25 czerwca w Katowicach zamian za zużyte opony będzie można otrzymać nasiona łąk kwietnych i kompost

Ciekawa akcja odbędzie się w sobotę, 25 czerwca w Katowicach. Będzie można się pozbyć (legalnie!) zużytych opon, a w zamian dostać nasiona łąk kwietnych i kompost.

Materiały prasowe
Akcja przyjmowania starych opon

Czy zużyte opony mogą się zamienić w kwiaty? Niemożliwe... a jednak! 25 czerwca – już po raz drugi w Katowicach w zamian za zużyte opony będzie można otrzymać nasiona łąk kwietnych i kompost. To kolejna odsłona akcji ,,Nie siej śmieci, posiej łąkę”, w ramach której miasto Katowice chce zachęcić mieszkańców do oddawania zużytych opon do Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów.

Nasiona kwiatów w zamian za zużyte opony

Zużyte opony są trudnym i niebezpiecznym dla środowiska odpadem, który często jest znajdowany w katowickich lasach i terenach zielonych podczas akcji ,,SprzątaMy Dzielnice”. Co więcej, nie powinny one również trafiać do wiat śmietnikowych. Miasto Katowice razem z MPGK zachęcają do oddawania opon we właściwe miejsce - zachętą do udziału w akcji będzie podarunek, który otrzymają uczestnicy - kwiaty oraz inne rośliny do posiania w ogródku czy też na balkonie.

Świadomość ekologiczna mieszkańców z roku na rok jest coraz większa, ale niestety nadal niektórzy nie wiedzą, co zrobić z takim odpadem, jakim są opony. Nie jest to odpad wielkogabarytowy, jak mogłyby sugerować jego rozmiary. Nie należy go też wyrzucać w okolicy standardowych pojemników do segregacji. Opony to odpad szczególny, który powinien trafić do jednego z punktów znajdujących się na terenie Katowic, aby nasi pracownicy mogli się nim odpowiednio zająć – przekonuje Robert Potucha V-ce Prezes Zarządu MPGK.

Gdzie i kiedy można przywozić opony?

Akcja będzie prowadzona w sobotę 25 czerwca w GZPO przy ul. Milowickiej 7A, w godzinach od 8.00 do 13.00. Co ważne, jest ona skierowana tylko do mieszkańców Katowic, będzie również obowiązywał limit opon, które przyjmie MPGK. Jedno gospodarstwo domowe może przywieźć nie więcej niż 4 sztuki opon do samochodów osobowych do 3,5 tony bez felg, a także maksymalnie 2 sztuki opon motocyklowych.

Ograniczenie wynika z tego, że chcemy przekonać mieszkańców do sukcesywnego pozbywania się opon, a nie do gromadzenia ich latami, a potem przywożenia naraz kilkunastu sztuk. Dodatkowo akcja jest skierowana do mieszkańców, a nie firm. Chcemy uniknąć tego, że przedsiębiorstwa, które w ramach swojej działalności powinny w prawidłowy sposób niszczyć zużyte opony, przywiozłyby je do utylizacji na koszt mieszkańców. Ponadto poprzez sobotnią akcję chcemy przypomnieć mieszkańcom Katowic o tym, że do punktów GZPO można oddawać bezpłatnie opony przez cały rok – mówi Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK.

Trudny recykling starych opon

Opony złożone są z wielu warstw różnych materiałów. To właśnie dlatego są tak trudne do przetworzenia. Nie jest to jednak niemożliwe. Mogą zostać poddane odzyskowi materiałowemu, surowcowemu lub energetycznemu i to ostatnia z trzech możliwości jest wybierana najczęściej. Ponadto recykling opon objęty jest specjalnymi wymogami. 75% powinno zostać poddane jakiejkolwiek formie recyklingu, z czego minimum 15% ma stanowić odzysk materiałów.

Co ważne, nie w każdym punkcie przetwarzania odpadów możliwa jest utylizacja opon. Dodatkowo cena ich zagospodarowania, ze względu na konieczność używania do tego specjalistycznych instalacji, jest dość wysoka. Kształtuje się na poziomie od 500 do 600 zł za tonę.

Łąka do posiania dla oddających opony

Mieszkańcy w zamian za opony mogą otrzymać mieszankę kwiatów polnych oraz roślin polnych, w której znajdują się m.in. lwia paszcza, ubiorek, smagliczka, eszolcja. Kwiaty tych gatunków są wytrzymałe i szybko zakwitają – już po ok. 6-8 tygodniach będzie można cieszyć się ich widokiem. Ponadto, są dość uniwersalne - można je posiać zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie czy w doniczce umieszczonej na parapecie. Jedna torebka nasion wystarczy do obsiania ok. 5 m2, a do każdej z nich będzie dołączona instrukcja zakładania łąki.

Przywożąc 3 lub 4 opony samochodowe można dostać 3 torebki nasion. Za 1 bądź 2 otrzyma się 2 torebki nasion, a za opony motocyklowe – 1 torebkę. Każdy oddający otrzyma też 3-kilogramowy worek kompostu, który miesza się z ziemią i stosuje jako nawóz do poprawy jakości gleby. Jest on pochodzenia naturalnego i powstał w myśl idei zero waste, gdyż został wyprodukowany z bioodpadów.

Segregacja odpadów to konieczność, która powoli staje się dla coraz większej liczby mieszkańców codziennością. Jednak oprócz wdrożenia nawyku dzielenia śmieci na poszczególne frakcje, warto wiedzieć, co należy zrobić z bardziej problematycznymi produktami. MPGK - oprócz sprzątania miasta i wywożenia odpadów – na swojej liście zadań ma także edukację proekologiczną i działania na rzecz klimatu. Wśród podejmowanych inicjatyw można wymienić m.in. pomoc przy corocznych akcjach sprzątania Ziemi. Akcja ,,Nie siej śmieci, posadź łąkę” jest koordynowana przez MPGK i ma za zadanie zwrócić uwagę mieszkańców na tę problematyczną grupę odpadów i przekazać im wiedzę o prawidłowym postępowaniu z oponami.

Więcej informacji o segregacji odpadów można znaleźć na stronie internetowej: https://bit.ly/3Oys2ze

Bebok na Bażantowie

Może Cię zainteresować:

Nowy Bebok pojawił się w Katowicach. Nazwano go Fazan, czyli bażant po śląsku

Autor: Katarzyna Pachelska

23/06/2022

Bardowskiego 1

Może Cię zainteresować:

Katowice. Dzieci z okolicy zrobiły sobie plac zabaw z nowego osiedla. Mieszkańcy wkurzeni: Będziemy publikować zdjęcia tej młodzieży na Facebooku!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Mural dworzec PKP Katowice

Na ścianie dworca PKP w Katowicach powstaje ekomural

Gołębie (zdjęcie ilustracyjne)

Targi i Wystawa Gołębi Pocztowych po raz pierwszy w MCK

Ikea torba3

Tęczowe torby w sklepie IKEA w Katowicach

Julia Łanecka

Studentka wicemistrzynią w Bodyfitness