Antysmogowy mural powstał na jednym z banków w centrum Katowic. Pochłania dwutlenek węgla z powietrza

Na budynku centrali jednego z banków w centrum Katowic powstał wielki mural o ekologicznym przesłaniu. W dodatku to mural oczyszczający powietrze. Zobaczcie zdjęcia tego malowidła.

Dolna ściana przestawia konary drzew, krzewy z kwiatami i winorośla z dojrzałymi kiściami winogron. Górna - to olbrzymie kwiaty białych lilii na błękitnym tle. W sumie 568 m2 muralu.

Pierwszy ekomural na budynku banku

Takie malowidło powstało na budynku centrali banku ING przy ul. Sokolskiej w Katowicach. W dodatku to pierwszy w historii ING Polska ekomural, czyli mural oczyszczający powietrze. Jest namalowany specjalnymi farbami, które mają właściwości pochłaniania dwutlenku węgla - CO2. 1 m kwadratowy muralu oczyszcza na godzinę tyle powietrza, co średniej wielkości drzewo. Oznacza to, że mural filtruje powietrze podobnie do 568 drzew, a to około jednego hektara lasu.

Przeczytaj o innych ciekawych muralach w Katowicach:

Powstał ekologiczny mural w Katowicach-Wełnowcu. Zobacz zdjęcia

Mural z podobizną Jana Furtoka, legendy GKS-u Katowice, powstał w Katowicach

Nowy mural w Katowicach. Przedstawia Johna Baildona. Powstał w Załężu, przy ul. Bocheńskiego

Nowy piękny mural w Katowicach na bloku przy ulicy Gliwickiej. Stworzyła go Mona Tusz

Mural na budynku ING został namalowany dwoma typami innowacyjnych farb. Pierwsza z nich, oparta na bazie naturalnego wapna i wsparta technologią grafenową, pochłania CO2. Druga, w której skład wchodzi pełniący rolę fotokatalizatora dwutlenek tytanu, rozkłada szkodliwe tlenki azotu na wodę i dwutlenek węgla.

Sztuka plus ekologia

Mural powstał we współpracy z Fundacją Sztuki Polskiej ING, a jego autorką jest malarka Magdalena Karpińska.

- Dzięki temu w jednym projekcie łączymy nasze zaangażowanie w sztukę, z zaangażowaniem w ekologię. W konsekwencji chcemy stworzyć przyjazne i atrakcyjne miejsce dla naszych pracowników i mieszkańców Katowic, a także wszystkim dać możliwość refleksji na temat dbania o przyrodę. Mural jest wielką flagą, przypominającą nam o konieczności podejmowania realnych ziemio-centrycznych działań - mówią pomysłodawcy muralu.

Mural można podziwiać na ścianie budynku ING od strony Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon