Zmiany w prawie drogowym. Zachowanie numeru rejestracyjnego po kupnie auta czy czasowe wycofanie auta z ruchu

Kilka ciekawych zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym wchodzi w życie 31 stycznia 2022 r. Sprawdźcie, czy są korzystne dla właścicieli samochodów.

Katarzyna Pachelska/24kato.pl
Samochody (zdjęcie ilustracyjne)

Dwie warte zauważenia zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym wchodzą w życie 31 stycznia 2022 roku.

Zachowanie numeru rejestracyjnego auta

Pierwsza z nich umożliwia zachowanie numeru rejestracyjnego podczas przerejestrowania auta. Oznacza to, że możliwe będzie złożenie wniosku o rejestrację pojazdu z zachowaniem dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Dotyczy to jednak tylko pojazdów, które zostały wcześniej zarejestrowane w Polsce. Nowy właściciel pojazdu będzie miał możliwość zachowania starych numerów samochodu, bez względu na to, z jakiego województwa pochodzi, ale pod pewnymi warunkami.

- Tablice muszą być utrzymane w należytym stanie i muszą być czytelne. Przepis nie dotyczy tablic tzw. "czarnych". W tym przypadku właściciel pojazdu musi otrzymać nowy nr rejestracyjny – mówi Maria Losko, naczelnik Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miasta Tychy.

Czasowe wycofanie samochodu z ruchu

Nowe przepisy wprowadzają także możliwość czasowego wycofania z ruchu samochodu osobowego, na okres od 3 do 12 miesięcy.
Takiego wycofania będzie można dokonać jednak tylko w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji, np. w wypadku kolizji.
Obecnie można już czasowo wycofać z ruchu pojazdy ciężarowe, a także przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej DMC od 3,5 tony oraz ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne i autobusy.
Proces przywrócenia samochodu do ruchu będzie się wiązał z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego auta, które zostało już naprawione. Zmiana ma na celu ograniczenie kosztów ubezpieczenia pojazdu, co powinno ucieszyć wszystkich właścicieli aut zgłoszonych do wycofania z ruchu.
Niestety, nowe przepisy nie są dla wszystkich zmotoryzowanych. W katalogu pojazdów, które będą miały możliwość czasowego wycofania z ruchu wciąż brakuje opcji wyrejestrowania pojazdów sezonowych, takich jak motocykle czy kabriolety.

Czytaj również:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon