Dziś protest przeciwko kolei CPK w Katowicach. Utrudnienia na drodze w Piotrowicach

We wtorek, 8 lutego 2022 r., po południu odbędzie się protest mieszkańców Katowic przeciwko budowie linii kolei szybkich prędkości CPK przez południowe dzielnice miasta. Spodziewane są utrudnienia na drogach.

Bartłomiej J. Gabryś
Protest w Mikołowie

We wtorek 8 lutego o godzinie 17:00 na rondzie w Piotrowicach (skrzyżowanie ulic Kościuszki i Armii Krajowej) odbędzie się protest mieszkańców Katowic przeciwko budowie linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego przez południowe dzielnice miasta. Plany są szczególnie inwazyjne dla Piotrowic, Podlesia i Zarzecza.

- To sprzeciw coraz większej liczby mieszkańców Katowic, którzy zdają sobie sprawę, że przez budowę ich życie może zostać wywrócone do góry nogami, część mieszkańców zostanie wysiedlonych, a dla innych oznacza to przebieg torów Kolei Dużych Prędkości pod oknami ich domów - mówi Jarosław Makowski, radny Miasta Katowice, który wspólnie z posłanką Ewą Kołodziej i radną Beatą Balą był inicjatorem pierwszego spotkania z mieszkańcami Podlesia.

I dodaje: - Kiedy w sobotę roznosiłem ulotki informacyjne i zaproszenie na wtorkowe zgromadzenie, to zdałem sobie sprawę, że wielu mieszkańców, szczególnie seniorów, pierwszy raz słyszy o planach budowy torów w sąsiedztwie ich domów. To pokazuje, jak ważna jest informacja o planach związanych z budową CPK - dodaje Makowski.

Protest przeciwko budowie linii kolejowej dużej prędkości

Beata Bala, radna miasta Katowice i jednocześnie mieszkanka Podlesia mówi: - Dla mieszkańców, których domy znalazły się w projektowanym śladzie kolei spowoduje to wielopokoleniowe dramaty. Najważniejsze dla nas jest, aby jak największa liczba katowiczan była rzetelnie poinformowana o konsekwencjach budowy CPK.

Mieszkanka Podlesia, Magdalena Dziendzioł, która zaangażowała się w akcję informacyjną i roznoszenia ulotek wśród sąsiadów, mówi: - Inne gminy, jak Mikołów, już od dawna protestują. My się dopiero organizujemy. Musimy być aktywni, musimy prezentować nasz punkt widzenia. Ale, przede wszystkim, musimy pokazać nasze obawy związane z budową proponowanych śladów kolejowych przez nasze dzielnice.

Jak przebiega akcja mobilizacyjna i informacyjna? Mówi Beata Bala: - Zainteresowanie jest duże. Odzew pozytywny. Mieszkańcy będą brać udział w konsultacjach. Tu chodzi o dobro naszych dzielnic.

O godz. 17 można się spodziewać dużych utrudnień w rejonie ronda przy ul. Kościuszki i Armii Krajowej. Protestujący będą m.in. przechodzić przez przejścia dla pieszych, co może zatamować ruch aut w tamtym rejonie.

W podobny sposób, blokując DK 81, protestowali 28 stycznia mieszkańcy mikołowskiej dzielnicy Mokre.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon