Nowy bebok w Katowicach. Tym razem jedzie na... śmieciarce! Spotkacie go przy Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów przy ul. Bankowej 10

Beboki rosną w Katowicach jak grzyby po deszczu. Kolejny pojawił się dzisiaj, w czwartek 16 listopada 2023 r. przy ul. Bankowej 10, gdzie znajduje się przebudowany Gminny Punkt Zbiórki Odpadów.

Gminny Punkt Zbiórki Odpadów w centrum Katowic, przy ul. Bankowej 10, tuż przy Rawie, został przebudowany i wkrótce będą mogli z niego korzystać pierwsi klienci. Obok bramy wjazdowej stanął nowy bebok, który nawiązuje do działalności Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

- Kompleksowa przebudowa punktu przy ul. Bankowej to nie tylko nowoczesna estetyka, ale przede wszystkim większy komfort dla mieszkańców Katowic. Dzięki remontowi od 1 grudnia 2023 r. działać będzie tu biuro obsługi klienta, w którym mieszkańcy będą mogli załatwić wiele spraw związanych z gospodarką odpadami bez konieczności udania się w dalsze rejony miasta. Przebudowę wieńczy odsłonięcie nowej figury beboka. Stworki zaprojektowane przez Grzegorza Chudego powstają przy instytucjach i przedsiębiorstwach tworząc Katowicki Szlak Beboków – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Remont przy Bankowej zakończony

Na początku prac trzeba było rozebrać i zutylizować gruz z dotychczas istniejących obiektów. W ich miejscu powstał budynek socjalno-biurowy, wiaty i garaże. Nowy obiekt ma dwa piętra, a jego powierzchnia użytkowa wynosi prawie 290 m2. Przebudowany został również wjazd oraz zamontowano nowe ogrodzenie. Na terenie zakładu znajduje się - oprócz biura obsługi klienta – także myjnia kontenerów i sprzętu. Koszt przebudowy wyniósł ok. 5 mln zł. Udostępnienie GPZO i biura obsługi klienta mieszkańcom nastąpi 1 grudnia.

Nowy punkt przy Bankowej będzie przyjmować klientów od 1 grudnia

Gminny Punkt Zbiórki Odpadów przy ul. Bankowej (Śródmieście) to jeden z czterech tego typu punktów w mieście. Pozostałe znajdują się przy

  • ul. Milowickiej 7b (Dąbrówka Mała),
  • ul. Obroki 140 (os. Witosa)
  • ul. Zaopusta 70 (Podlesie).

Ten ostatni również przechodził w ostatnim czasie przebudowę, dzięki której stanęła w nim prefabrykowana rampa ułatwiająca dostęp do kontenerów na odpady. Inwestycja obejmowała również między innymi montaż wagi najazdowej oraz nowego oświetlenia, monitoringu i budowę miejsc parkingowych.

- Remonty miejsc, w których mieszkańcy mogą oddawać odpady, są bardzo ważnym elementem budowania wizerunku zarówno miasta, jak i naszej spółki. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom te miejsca są nowoczesne, estetyczne i bardziej przyjazne obsłudze mieszkańców. Liczymy na to, że poprzez takie działania dodatkowo zachęcimy mieszkańców do zwracania uwagi na odpowiednią segregację odpadów do czego cały czas namawiamy. Do GPZO można przywozić wszelkie problematyczne odpady, których nie wyrzucimy do standardowych koszy – czyli m.in. odpady poremontowe, bioodpady, elektroodpady, odpady niebezpieczne czy opony – tłumaczy Robert Potucha, wiceprezes zarządu w MPGK Katowice.

Remont przy Zaopusta rozpoczął się w ubiegłym roku. Pod koniec czerwca otwarto oferty na modernizację punktu selektywnej zbiórki odpadów, a na początku sierpnia przekazano plac budowy wykonawcy. Koszt prac wyniósł 5,8 mln zł.

Nowy bebok w Katowicach

Przy przebudowanym punkcie przy ul. Bankowej stanął kolejny bebok. Nawiązuje on do działalności spółki – to stworek stojący na śmieciarce. Nowy bebok nie ma jeszcze imienia, ale zostanie ono już wkrótce wybrane w wyniku konkursu wśród pracowników punktu przy Bankowej. Po rozstrzygnięciu konkursu punkt zostanie wyposażony w pieczątkę z wizerunkiem beboka. To element świadczący o przynależności do Katowickiego Szlaku Beboków. Pieczątki z wizerunkiem poszczególnych stworków można otrzymać w lokalizacjach, przy których znajdują się figurki.

- Z kolei w Centrum Informacji Turystycznej dostępny jest specjalny folder, w którym pieczątki można zbierać. Katowicki Szlak Beboków to jeden z pomysłów na to jak wykorzystać sympatyczne stworki do zwiedzania miasta. Zbieranie pieczątek jest świetną okazją do jego poznawania – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji.
Sztefa i mały Erwin. Nowe Beboki na Nikiszowcu

Może Cię zainteresować:

Nowe Beboki na Nikiszowcu. Poznajcie Sztefę i małego Erwina. Skąd wzięły się te imiona?

Autor: Patryk Osadnik

05/10/2023

Skwer przy biurowcach ktw 01

Może Cię zainteresować:

Katowice. Nowy skwer miejski powstał przy kompleksie czarnych biurowców .KTW. Skwer ma swojego Beboka

Autor: Katarzyna Pachelska

11/09/2023

Centrum chemii katowice us wizualizacje 2

Może Cię zainteresować:

Nowy budynek powstanie w kampusie Uniwersytetu Śląskiego, przy ul. Moniuszki w centrum Katowic. Będzie to Śląskie Interdyscyplinarne Centrum Chemii

Autor: Katarzyna Pachelska

25/04/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon