4. Bieg Bohaterów i 19. Silesia Półmaraton odbędą się 1 maja 2024 r. w Katowicach. Zamknięte ulice, objazdy, zmiany w komunikacji miejskiej

W środę 1 maja 2024 r. w Katowicach odbędą się dwa duże biegi uliczne - 4. Bieg Bohaterów i 19. Silesia Półmaraton. Trzeba być przygotowanym na spore utrudnienia nie tylko w centrum miasta, ale i w innych dzielnicach.

ARC
Bieg bohaterow

1 maja w Katowicach odbędą się dwa biegi: 4. Bieg Bohaterów i 19. Silesia Półmaraton

W Biegu Bohaterów na dystansie 5 km zadeklarowało udział prawie 2 tys. uczestników, natomiast do Silesia Półmaratonu, a więc rywalizacji na trasie o długości 21 097,5 m zapisało się ponad 2,5 tys. biegaczy. Każdy uczestnik wydarzenia w pakiecie otrzyma m.in. pamiątkową koszulkę. Koszulka Biegu Bohaterów jest w kolorze niebieskim, natomiast dla półmaratończyków przygotowano koszulki w kolorze żółtym. Dzięki temu, że start obu biegów odbędzie się równocześnie, biegacze utworzą mozaikę w barwach Śląska.

Start biegów odbędzie się o godz. 10.00 na wysokości siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Strefa startu znajdować się będzie na ul. Olimpijskiej, na odcinku od skrzyżowania z ul. Henryka Mikołaja Góreckiego. Niedaleko startu przewidziano dodatkowe atrakcje dla najmłodszych nawiązujące do zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Paryżu oraz warsztaty muzyczne i strefę kibicowania. Biuro zawodów oraz depozyt dla zawodników zlokalizowane zostaną w Międzynarodowym Centrum Kongresowym – wejście od strony ul. Olimpijskiej.

Wykaz ulic, którymi przebiegnie trasa biegu półmaratońskiego i Biegu Bohaterów. Na czas biegu obowiązuje zmiana w organizacji ruchu. Część ulic zostanie zamknięta ze względów bezpieczeństwa. Ruch zostanie przywrócony po przebiegnięciu zawodników tak szybko, jak to tylko będzie możliwe.

Start biegów odbędzie równocześnie o godz. 10.00 w katowickiej Strefie Kultury.

Trasa Silesia Półmaratonu
Trasa Silesia Półmaratonu

Aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom imprezy (biegaczom oraz kibicom) wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu na ulicach, którymi będą biegli zawodnicy.

Orientacyjne godziny zamknięcia ulic w Katowicach, które mogą ulec zmianie ze względów bezpieczeństwa:

 • od 7.00 do 14.00: ul. Olimpijska (od al. Roździeńskiego do ul. Góreckiego).
 • od 9.50 do 10.10: al. Roździeńskiego (jezdnia w kierunku Sosnowca od ul. Uniwersyteckiej do ul. Dudy-Gracza).
 • od 9.45 do 13.00: al. Roździeńskiego (jezdnia w kierunku do Ronda im. gen. Ziętka od ul. Dobrowolskiego do ul. Olimpijskiej).
 • od 9.55 do 10.20: ul. Dudy-Gracza.
 • od 10.00 do 11.30: ul. 1 Maja (jezdnia w kierunku centrum Katowic od ul. Warszawskiej do ul. Bohaterów Monte Cassino), ul. Graniczna (jezdnia zachodnia i południowa).
 • od 10.05 do 10.45: ul. Pułaskiego, alejki Doliny Trzech Stawów.
 • od 10.15 do 11.40: ul. Gospodarcza, ul. Górniczego Dorobku, ul. Świętej Anny, Plac Wyzwolenia.
 • od 10.25 do 12.00: ul. Zamkowa, ul. Ociepki, ul. Oswobodzenia, ul. Lwowska (jezdnia wschodnia), ul. Bednorza.
 • od 10.35 do 12.30: ul. Roździeńska, ul. Obrońców Westerplatte (od ul. Roździeńskiej do ul. 1 Maja), ul. 1 Maja (od ul. Obrońców Westerplatte do ul. Bohaterów Monte Cassino).
 • od 10.00 do 12.40: ul. Bohaterów Monte Cassino (jezdnia wschodnia od ul. 1 Maja do ul. Wrocławskiej).
 • od 10.45 do 12.55: ul. Wrocławska, ul. Zakopiańska, ul. Morawska, ul. Wróblewskiego, ul. Ryszarda, ul. Markiefki, ul. Kopalniana, ul. Ścigały, ul. Dobrowolskiego.

Wszystkie ulice, po przebiegnięciu zawodników, będą otwierane tak szybko, jak tylko będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa.

Więcej informacji na temat Silesia Półmaratonu można znaleźć na stronie internetowej: silesiapolmaraton.pl.

Zmiany będą dotyczyły również organizacji transportu publicznego.

Informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego: metropoliaztm.pl.

- Apelujemy do kierujących pojazdami o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do sygnałów oraz poleceń wydawanych przez osoby uprawnione - mówią policjanci.

Park handlowy fabryka park katowice 05

Może Cię zainteresować:

Katowice. Zburzą biurowiec, by powiększyć park handlowy Fabryka Park w Piotrowicach. Będzie więcej sklepów

Autor: Katarzyna Pachelska

30/04/2024

Its katowice 01

Może Cię zainteresować:

Katowice się chwalą, że czas przejazdu przez miasto skrócił się o 15 proc. dzięki ITS-owi, czyli Inteligentnemu Systemowi Transportowemu

Autor: Katarzyna Pachelska

29/04/2024

Kwartal dworcowa katowice 09

Może Cię zainteresować:

Katowice. Powstanie Kwartał Dworcowa. Grupa Epione ujawnia pomysł na rewitalizację kamienic kolejowych. Autorem projektu jest Tomasz Konior

Autor: Katarzyna Pachelska

26/04/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon