Nowy Bebok pojawił się w Katowicach. Nazwano go Fazan, czyli bażant po śląsku

Wrocław ma swoje krasnale, a Katowice mają beboki! Kolejny sympatyczny, i wcale nie straszny, stwór pojawił się w mieście. Sprawdźcie, gdzie konkretnie.

Tym razem figurka Beboka zawędrowała na południe Katowic. Kilka sympatycznych stworków z brązu jest już w różnych miejscach miasta. Te beboki nie mają straszyć, a wywoływać uśmiech na twarzach ludzi. Jest ich już w Katowicach kilka, może niebawem będzie tyle co słynnych krasnali we Wrocławiu?

Więcej: Nowe beboki w Katowicach. Tym razem figurki pojawiły się w samym centrum miasta

Nowy Bebok pojawił się w Bażantowie

Nowy Bebok - Budowniczy (może od Boba Budowniczego?) został odsłonięty pod koniec maja w Bażantowie. Mało tego, stworek ma już imię. Nazywa się Fazan, czyli bażant po śląsku. Takie imię zaproponowała dla niego Marta Wieczorek. I tą propozycją wygrała w konkursie, organizowanym przez oficjalny portal informacyjny Miasta Katowice - WKATOWICACH.eu i Centrum Handlowe Bażantowo. Bebok w Bażantowie ma pilnować porządku i... przynosić szczęście. Przeczytamy o tym na specjalnej tabliczce, która została przy nim zamontowana.

Beboka Budowniczego znajdziemy przy fontannie, przed wejściem do Centrum Handlowego Bażantowo.

- Historia jest taka, że Bażantowo w tym roku ma swoje 20-lecie od momentu zbudowania - tłumaczy Grzegorz Chudy, pomysłodawca i projektant Beboków. - Z tej okazji stworzyłem akwarelę z Bebokami, które budują Bażantowo. Tam był jeden Bebok w kasku budowlańca. I stąd zrodził się pomysł, by dla uczczenia zbudowania tego osiedla, ale też dlatego, że cały czas się ono rozbudowuje, stworzyć Beboka Budowniczego - dodaje rezydujący na co dzień w Nikiszowcu artysta.

Uroczyste odsłonięcie figurki Beboka odbyło się 27 maja. Kilka dni później zorganizowano konkurs, w którym mieszkańcy Katowic wybierali imię dla nowego Beboka. Ostatecznie, głosem pani Marty, padło na Fazana.

- Jestem bardzo zaskoczona, nigdy wcześniej nic nie wygrałam. Cieszę się, że Bebok zyskał imię, które wymyśliłam. To było spontaniczna myśl. Sprawdziłam, jak po śląsku jest „bażant” i okazało się, że to „fazan”. Nie jestem Ślązaczką, więc musiałam się posilić Internetem. Teraz mieszkam w Katowicach, w Wełnowcu. Z pewnością przyjadę tu jeszcze z moim synem, by pokazać mu Beboka i będę pokazywać znajomym, że ta figurka ma imię, które nadałam - śmieje się Marta Wieczorek, która wygrała w konkursie na imię dla Beboka Budowniczego.

To nie ostatni Bebok na tym osiedlu

- Bardzo się cieszę, że pani Marta nadała imię naszemu Bebokowi i teraz obok niego możemy zobaczyć tabliczkę z jego imieniem. Wiele osób zastanawiało się, co to jest za figurka. A teraz wszystko jest jasne. Mogę zdradzić, że to nie ostatni Bebok w Bażantowie - zapowiada pełnomocnik ds. promocji z Centrum Handlowego Bażantowo, Dorota Filosek.

Beboki to sympatyczne stworki, których figurki rozsiane są po Katowicach. Katowickie Beboki można spotkać na ulicach miasta od 2020 roku. To inspirowany śląską mitologią projekt lokalnego artysty z katowickiego Nikiszowca - Grzegorza Chudego. To właśnie tam - na zabytkowym osiedlu - stanęły pierwsze Beboki.

Z czasem w mieście przybyło figurek. Beboki znajdziemy m.in. przy wejściu do Galerii Katowickiej, na schodach przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym, na Nikiszowcu czy przed Ochotniczą Strażą Pożarną Dąbrówka Mała. Tamten Bebok zwie sie Kuklok.

ZOBACZ TEŻ:

Bardowskiego 1

Może Cię zainteresować:

Katowice. Dzieci z okolicy zrobiły sobie plac zabaw z nowego osiedla. Mieszkańcy wkurzeni: Będziemy publikować zdjęcia tej młodzieży na Facebooku!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/06/2022

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska

Może Cię zainteresować:

Aleja Polskiego Dziedzictwa Śląska w Katowicach. Posadzą 100 dębów. Wcześniej wycięli 1500 drzew

Autor: Patryk Osadnik

20/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon