Budowa nowego skrzyżowania na ważnej drodze w Katowicach ma opóźnienie. Trzeba wybudować nowy przepust pod drogą

Nowe skrzyżowanie ze światłami u zbiegu ulic Kościuszki (DK81) i Jankego w Katowicach miało być gotowe do końca wakacji. Tymczasem wciąż pracują tam drogowcy, a końca budowy nie widać. Jak się okazuje, winnym jest przepust, a właściwie jego brak, co ustalono dopiero na etapie budowy.

Katarzyna Pachelska
Ulica kosciuszki katowice

Zaczął się rok szkolny, a wraz z nim wzmożony ruch w stronę centrum Katowic. Na ulicy Kościuszki od strony Mikołowa, już za skrzyżowaniem z ulicami Owsianą i Pstrągową, zwłaszcza rano tworzą się korki. Powodem jest zwężenie dwupasmowej ulicy do jednego pasa, co jest związane z budową już w dzielnicy Piotrowice nowego skrzyżowania u zbiegu ulic Kościuszki i Jankego. Skrzyżowanie miało być skończone do września, ale wciąż trwają tam prace budowlane.

Nowe skrzyżowanie ulic Kościuszki i Jankego ma opóźnienie

Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2023 r. Skrzyżowanie ul. Kościuszki (DK 81) oraz ul. Jankego niedaleko Szkoły Policji ma zyskać nowy pas do skrętu w lewo, sygnalizację świetlną, a także infrastrukturę towarzyszącą. Chociaż inwestycja realizowana jest dla obsługi Szkoły Policji oraz Inspekcji Transportu Drogowego, to, jak tłumaczyli urzędnicy, wpłynie na bezpieczeństwo wszystkich kierowców. W tej lokalizacji dochodziło do wielu kolizji, miał też tam miejsce wypadek śmiertelny. Ta inwestycja opiewa na 4,1 mln zł.

Skąd opóźnienie w budowie skrzyżowania na tej ważnej drodze?

- W trakcie wykonywania prac związanych z przebudową skrzyżowania okazało się, iż wskazany na mapach przepust pod ul. Kościuszki zlokalizowany jest w innym miejscu, a ponadto w części jest całkowicie zarwany - tłumaczy Dawid Zapała, zastępca dyrektora ds. PR Katowickiej Agencji Wydawniczej. - Podjęto decyzję o jego odtworzeniu, co wymagało jego indywidualnego zamówienia. Prace związane z budową przepustu już zostały rozpoczęte. Wykonawca czeka na dostarczenie wylotu w celu zakończenia prac - dodaje Zapała.

Prace musiały zostać wstrzymane, bo przepust trzeba zbudować przed wykonaniem nawierzchni miejsca ważenia pojazdów oraz dróg manewrowych.

Jak dodaje Zapała, zarząd MZDiM wystąpił do firmy TAURON w celu podpisania umowy na dostawę energii elektrycznej, która jest niezbędna do zabudowania elementów sygnalizacji świetlnej (urządzenia pozostawione bez napięcia z dużym prawdopodobieństwem byłyby skradzione) i uruchomienia sygnalizacji.

- Ze względu na zwiększony zakres prac oraz potrzebę wymiany podłoża gruntowego (prace te już zostały wykonane) planowany termin zakończenia prac przewiduje się na drugą połowę października - informuje w imieniu Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Katowicach Dawid Zapała.

Rajd slaska katowice 03

Może Cię zainteresować:

Rowerzyści wjechali na trasę rajdu samochodowego w Katowicach. Dostali 3000 zł mandatów

Autor: Katarzyna Pachelska

11/09/2023

Skwer przy biurowcach ktw 01

Może Cię zainteresować:

Katowice. Nowy skwer miejski powstał przy kompleksie czarnych biurowców .KTW. Skwer ma swojego Beboka

Autor: Katarzyna Pachelska

11/09/2023

Ukradli barierki katowice

Może Cię zainteresować:

Tego jeszcze nie było! Dwaj mężczyźni ukradli w Katowicach barierki. Zdemontowali je i wynieśli

Autor: Katarzyna Pachelska

02/09/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon