Zmienia się opłata za żłobki i przedszkola w Katowicach. Zobacz, ile teraz zapłacisz i ile dostaniesz

Ustawa „Aktywny Rodzic”, uchwalona przez Sejm 15 maja głosami wszystkich klubów i kół poza Konfederacją, spowoduje zmiany finansowania opieki nad dziećmi w żłobkach. Korekcie ulegną również koszty dodatkowego pobytu dzieci w przedszkolach w Katowicach.

Dzieci

Od 1 października 2024 r. rodzice dostaną trzy nowe świadczenia na dzieci

  • Świadczenie „Aktywni w żłobku”
  • Świadczenie „Aktywni rodzice w pracy”
  • Świadczenie „Aktywnie w domu”

Jak wyjaśnia obecny wiceprezydent Katowic Maciej Biskupski:

Zgodnie z nowymi przepisami świadczenie „Aktywnie w żłobku” będzie kierowane do wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do instytucji opieki nad dziećmi do lat 3, tj. żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna i będzie przysługiwało w wysokości do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko niepełnosprawne, jednak nie więcej niż wysokość opłaty, jaką rodzic ponosi za pobyt dziecka w instytucji opieki.

Świadczenie wypłacane będzie na wniosek rodziców od 1 października, ale uwaga – do instytucji sprawującej opiekę nad dzieckiem, a nie na konta rodziców.

Jednocześnie miasto Katowice przekazało do konsultacji projekt uchwały korygującej wysokość opłaty za pobyt w Żłobku Miejskim z powodu wzrastających kosztów ponoszonych przez gminę (wzrost o ponad 50% w przeciągu 3 lat). W projekcie wskazano wymiar opłaty do 10 godzin dziennie w wysokości 1000 zł miesięcznie i będzie on mógł być pokryty środkami ze świadczenia „Aktywnie w żłobku”. Ta zmiana również ma wejść w życie od 1 października.

Miasto planuje także otworzyć 90-osobowy oddział żłobka na Osiedlu Witosa:

Aktualnie na terenie Katowic funkcjonuje 13 oddziałów Żłobka Miejskiego zlokalizowanych w różnych dzielnicach miasta, który dysponuje łącznie 1006 miejscami opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Dodatkowo, wiosną przyszłego roku uruchomiony zostanie kolejny oddział, na os. Witosa, który będzie oferował kolejnych 90 miejsc - mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelniczka wydziału polityki społecznej w katowickim magistracie.

Zmienią się też opłaty za „nadgodziny” w przedszkolach. Od 2018 r. bezpłatne dla dziecka było 6 godzin w przedszkolu, teraz opłaty wzrosną o 44 gr dla pierwszego dziecka i 15 dla drugiego, przy zachowaniu owych 6 godzin i wszystkich dotychczasowych rozporządzeń.

Uchwała czeka na opublikowanie, najpierw musi przejść konsultacje społeczne i zostać przedłożona Radzie Miasta.


Beata Bieniek Wiera2

Może Cię zainteresować:

Prawniczka z Katowic, Beata Bieniek-Wiera, pozywa... PiS. „Za sianie i szerzenie hejtu”. Zawiadomiła też prokuraturę w sprawie „uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa zniesławienia”

Autor: Redakcja

03/07/2024

Ul warszawskaspacer po kato youtube 1920x1080

Może Cię zainteresować:

Wideospacer ulicą Warszawską w Katowicach, znaną nie tylko z okazałych kamienic, ale i willi miejskich

Autor: Katarzyna Pachelska

30/06/2024

Kat Katowice wycieczka Kierunek GZM 23

Może Cię zainteresować:

KATowice! Legenda śląskiego metalu przewodnikiem po mieście. Najbardziej rockandrollowa akcja Kierunku GZM

Autor: Marcin Zasada

30/06/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon