110 mieszkań KTBS-u w Giszowcu będzie kosztować ponad 60 mln zł. 6 firm zgłosiło się w przetargu na budowę osiedla przy Kosmicznej

Zakończył się termin składania ofert na budowę nowego osiedla Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego z mieszkaniami na wynajem przy ul. Kosmicznej na Giszowcu. Zgłosiło się 6 firm chętnych do budowy mieszkań, jednak ceny zaproponowane przez nich przekraczają zakładany budżet. Zarząd spółki zdecydował się sięgnąć do kieszeni i wysupłać brakujące miliony.

Zakończył się termin składania ofert na budowę nowego osiedla KTBS-u przy ul. Kosmicznej w Giszowcu. Spośród złożonych propozycji żadna nie zmieściła się w zakładanym budżecie (niecałe 60 mln zł), jednak zarząd spółki zamierza przeznaczyć dodatkowe środki i rozpocząć inwestycję.

Najtańszą ofertę realizacji osiedla złożyła firma Maximus z Siemianowic Śląskich - kalkulacja opiewa na niecałe 63 mln złotych. Najdroższa była o niemal 10 mln wyższa i wynosiła ponad 72 mln. W tej chwili KTBS sprawdza pod względem formalnym otrzymane dokumenty i jeżeli będą zgodne z wymaganiami i nie będzie odwołań pozostałych uczestników postępowania, podpisze umowę z wykonawcą.

KTBS dysponuje już pozwoleniem na budowę, dlatego podpisanie umowy da zielone światło do rozpoczęcia prac przy powstawaniu osiedla. Realizacji ma przyświecać idea zrównoważonej architektury a projekt został wyłoniony w konkursie architektonicznym przeprowadzonym we współpracy z katowickim oddziałem SARP. Autorkami interesującej koncepcji osiedla są architektki z pracowni K3Xmore Kinga Bączyk i Magdalena Orzeł – Rurańska.

- Bardzo cieszy fakt, że w tej chwili na różnym etapie inwestycyjnym jest w około 420 nowych mieszkań z TBS. To będą lokale, które dadzą możliwość komfortowego mieszkania osobom, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą brać kredytu mieszkaniowego. Dodatkowym atutem akurat tej inwestycji jest bez wątpienia lokalizacja. Giszowiec to dobrze skomunikowane i znajdujące się wśród natury osiedle, które będzie komfortowym domem dla nowych mieszkańców osiedla przy ul. Kosmicznej mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

To ma być ekologiczne osiedle

Planowane osiedle ma mieć wiele proekologicznych rozwiązań. Koncepcja zakłada budowę np. ogrodów deszczowych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki i autonomicznych systemów ogrzewania oraz maksymalne wykorzystanie wód opadowych. Blisko budynków znajdą także miejsce wysokie drzewa. Ogrzewanie będzie oparte o pompy ciepła głębinowe i powietrzne, dzięki czemu osiedle nie zostanie podłączone do sieci centralnego ogrzewania. Przestrzeń całego kompleksu mieszkalnego ma być zaaranżowana tak by sprzyjała kontaktom międzyludzkim, a ruch samochodowy między budynkami będzie ograniczony do minimum.

- Jako Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego będziemy starali się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla tej inwestycji – pierwszego polskiego, wielokryterialnego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego - mówi Janusz Olesiński prezes Katowickiego TBS.

7 budynków i 110 mieszkań

W ramach osiedla powstanie 7 trzy i czteropiętrowych budynków z windami. W zbudowanych domach znajdzie się 110 różnej wielkości lokali. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych przeznaczonych dla rodzin. Najwięcej przewiduje się tych dwupokojowych o wielkości do 55m kw. Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu, na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych i samochody nie pojawią się w przestrzeni otaczającej budynki.

Osiedle przy ul. Kosmicznej będzie już czwartą inwestycją KTBS na Giszowcu. Wcześniej spółka zbudowała tu dwa etapy osiedla Pod Kasztanami oraz zespół domków z mieszkaniami na sprzedaż na kameralnym osiedlu Przyjazny Zakątek.

Atal olimpijska katowice 02

Może Cię zainteresować:

Katowice. Konstrukcja 35-piętrowego apartamentowca kompleksu Atal Olimpijska prawie gotowa. Trzy budynki tego zespołu to ponad 700 mieszkań

Autor: Katarzyna Pachelska

22/09/2023

Nowe bloki tysiaclecie katowice medusa

Może Cię zainteresować:

Tak mają wyglądać nowe wysokie bloki na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, w sąsiedztwie słynnych "kukurydz"

Autor: Katarzyna Pachelska

14/09/2023

Osiedle tbs katowice kosmiczna wizualizacja 2

Może Cię zainteresować:

Katowice pozyskały 63 mln zł na nowe mieszkania. Wybuduje je KTBS. W najbliższych planach m.in. dwa osiedla

Autor: Katarzyna Pachelska

17/08/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon