14 porad przed szczepieniem dzieci na COVID-19. Radzi dr nauk medycznych Maciej Jędrzejko

16 grudnia 2021 r. rozpoczęły się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat przeciwko COVID-19. Wszystkie dzieci w tym wieku mają już wystawione e-skierowania, i można je rejestrować na szczepienie.

Pixabay
Szczepienie (zdjęcie ilustracyjne)

Ministerstwo Zdrowia poinformowało po południu 16 grudnia 2021 r., że według najnowszych danych, dotychczas zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało 11 911 dzieci w wieku 5-11 lat (dane nadal są wpisywane przez punkty szczepień). Na szczepienia zapisanych jest już 165 tys. dzieci z tej grupy wiekowej, z czego najwięcej, bo 33 tys., 11-latków.

Z kolei 17 grudnia okazało się, że w Polsce jest już drugi przypadek wariantu Omikron koronawirusa. Jest nim zakażona 3-letnia dziewczynka z Warszawy. Pierwszy przypadek wykryto w Katowicach: Pierwszy przypadek wirusa Omikron w Polsce wykryto w Katowicach. Zakażona kobieta pochodząca z zagranicy

Dr nauk medycznych Maciej Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa, ojciec trójki dzieci, w tym dwóch maluchów, radzi, jak przygotować się do szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat.

14 porad dr. Macieja Jędrzejki, jak przygotować się do szczepienia dzieci przeciw COVID-19

Porady te były konsultowane z pediatrą, doktorem Dawidem Ciemięgą.

 1. Dzieci prawie zawsze piją za mało. Przed szczepieniem muszą być nawodnione. Małą łyżeczką można przelać cały basen wody… Ale lepiej, żeby piły niezdrowe słodkie napoje niż nic przed szczepieniem. Dziecko 5-letnie powinno wypijać litr płynów na dobę co najmniej 4-5 dni przed szczepieniem. Jeśli dziecko jest odwodnione - odrocz szczepienie o kilka dni, do czasu nawodnienia
 2. Pamiętajcie też o istnieniu kremu znieczulającego Emla, który nakładamy na ramię w miejscu szczepienia na 2-3 godziny przed zastrzykiem (i zalepiamy dowolną folią - opatrunek okluzyjny) - po co ma ich bolec wkłucie? Krem Emla dostępny bez recepty nie chroni przed bólem szczepienia, znieczula tylko skórę, ale ból potem jest od podania płynu w mięsień, tego nie znieczula. Po szczepieniu można zastosować Altacet w żelu na miejscu po wkłuciu.
 3. Miej w domu paracetamol i nurofen/ibuprofen w razie gorączki, która może sięgać 39 st - obniżaj od razu już przy 37,5, bo to nie jest infekcja - nie ma powodu, żeby dziecko miało gorączkę (nie obowiązuje tu zasada nie obniżania gorączki poniżej 38,5 stopnia).
 4. Jeśli masz podejrzenie, że dziecko miało kontakt i ekspozycję na COVID-19, odrocz szczepienie o kilka dni. Dobrym pomysłem jest szczepienie po kilku dniach w domu - bez kontaktu z innymi dziećmi i osobami spoza domu.
 5. Nigdy nie szczep dziecka z objawami ostrej infekcji.
 6. Katar żłobkowo-przedszkolny nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia - ale oczyszczaj dziecku nosek solą fizjologiczną.
 7. Dziecko będzie bolała rączka - paracetamol da radę.
 8. Alergia na białko jajka czy mleko czy pokarmy nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.
 9. Przebyty wstrząs lub ostra reakcja alergiczna po lekach u dziecka jest wskazaniem do szczepienia w szpitalu, nie w przydrożnym punkcie szczepień.
 10. Po szczepieniu, jeśli możesz, zostaw dziecko na dwa dni w domu, i nie narażaj na przeziębienia, wychłodzenie.
 11. Pamiętaj, że częściowa odporność u dziecka pojawi się dopiero 2 tygodnie po drugiej dawce. A bliska pełnej dopiero 2 tygodnie po trzeciej dawce.
 12. Nie bój się szczepień. Moje maluchy 3-letnie i 5-letnie właśnie przeszły COVID-19 (z gorączką do 39,4 st C! Na szczęście jak na razie bez powikłań, ale włączę ich do programu kontroli płuc u dzieci, jak tylko będzie dostępny) wiec mogę je zaszczepić dopiero za 3-6 miesięcy, ale gdyby nie to - szczepiłbym je nawet jutro.
 13. O nawodnieniu wspominałem?
 14. Poczytaj o PIMS, czyli wieloukładowym zespole zapalnym u dzieci (pediatric inflammatory multisystem syndrome)

Warto przeczytać również:

Omikron na Śląsku. Nowy wariant koronawirusa budzi niepokój. „Ten wariant rozprzestrzenia się dużo łatwiej niż poprzednie”

Uczniowie z woj. śląskiego na kwarantannie. Pediatra: Odnotowuję coraz więcej zakażeń wśród dzieci

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon