Ceny paliw mocno górę. W Katowicach za litr benzyny trzeba zapłacić już ponad 6 złotych

Już ponad 6 złotych za litr benzyny bezołowiowej 95 trzeba zapłacić na stacjach paliw w Katowicach. Ceny szybko rosną i nie powstrzyma ich nawet obniżka VAT. Powodem są rosnące ceny ropy windowane przez wojnę tuż za naszą wschodnią granicą.

Facebook/Komisja Krajowa WZZ Sierpień 80
Ceny paliw w Katowicach mocno w górę

Nagły wzrost cen paliw na stacjach w Katowicach

Od 1 lutego w Polsce obowiązuje obniżony VAT na paliwo. Na początku miesiąca widocznie to wpłynęło na ceny paliw na stacjach. Niestety zawierucha wojenna w Ukrainie winduje ceny ropy, a co za tym idzie cena za litr benzyny również poszła w górę. Dzisiaj, 3 marca na stacji benzynowej przy DK86 w Katowicach trzeba było zapłacić już 6 złotych i 16 groszy, a za litr oleju napędowego już nawet 6,50 zł.

Jak podają analitycy z portalu e-petrol.pl, od początku wybuchu wojny na Ukrainie benzyna i diesel podrożały średnio o 50-70 groszy. A to wszystko sprawia, że pomimo obniżonego VAT-u ceny detaliczne przekroczyły już rekordowe wartości z przełomu listopada i grudnia zeszłego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Ile obecnie trzeba zapłacić za litr paliwa?

Wzrost cen ropy obserwujemy już od dobrych kilku tygodni, a sytuacja geopolityczna tylko przyspieszyła cały proces. W dodatku maleje wartość polskiego złotego w stosunku do dolara amerykańskiego, co tez przekłada się na detaliczne ceny paliw. Jakie są prognozy na kolejne tygodnie? Analitycy nie mają wątpliwości, że cena ropy Brent jeszcze przez jakiś czas będzie rosnąć i to nie jest dobra wiadomość dla kierowców w Polsce.

Tak prezentują się obecnie średnie ceny detaliczne paliw na polskich stacjach benzynowych (Źródło e-petrol.pl, stan na 02.03. 2022)

  • Pb 98 6,14
  • Pb 95 5,87
  • ON 5,92
  • LPG 2,74

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon