Tak mają wyglądać nowe wysokie bloki na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, w sąsiedztwie słynnych "kukurydz"

Pracownia architektoniczna Medusa Group, która zaprojektowała nowe bloki, już powstające na osiedlu Tysiąclecia, uchyliła rąbka tajemnicy, pokazując kilka wizualizacji nowej inwestycji. Apartamentowce nawiązują architekturą do sąsiednich, słynnych "kukurydz".

Przy ul. Zawiszy Czarnego na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, na terenie liczącym nieco ponad 3 hektary powierzchni, kilka miesięcy temu zaczęła się budowa nowego kompleksu apartamentowców.

O tej inwestycji pisaliśmy:

Inwestorem jest mająca siedzibę w Krakowie spółka akcyjna Henniger Investment. Budowa ma trwać do 21 grudnia 2028 roku. Skąd taki długi czas budowy? Zapewne dlatego, że inwestycja ma być realizowana etapami, nie wszystkie budynki będą zbudowane naraz.

Powstaną tu w sumie cztery wieże mieszkalne.

- Potwierdzamy, że zgodnie z naszym zamierzeniem inwestycyjnym i uzyskanym pozwoleniem na budowę na działkach położonych na terenie Osiedla Tysiąclecia planujemy zrealizować 4 budynki liczące kolejno 12, 16, 17 i 17 kondygnacji naziemnych - mówi Małgorzata Bryk, reprezentująca Henniger Investment. - Realizacja zabudowy będzie etapowana, a całkowity czas zrealizowania wszystkich budynków uzależniony jest od wielu czynników, w tym również sytuacji na rynku mieszkaniowym aglomeracji katowickiej. Trudno zatem na ten moment przewidywać termin zakończenia całości inwestycji, jak i poszczególnych jej etapów - dodaje Bryk.

Wieże mieszkalne mają nawiązywać architekturą do Tysiąclecia

Za projekt wież jest odpowiedzialna pracownia Medusa Group z Bytomia. Jako główny projektant we wniosku o pozwolenie na budowę widnieje Przemysław (Przemo) Łukasik. Spod ręki projektantów Medusy wyszły takie charakterystyczne katowickie budynki jak kompleks biurowy .KTW – czarne wieżowce przy Spodku (jeden z nich jest najwyższym budynkiem w regionie) czy położone nieopodal, przy Strefie Kultury, osiedle mieszkaniowe Pierwsza Dzielnica. To nie pierwsza współpraca Medusy z Henniger Investment. Ten duet ma na koncie osiedle Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów w krakowskich Bronowicach.

Jak mówił w rozmowie z naszym portalem Przemo Łukasik, projektanci Medusy postawili przed sobą najważniejsze zadanie: nie szkodzić świetnemu założeniu osiedla Tysiąclecia. Nowe wieże mają się odwoływać do architektury zaproponowanej na Tysiącleciu przez Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę, mają być dopełnieniem "kukurydz". Stąd m.in. biała kolorystyka elewacji. Nowa część osiedla ma być otwarta i jak najbardziej zielona, a parkingi - schowane pod budynkami.

Medusa już prezentuje wizualizacje kompleksu apartamentowców. Zobaczycie je w naszej galerii zdjęciowej.

 • lokalizacja: Katowice, os. Tysiąclecia
 • architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
 • współpraca autorska: Maria Jaksik-Fikus, Łukasz Iwan, Paulina Kałużna, Maciej Nowak, Maciej Orlicz, Maciej Szeremeta, Tomasz Toczek, Jarosław Przybyłka, Michał Sokołowski, Tomasz Drozd, Mateusz Małecki, Aleksandra Mazur, Małgorzata Kasińska, Krzysztof Weber
 • inwestor: Henniger Investment
 • konstrukcja: KZ Studio Projektowe
 • instalacje: WNprojekt, Elsanteam, Ennpro
 • projekt zieleni: Krzysztof Kass
 • projekt drogowy: Seweryn Wróblewski
 • system identyfikacji wizualnej: Natalia Pietruszewska
 • powierzchnia terenu: 3,2 ha
 • powierzchnia użytkowa: ~29 000 m²
Nowy apartamentowiec strefa kultury katowice

Może Cię zainteresować:

Nowy 40-piętrowy apartamentowiec powstanie przy Strefie Kultury. Katowicki Hong-Kong rośnie w tej okolicy

Autor: Katarzyna Pachelska

06/06/2023

Osiedle tbs katowice kosmiczna wizualizacja 2

Może Cię zainteresować:

Katowice pozyskały 63 mln zł na nowe mieszkania. Wybuduje je KTBS. W najbliższych planach m.in. dwa osiedla

Autor: Katarzyna Pachelska

17/08/2023

Dzielnica Osiedle Tysiaclecia 159401 Fotopolska Eu

Może Cię zainteresować:

Osiedle Tysiąclecia. Symbol niezależności w czasach PRL. „Zaprojektowane i zbudowane na przekór czasom”

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/07/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon