27-letnia recydywistka drogowa z Katowic za swoje "dokonania" będzie musiała jeszcze raz zdawać egzamin na prawo jazdy

Teraz każdy z nas, o ile ma prawo jazdy i prowadzi samochód, może zostać recydywistą. Drogowym. Od 17 września funkcjonuje nowy taryfikator mandatów, który za najbardziej niebezpieczne wykroczenia drogowe przewiduje tzw. recydywę. Jak informują policjanci, recydywistów nie brakuje.

Policja Śląska
Policja (zdjęcie ilustracyjne)

Od 17 września funkcjonuje nowy taryfikator, który za najbardziej niebezpieczne wykroczenia drogowe przewiduje tzw. recydywę.

Recydywa dla piratów drogowych

Kierujący, ukarany za wykroczenie objęte recydywą, który w ciągu 2 lat popełni je ponownie, zostanie ukarany podwójną grzywną. W połączeniu z podniesioną liczbą punktów za poszczególne przewinienia, bardzo szybko można stracić prawo jazdy, o czym przekonało się ostatnio dwoje mieszkańców województwa, w tym kobieta z Katowic.

Wprowadzenie wraz z nowym taryfikatorem tak zwanej recydywy w przypadku najbardziej niebezpiecznych wykroczeń, miało na celu ograniczenie na drodze zachowań skutkujących zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez skłonienie do refleksji kierowców, którzy nie zawsze tych przepisów przestrzegają.

27-letnia kobieta z Katowic będzie musiała jeszcze raz zdać egzamin na prawo jazdy

Bardzo lekceważącym podejściem do nowego prawa wykazał się 70-letni mężczyzna, który w zaledwie 2 tygodnie dwukrotnie rażąco przekroczył prędkość na DK91. Pierwsze wykroczenie miało miejsce 6 października w Podwarpiu, a kolejne - 20 października w Siewierzu. Za każdym razem kierowca pędził z prędkością większą o ponad 51 km/h niż dopuszczały w tym miejscu przepisy. Za popełnione przewinienia policjanci nałożyli na kierującego mandaty w wysokości 1500 złotych i 13 punktów oraz 3000 złotych i kolejne 13 punktów. Tym sposobem na konto nieodpowiedzialnego 70-latka trafiło 26 punktów, co wiąże się z obowiązkowym badaniem psychologicznym oraz koniecznością przystąpienia do egzaminu na prawo jazdy.

Podobnie, jak wspomniany mężczyzna, do badania psychologicznego i ponownego egzaminu będzie musiała przystąpić 27-letnia mieszkanka Katowic. Na koncie miała już 10 punktów, a w nieco ponad miesiąc dwukrotnie przekroczyła dozwoloną prędkość i została ukarana mandatami o łącznej wysokości 3100 złotych i 22 punktami.

Podwójny mandat dla drogowego recydywisty

Policjanci po raz kolejny przypominają, że nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn najtragiczniejszych wypadków drogowych.

- Apelujemy zatem o rozwagę na drodze i przestrzeganie przepisów, a zapominalskim przypominamy liczbę punktów oraz stawki mandatów za przekroczenia dozwolonej prędkości - dodają policjanci.

  • 31-40 km/h - 9 punktów, 800 złotych, a w recydywie 1600 złotych,
  • 41-50 km/h - 11 punktów, 1000 złotych, a w recydywie 2000 złotych,
  • 51-60 km/h - 13 punktów, 1500 złotych, a w recydywie 3000 złotych,
  • 61-70 km/h - 14 punktów, 2000 złotych, a w recydywie 4000 złotych,
  • powyżej 71 km/h - 15 punktów, 2500 złotych, a w recydywie 5000 złotych.
Tramwaj Katowice

Może Cię zainteresować:

Fałszywy motorniczy z Katowic uzależniony od dopalaczy? Matka Adama: - Pobyt na oddziale psychiatrycznym może mu uratować życie

Autor: Katarzyna Pachelska

06/11/2022

Zatrzymanie kiboli

Może Cię zainteresować:

Kibole aż trzech śląskich drużyn zatrzymani za wybryki w czasie meczu GKS Katowice z Widzewem Łódź

Autor: Redakcja

03/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon