 zielonych przystanków, a także dodatkowej zielonej przestrzeni na Rynku i ogrodu sensorycznego w Ochojcu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Cztery przystanki, dwie instalacje

Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ogłosił przetarg na wybór wykonawcy projektu czterech nowych zielonych przystanków i dwóch zielonych instalacji. Przystanki staną przy ulicy Ziołowej – niedaleko wejścia do szpitala w Ochojcu, Jagiellońskiej oraz w dwóch miejscach przy ul. Chorzowskiej – w pobliżu przystanku Chorzowska Kościół (przystanek autobusowy) oraz przy Parku Śląskim, przy osiedlu Tysiąclecia (okolice przystanku autobusowego i tramwajowego przy Żyrafie). Na Rynku, naprzeciwko wejścia do dawnego Muzeum Śląskiego, ma z kolei zostać zainstalowana ławka z pnączami. Dodatkowo przy przystanku przy ul. Ziołowej ma powstać ogród sensoryczny. Na przygotowanie dokumentacji projektowej dla tych zadań zabezpieczono budżet w wysokości 96 tys. zł. Otwarcie ofert jest planowane na 15 września, natomiast wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 48 tygodni na wykonanie projektów.

Zadanie ma być zrealizowane w ramach międzynarodowego projektu UPSURGE, finansowanego ze środków unijnych w ramach programu Horizon 2020, którego celem jest wdrażanie i testowanie innowacyjnych rozwiązań opartych na przyrodzie. To tzw. NBS, czyli Nature Based Solutions. Miasta zaangażowane w projekt mają realizować swoje pomysły, których efekt będzie prezentowany pozostałym partnerom projektu – tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. – Jako zakład podjęliśmy się realizacji zielonych przystanków w lokalizacjach sprzyjających powstawaniu miejskich wysp ciepła. Po ich wykonaniu będziemy oceniać efekt poprzez określone wskaźniki. W pomiarach pomogą nam także działające w Katowicach stacje analizy jakości powietrza w ramach systemu AWAIR – dodaje.

Ważna rola zieleni

Zielone przystanki pozwalają schronić się przed słońcem, a także skutecznie obniżają temperaturę w najbliższym otoczeniu. Stanowią również schronienie dla ptaków oraz owadów i przeciwdziałają powstawaniu miejskich wysp ciepła. Co istotne, w realizowanych w Katowicach zielonych przystankach zdecydowano się na odbrukowanie części chodnika, aby zasadzić tam byliny, trawy i rośliny pnące. Rośliny magazynują wodę, którą następnie oddają do atmosfery poprzez zjawisko parowania, działając tym samym jak naturalny klimatyzator. Są także skuteczne w oczyszczaniu powietrza z różnego rodzaju pyłów.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon