Dzień Weterana obchodzono w Katowicach wcześniej. Był uroczysty apel, wyróżnienia, a na koniec – piknik w Parku Śląskim

Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa przypada na niedzielę, 29 maja, ale obchodzono go już w piątek i sobotę. W wydarzeniach wzięli udział nie tylko przedstawiciele służb mundurowych. Po części oficjalnej i wyróżnieniu zasłużonych, uczestnicy świętowali w Parku Śląskim.

Dzień Weterana 2022

29 maja został ustanowiony Dniem Weterana Działań Poza Granicami Państwa. Ta sama data to także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji w Katowicach i Chorzowie odbyły się wydarzenia upamiętniające przedstawicieli służb mundurowych, którzy ryzykowali swoim zdrowiem i życiem dla bezpieczeństwa nie tylko rodaków.

Obchody Dnia Weterana rozpoczęły się już w piątek, 27 maja. Inauguracją było widowisko historyczne "Elegia Śląska" Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Pokaz odbył się przy Stadionie Śląskim.

Główne wydarzenia miały jednak miejsce dzień później, 28 maja. O godzinie 9:00 goście wzięli udział w Mszy w Parafii Garnizonowej św. Kazimierza Królewicza w Katowicach. Następnie przed Pomnikiem Powstańców Śląskich odbył się uroczysty apel oraz ceremonia wręczenia odznaczeń weteranom. Uhonorowano między innymi czterech policjantów, którzy odbywali służbę na misjach pokojowych w Kosowie. Uczestnicy przemaszerowali na skwer Powstań Śląskich w Parku Śląskim, gdzie można było zobaczyć przemarsz weteranów i pododdziałów reprezentacyjnych.

- Od siedmiu dekad polska flaga obecna jest wszędzie tam, gdzie zagrożony jest pokój. Wszystkim, którzy do tego przez lata się przyczynili, składamy dziś hołd i należny im szacunek. Tegoroczne obchody Dnia Weterana splatają się z bardzo ważną data dla naszego regionu. Mija sto lat od powrotu Górnego Śląska do Macierzy, co zawdzięczamy powstańcom śląskim, którzy przelali krew za ten patriotyczny cel. Nie byłoby granic Rzeczypospolitej w obecnym kształcie bez ich bohaterstwa. Pamięć o naszych przodkach, ich determinacji, miłości do Ojczyzny i walce o jej niepodległość przekazujemy kolejnym pokoleniom – podkreślał marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Piknik Weterana w Parku Śląskim

Po oficjalnej części wydarzania przyszedł czas na tę mniej formalną. W Parku Śląskim świętowali nie tylko sami weterani, ale także wielu gości, w tym najmłodsi. Nic w tym dziwnego, bo atrakcji nie brakowało. Na zainteresowanych czekał pokaz sprzętu wojskowego i symulatorów, rywalizacja sportowa z zawodnikami Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego czy wojskowa grochówka.

Wydarzenie uświetnił przelot statków powietrznych. Goście świętowali aż do wieczora. Głównym punktem programu był natomiast koncert zespołu Wilki.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Lampa Aladyna Ogród Świateł, Legendia

Lampa Aladyna Ogród Świateł w Legendii już od dzisiaj

Park Śląski

Atrakcje w Parku Śląskim na jednym bilecie

Dzień dobra 2023 Katowice

Dzień Dobra w Katowicach. Co będzie się działo?

Festiwal Wdzięczności w skansenie

„Kolory życia. Festiwal wdzięczności” w skansenie 22 maja

Niemapa - atrakcje w Katowicach

NIEMAPA – innowacyjny przewodnik po Katowicach

Katowice Rynek

Piknik rodzinny w Katowicach okazją do zaszczepienia się

Pak ślaski

Parkowy Kiermasz Kwiatowy w weekend w Parku Śląskim