44 figurki beboków są już w Katowicach. Można zostać łowcą beboków i zbierać specjalne pieczątki

Wrocław ma swoje słynne krasnale, ale Katowice wcale nie są gorsze. Ostatnio w mieście nastąpił wysyp beboków, czyli sympatycznych śląskich straszydeł. Czarnych figurek beboków jest już w sumie 44. Można nawet zwiedzać Katowice Szlakiem Beboków i zbierać specjalne stemple.

Mieszkańcy Katowic i turyści mogą spacerować Katowickim Szlakiem Beboków oraz podziwiać popularne figurki, które coraz liczniej pojawiają się na ulicach miasta. Poza robieniem pamiątkowych zdjęć przy figurkach, możliwe jest również zbieranie stempli, za które otrzymać można odznakę łowcy beboków.

Szlak Beboków w Katowicach liczy już 44 figurki

- Dzisiaj odsłoniliśmy w Katowicach kolejne beboki, przy IV LO im. Maczka. Na terenie całego miasta zlokalizowane są już 44 figurki. Zachęcam do zwiedzania miasta Szlakiem Beboków i zbierania pieczątek w specjalnych książeczkach. Dzięki nim można z kolei otrzymać odznakę łowcy beboka. Ci, którzy nie wiedzą gdzie znajdują się figurki wystarczy, że uruchomią aplikację Katowice City Break. Z nią można w prosty sposób trafić do konkretnych figurek poznając przy tym miasto – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowickie beboki pojawiły się w mieście z inicjatywy Grzegorza Chudego - filologa, muzyka, plastyka oraz popularyzatora gwary i kultury śląskiej, który od urodzenia jest związany z Katowicami. Artysta ukończył filologię na Uniwersytecie Śląskim. W jego bogatej działalności na rzecz kultury szczególną uwagę przykuwają projekty edukacyjne skierowane do dzieci (np. Bajtle Godojam), których celem jest uświadomienie młodego odbiorcy w jak bogatym kulturowo regionie żyje. Artysta tworzy również oprawy plastyczne przedstawień teatralnych realizowanych przez Teatr Korez w Katowicach oraz działa jako ilustrator książek. Swoją działalność plastyczną Grzegorz Chudy skupia również na tematyce śląskiej. W pracowni znajdującej się na Nikiszowcu, artysta tworzy akwarele, na których uwiecznia śląskie i katowickie pejzaże, a także bohaterów śląskich bajek i legend. W tym kontekście na czoło wysuwa się seria akwarel przedstawiających śląskie beboki. W 2022 roku Grzegorz Chudy został laureatem nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury.

Obecnie w mieście znajdują się 44 figurki, jednak nie jest to liczba docelowa. W niedalekiej przyszłości swojego beboka zyska także Podlesianka Katowice. Każda figurka stanowi przystanek na unikatowym szlaku. Dzięki niemu można poznać przeróżne budynki, miejsca rekreacji, punkty gastronomiczne czy usługowe. Każdy bebok ma swoje unikatowe imię – w przypadku niektórych figurek wybrali je mieszkańcy Katowic.

- Tak pozytywny odbiór beboka i skala zainteresowania figurkami są dla mnie miłym zaskoczeniem. Cieszę się też, że kolejne figurki pojawiają się w mieście z inicjatywy samych mieszkańców. Wierzę, że dzięki temu katowiczanie będą się czuć z nimi bardziej związani – mówi Grzegorz Chudy.

Jak zdobyć odznakę łowcy beboków?

Na największych miłośników beboków czeka odznaka łowcy beboków. Przyznawana jest ona za zebranie więcej niż połowy dostępnych stempli z imionami beboków (aktualnie jest to 19 stempli). Stemple należy zbierać w specjalnej niebieskiej książeczce wydanej przez Miasto Katowice. Można je także kolekcjonować na kartce lub w notesie. Szczegółowa lista miejsc, w których wbijane są stemple znajduje się na facebooku na profilu Beboki z Katowic.

- W Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku dostępna jest specjalna książeczka, w której można zbierać pieczątki. Katowicki Szlak Beboków to jeden z pomysłów na to, jak wykorzystać sympatyczne stworki do zwiedzania miasta. Zbieranie pieczątek jest świetną okazją do jego poznawania – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.

Odbiór odznaki możliwy jest tylko w „Atelier z akwarelami” na Nikiszowcu (ul. Czechowa 10/9) w godzinach otwarcia pracowni. Wiąże się to również z oficjalnym wpisem do Księgi Łowców Beboków, gdzie należy wpisać imię, nazwisko, rok i miasto, z którego się przyjechało. Każdego chętnego zapraszamy do jak najszybszego udziału w akcji, ponieważ liczba odznak jest limitowana.

W odkrywaniu katowickich beboków przydatna jest aplikacja Katowice City Break. Pozwala ona na znalezienie figurek. Ponadto po podejściu na ok. 50 metrów od wybranej figurki istnieje możliwość wzięcia udziału w quizie i odpowiedzenia na pytanie dotyczące konkretnego beboka, co sprawia, że odkrywanie beboków może być traktowane jako gra rodzinna. Wymagany jest dostęp do lokalizacji oraz transfer danych komórkowych.

Grzegorz chudy nikiszowiec

Może Cię zainteresować:

"Bebok wcale straszny nie jest, tylko strasznego udawał". Grzegorz Chudy o bebokomanii i modzie na Nikiszowiec

Autor: Szymon Karpe

24/12/2023

Bebok smieciarka katowice

Może Cię zainteresować:

Nowy bebok w Katowicach. Tym razem jedzie na... śmieciarce! Spotkacie go przy Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów przy ul. Bankowej 10

Autor: Katarzyna Pachelska

16/11/2023

Park handlowy Fabryka Park w Katowicach Fot TDJ Estate 5

Może Cię zainteresować:

Nowe sklepy w parku handlowym Fabryka Park, w tym pierwszy w Katowicach Woolworth

Autor: Katarzyna Pachelska

12/02/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon