Ekologiczne przy Kosmicznej. KTBS dostał pozwolenie na budowę nowego osiedla w Katowicach

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego otrzymało pozwolenie na budowę osiedla przy ulicy Kosmicznej w Giszowcu. Chwali się, że będzie to jedno z najbardziej nowatorskich osiedli niekomercyjnych w Polsce. Budowa ma wystartować już niedługo.

KTBS odebrał pozwolenie na budowę przy Kosmicznej, które w momencie uprawomocnienia otworzy drogę do rozpoczęcia prac przy powstawaniu nowoczesnego osiedla. Realizacji ma przyświecać idea zrównoważonej architektury. Jego nietypowa - kontrastująca tak z historyczną, jak i post PRL-owską architekturą - forma została zaproponowana przez architektki Kingę Bączyk i Magdalenę Orzeł-Rurańską z katowickiej pracowni K3Xmore.

Od samego początku projekt, który swą surowością przypomina nieco stację badawczą, wzbudził dyskusję i duże zainteresowanie środowiska twórców i mieszkańców. O koncepcji osiedla pozytywnie wypowiedział się jeden z najbardziej znanych polskich, współczesnych architektów.

- To bardzo przemyślany i wyważony projekt. To nie tylko ciekawa architektura, ale i przestrzeń wokół, zaprojektowana z myślą o człowieku, faunie i florze - ocenia Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni Medusa Group.

Innowacje i ekologia mają iść tu w parze

Powstające osiedle będzie miało - jak na inwestycję miejską - wiele pionierskich rozwiązań, szczególnie w zakresie szeroko rozumianej ekologii. Koncepcja zakłada budowę np. ogrodów deszczowych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki i autonomicznych systemów ogrzewania oraz maksymalne wykorzystanie wód opadowych.

Bardzo nietypowym, rozwiązaniem jest planowana rezygnacja z przyłączenia osiedla do sieci ciepłowniczej na rzecz zastosowania głębinowych i powietrznych pomp ciepła. Celem jest także osiągnięcie jak najwyższej jakości wykonania, a to wszystko przy zastosowaniu rozwiązań obniżających ślad węglowy w cyklu życia budynku.

- Cieszę, że Katowickie TBS angażuje się w projekt innowacyjny i wyznaczający nowe trendy w miejskim budownictwie mieszkaniowym. Jestem przekonany, że osiedle przy ul. Kosmicznej bardzo dobrze wpisze się w krajobraz Giszowca, który nazywany jest również „osiedlem-ogrodem”. Dbanie o środowisko naturalne jest dla Katowic jednym z priorytetów, gdy myślimy o rozwoju miasta. Nasze ostatnie inwestycje w zieleń, jak zazielenienie al. Korfantego, czy trwająca zielona metamorfoza ul. Warszawskiej, podnoszą nie tylko walory estetyczne centrum miasta, ale również komfort życia mieszkańców i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne - mówi prezydent miasta, Marcin Krupa.

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zamierza starać się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla Inwestycji – pierwszego polskiego, wielokryterialnego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego. Co ważne, projektantki osiedla pomyślały także o zaaranżowaniu przestrzeni tak, by sprzyjała kontaktom międzyludzkim, a ruch samochodowy w kompleksie mieszkaniowym został ograniczony do minimum.

110 nowych mieszkań w 7 budynkach

W ramach osiedla powstanie 7 trzy i czteropiętrowych budynków z windami. W zbudowanych domach znajdzie się 110 różnej wielkości lokali. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych, przeznaczonych dla rodzin. Najwięcej przewiduje się tych dwupokojowych o wielkości do 55 m2. Wszystkie mieszkania będą miały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu, na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego, ale większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych i samochody nie pojawią się w przestrzeni otaczającej budynki.

- Mieszkania oferowane przez KTBS cieszą się wielkim zainteresowaniem i jestem pewien, że nie inaczej będzie w przypadku osiedla przy ul. Kosmicznej. Szczególnie, że kompleks powstaje w bardzo popularnej, dobrze skomunikowanej i lubianej dzielnicy, jaką jest Giszowiec. Nowi mieszkańcy będą mieli bardzo łatwy dostęp do usług, handlu, edukacji dla dzieci i co ważne - natury, bo osiedle znajduje się w bliskim sąsiedztwie terenów leśnych - mówi prezes KTBS, Janusz Olesiński.

Rozpoczęcie inwestycji na początku 2023 roku

KTBS planuje start procesu inwestycyjnego, w tym pozyskanie finasowania z Funduszu Dopłat oraz rozpoczęcie postępowania przetargowego, w I kwartale 2023 roku. Zakończenie inwestycji przewidziane jest w trzecim kwartale 2025.

Po zakończeniu budowy będzie to już trzecie osiedle KTBS w Giszowcu, umiejscowione niedaleko dwóch wcześniejszych inwestycji znajdujących się przy pobliskiej ul. Pod Kasztanami. Co ważne, według planów nowi lokatorzy z ul. Kosmicznej będą mogli starać się o dofinasowanie do czynszu.

Piekarnia Dickery

Może Cię zainteresować:

Gofry w kształcie narządów płciowych w czekoladzie, z owocami i posypką. W Katowicach otwiera się piekarnia Dickery

Autor: Katarzyna Pachelska

31/12/2022

Włamywacz Katowice

Może Cię zainteresować:

Plądrował mieszkanie w Katowicach, gdy właściciele byli na zakupach. Czujny sąsiad zawiadomił policję

Autor: Katarzyna Pachelska

31/12/2022

Katowice spodek

Może Cię zainteresować:

QUIZ. Czy umiesz mówić po katowicku? Sprawdź, czy jesteś prawdziwym katowiczaninem

Autor: Katarzyna Pachelska

15/05/2024

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon