Katowice. Powstanie Kwartał Dworcowa. Grupa Epione ujawnia pomysł na rewitalizację kamienic kolejowych. Autorem projektu jest Tomasz Konior

Już wiadomo, jaki jest pomysł na rewitalizację kwartału kamienic kolejowych przy ul. Dworcowej w Katowicach. Inwestor, wywodząca się z Katowic Grupa Epione, która do tej pory specjalizowała się w opiece zdrowotnej, ujawnia projekt związany z nieruchomościami - Kwartał Dworcowa.

Kwartał Dworcowa - tak ma się nazywać zrewitalizowany kwartał zabytkowych kolejowych kamienic znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego przy ul. Dworcowej w Katowicach.

Nowa przestrzeń w centrum Katowic - Kwartał Dworcowa

- Inwestycja Kwartał Dworcowa nie tylko przywróci blask historycznej zabudowie, ale też – poprzez wprowadzenie wielu nowych funkcji – wzmocni atrakcyjność centrum miasta - obiecuje inwestor, Grupa Epione.

Pomiędzy 2015 a 2023 rokiem katowicka Grupa Epione nabyła od różnych instytucji i osób prywatnych 11 kamienic tworzących pierzeję między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Budynki wzniesiono w latach 70. XIX wieku. Znajdowała się w nich siedziba dyrekcji kolei i jej agendy. W latach 60. XX wieku kompleks przekształcono na przychodnie kolejowe. Ostatnio są w opłakanym stanie, nie przystając do wyremontowanej ulicy Dworcowej, która w tym miejscu została zmieniona w deptak. Inne budynki przy Dworcowej jeden po drugim odzyskują dawny blask (np. otwarty po rewitalizacji w 2023 r. największy budynek kompleksu Starego Dworca, gdzie dziś znajduje się wiele restauracji, więcej: Katowice. Ulica Dworcowa powinna zmienić nazwę na Restauracyjną. Nowe lokale ciągle się tu otwierają).

Archiwalne zdjęcie siedziby dyrekcji kolei przy ul. Dworcowej
Archiwalne zdjęcie siedziby dyrekcji kolei przy ul. Dworcowej
- Kupiłem te kamienice, gdyż zauroczyły mnie swoim położeniem, wyglądem i otoczeniem. Nie ukrywam, że towarzyszył temu wątek sentymentalny – niegdyś byłem pracownikiem istniejącej tam Przychodni Lecznictwa Kolejowego, więc często bywałem w tym budynku. Początkowo zamierzałem otworzyć tam przychodnie, ale władze miejskie postanowiły stworzyć z placu dworcowego „miejski salon”, co wpłynęło na zmianę planów – mówi Narcyz Wrześniewski, prezes zarządu Grupy Epione.

Kompleks usługowy w sercu historycznego centrum Katowic

Przez dziesięciolecia zabytkowe budynki przy ulicy Dworcowej traciły swoją rangę. Kolejne, doraźne przebudowy pozbawiły istniejącą strukturę miejską jej wystroju i historycznego detalu. Przypadkowe nadbudowy w dużej mierze zatarły pierwotny charakter zabudowy.

Inwestor od kilku lat przygotowuje plany przywrócenia budynkom dawnej świetności i przekształcenia kwartału w atrakcyjny kompleks usługowy.

- Zdecydowaliśmy się na wybór starych, niszczejących kamienic jako miejsca inwestycji z kilku powodów. Po pierwsze, widzieliśmy w nich ogromny potencjał do rewitalizacji i przywrócenia ich dawnej świetności. Po drugie, lokalizacja kamienic była dla nas bardzo atrakcyjna – znajdują się one w sercu historycznego centrum miasta. Po trzecie jako firma zobowiązana do zrównoważonego rozwoju chcieliśmy przyczynić się do ochrony dziedzictwa architektonicznego poprzez odrestaurowanie zabytkowych obiektów. Dodatkowo inwestycja w tak unikalne budynki miała potencjał przyciągnięcia uwagi i zainteresowania klientów, co było istotne z perspektywy rozwoju naszej firmy. Wreszcie, wybór kamienic był również podyktowany naszym pragnieniem wniesienia wkładu w odnowienie lokalnej społeczności poprzez stworzenie nowych miejsc pracy i ożywienie tego historycznego obszaru – podkreśla Krystian Szafrański, manager ds. marketingu i rozwoju Grupy Epione.

Na początku 2024 roku inwestycja otrzymała pozwolenie na budowę. Dzięki temu za kilka miesięcy możliwe będzie rozpoczęcie prac remontowo-budowlanych. Jak informuje Grupa Epione, trwa właśnie przetarg, który ma wyłonić generalnego wykonawcę prac budowlanych. Jego rozstrzygnięcie powinno nastąpić do końca czerwca.

Rewitalizację Kwartału Dworcowa zaprojektował Tomasz Konior

Grupa Epione zdecydowała się na współpracę z pracownią Konior Studio, która – oprócz projektowania spektakularnych budynków dla kultury – mocno angażuje się w projekty miejskie związane z rewitalizacją historycznej zabudowy. Od ponad 2 lat głównym architektem projektu jest Tomasz Konior, znany z projektów budynków przeznaczonych dla muzyki, w tym słynnego NOSPR-u, w którym znajduje się jedna z najlepszych sal koncertowych na świecie.

Architekci z Konior Studio zebrali dostępny materiał archiwalny. Na podstawie przygotowanej przez nich dokumentacji zostanie odtworzony pierwotny charakter historycznych fasad. Zrekonstruowane zostaną bogate zdobienia, w tym zniszczone gzymsy i balkony. Obcą nadbudowę zastąpi nowoczesna struktura, która skalą nawiąże do sąsiadującej zabudowy. Jej owalny narożnik podkreśli lokalizację znajdującej się tam niegdyś kopuły. Partery kamienic będą dostępne wprost z poziomu chodnika. Znajdą się tam przestronne wejścia do poszczególnych budynków, lokale gastronomiczne i usługowe. W części podziemnej zaplanowano parking dla samochodów i rowerów.

Lokale usługowe, biura i dwa hotele w Kwartale Dworcowa

We wnętrzach przebudowanych kamienic powstaną nowe przestrzenie, które zostaną zaadaptowane na potrzeby lokali usługowych i biur. Dołączą do nich także dwa hotele marek należących do portfolio Marriott International:

  • Tribute Portfolio
  • Fairfield by Marriott.

Razem zapewnią gościom prawie 250 pokoi.

- Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być częścią projektu Kwartał Dworcowa w Katowicach z dwoma obiektami hotelowymi marek Tribute Portfolio oraz Fairfield by Marriott. Dla Fairfield by Marriott będzie to jednocześnie debiut na polskim rynku, na którym obecnie mamy 24 hotele. Cieszymy się, że inwestor, Grupa Epione, zdecydowała się na współpracę z Marriott International – komentuje Janusz Mitulski, Senior Director Central & Eastern Europe, International Hotel Development, Marriott International.

Ambicją twórców Kwartału Dworcowa jest wytyczenie nowych trendów rewitalizacji, wykorzystujących tradycję zwartej zabudowy mieszczańskich kamienic o atrakcyjnej formie i nowoczesnej funkcji.

Stary dworzec katowice dworcowa

Może Cię zainteresować:

Katowice. Ulica Dworcowa powinna zmienić nazwę na Restauracyjną. Nowe lokale ciągle się tu otwierają

Autor: Katarzyna Pachelska

30/12/2023

Katowice lata60 archiwalne dworcowa 04 fortepan

Może Cię zainteresować:

Niesamowite zdjęcia Katowic z lat 50. i 60. z węgierskiego archiwum. Dworcowa, Mariacka, Rynek. Podróż w czasie

Autor: Katarzyna Pachelska

28/02/2024

Hotel dworcowa katowice wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Katowice. Nowy kompleks hotelowy w kamienicach przy Dworcowej. Inwestor, firma Epione, złożył wniosek o pozwolenie na budowę. Obiekt zaprojektował Tomasz Konior

Autor: Katarzyna Pachelska

24/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon