CPK zaprasza mieszkańców Katowic, Mikołowa i Tychów na internetowe spotkania

W czwartek (10 lutego) odbędzie się pierwsze z cyklu internetowych spotkań informacyjnych dotyczących przebiegu planowanej linii kolejowej Katowice – Jastrzębie Zdrój – granica państwa – Ostrawa, czyli jednej ze szprych mających prowadzić do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Mat. PKP Intercity
Pociąg Pendolino

Od początku lutego 2022 r. w górnośląskich miastach i gminach miały odbywać się konsultacje społeczne dotyczące przebiegu planowanej linii kolejowej Katowice – Jastrzębie Zdrój – granica państwa – Ostrawa. Ma ona stanowić część jednej z tzw. szprych wiodących do mającego powstać między Warszawą a Łodzią Centralnego Portu Komunikacyjnego. Inwestycja rozpocząć ma się w 2023 roku i zakończyć w roku 2027.

Konsultacje odwołane, protesty nie

Chociaż dokładnego przebiegu linii jeszcze nie ustalono, a w grę wchodzą cztery potencjalne warianty jej poprowadzenia, to wśród mieszkańców południowych dzielnic Katowic, ale też Mikołowa, Orzesza, czy Łazisk Górnych wrze. Przedstawione przez CPK propozycje wywołały niepokój zwłaszcza wśród tych osób, których domostwa – wedle planów – miałyby się znaleźć na trasie przebiegu kolei lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Boją się one, że będą musiały sprzedać swoje domy i ziemię, a w najlepszym razie czeka je plac budowy za oknem, przyszłe mieszkanie w bliskim sąsiedztwie trasy szybkiej kolei (pociągi mają mknąć z prędkością 250 km. na godz.) bądź odcięcie od pozostałej części miasta. Stąd też organizowane raz za razem protesty. Ostatni miał miejsce we wtorek 8 lutego 2022 r., gdy pikietujący zablokowali rondo w Katowicach – Piotrowicach. Relacja wideo z protestu - na profilu 24Kato.pl na Facebooku.

Zaplanowane na luty konsultacje społeczne dotyczące przebiegu linii Katowice – Ostrawa zostały w ostatnim momencie odwołane ze względu na ówczesną sytuację epidemiczną i – jak tłumaczono – brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom tych rozmów. Równocześnie zapowiedziano, że spotkania te zostaną zorganizowane w „pierwszym możliwym terminie”.

Spotkania online nie zastąpią konsultacji „na żywo”

Na razie natomiast CPK proponuje wzięcie udziału w internetowych spotkaniach informacyjnych. Jak tłumaczy spółka, decyzja o ich organizacji stanowi odpowiedź na płynące od mieszkańców sygnały dotyczące przedstawionych przez CPK materiałów w sprawie ewentualnego przebiegu „szprychy” przez Górny Śląsk.

- Będziemy chcieli wyjaśnić Państwu szczegółowo przebiegi wariantów linii kolejowej Katowice – Ostrawa oraz odpowiedzieć na Państwa pytania i wątpliwości – podaje CPK.

- Spotkania te nie zastępują konsultacji społecznych – zastrzega przy tym spółka, choć nie podaje, kiedy te drugie się odbędą.

Cykl internetowych spotkań ruszy w najbliższy czwartek (10 lutego), kiedy to o godz. 17 rozpocznie się łączone spotkanie dla mieszkańców Tychów i Wyr. O tej samej godzinie w poniedziałek (14 lutego) zaplanowano spotkanie dla mieszkańców Katowic, a we wtorek (15 lutego) dla mieszkańców Łazisk Górnych. Cykl zakończą zaplanowane na 24-tego i 25-tego lutego (w obu przypadkach także o godz. 17) spotkania dla mieszkańców (kolejno) Orzesza i Mikołowa.

Chcącym wziąć udział w informacyjnych spotkaniach online CPK zaleca użycie aplikacji Microsoft Teams, przeglądarki internetowej Microsoft Edge lub innej przeglądarki internetowej dającej możliwość korzystania z wszystkich funkcji tej aplikacji podczas spotkania. Aby móc dołączyć do spotkania należy wcześniej zarejestrować swoje uczestnictwo (konieczne do tego linki znaleźć można na stronie internetowej https://www.cpk.pl/pl/dla-mieszkancow/stes-linii-kolejowej-nr-170-katowice-granica-panstwa-ostrawa).

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon