Ekomural powstanie na bocznej ścianie dworca PKP w Katowicach. Trwa głosowanie nad jego wariantem

Pamiętacie piękny wielki mural Mony Tusz na ścianie Urzędu Miasta przy Młyńskiej? Już go nie ma, bo w tym miejscu powstał hotel Mercure. Jednak niedługo w tym rejonie pojawi się nowy mural. W dodatku sami możemy zdecydować, jak będzie wyglądał.

W czwartek 5 maja rozpoczęło się internetowe głosowanie, poprzez które mieszkańcy Katowic mogą pomóc Galerii Katowickiej wybrać jeden z trzech projektów muralu, który na bocznej ścianie dworca PKP namaluje artysta Sebastian Bożek.

Ekomural powstanie do końca maja

Ekomural powstanie częściowo za środki zebrane w ramach ubiegłorocznej akcji Ubrania Pełne Mocy, której druga odsłona zaplanowana jest na ostatni weekend maja tego roku.

Do stworzenia muralu na jednej z bocznych ścian dworca PKP, dobrze widocznej od strony ul. Młyńskiej, artysta częściowo użyje farb ekologicznych, ale o zrównoważonym charakterze tego projektu decyduje przede wszystkim jego geneza. W 2021 roku w ramach akcji Katowickiej Ubrania pełne mocy klienci oddali ponad 9 ton ubrań, które Galeria przekazała firmie Ubrania do oddania. Każdy 1 kg przekazanych ubrań zasilał stworzoną przez Katowicką zbiórkę na ekomural w centrum Katowic. Przekazanie ubrania i akcesoria wróciły do obiegu, a zebrana w zbiórce kwota sięgnęła niemal 10 000 zł. Aby ekomural powstał na całej ścianie, potrzeba jednak znacznie większych środków – te dołożyła sama Galeria Katowicka.

Farby, które oczyszczają powietrze

Mural zostanie wykonany częściowo przy użyciu specjalnych farb fotokatalitycznych. Mają one właściwości antyalergiczne i bakteriobójcze, fasady nimi pomalowane same oczyszczają się z brudu, kurzu, zarodników grzybów i pleśni, roślin oraz innych organizmów i zanieczyszczeń osiadających na zewnętrznych powierzchniach. Pomalowana farbą fotokatalityczną ściana wpływa na jakość powietrza, które oczyszcza się w momencie zetknięcia się zanieczyszczeń z jej powierzchnią. Utylizacji ulegają spaliny samochodowe i pochodzące z kotłów grzewczych, gazy, opary rozpuszczalników, dym tytoniowy, tlenki siarki i azotu.

To nie będzie pierwszy ekomural w centrum Katowic. Jeden już jest: Antysmogowy mural powstał na jednym z banków w centrum Katowic. Pochłania dwutlenek węgla z powietrza

– Mural może mieć wartość edukacyjną w zakresie ważnych obecnie wartości i postaw proekologicznych. Chociaż jest artystyczną formą, której przekaz nie zawsze jest dosłowny, może wpływać na odbiorcę w sposób bezpośredni. Jestem zdania, że na tematy ekologiczne powinniśmy się w jakiś sposób wypowiadać, być ich świadomi, zastanawiać się nad swoją rolą w trosce o ekologię. Ja to pytanie zadaję sobie jako mieszkaniec tego miejsca na świecie oraz jako twórca. Obok codziennej troski o zrównoważone korzystanie z zasobów, podczas pracy twórczej chętnie sprawdzam nowe rozwiązania techniczne, które mogą być mniej szkodliwe dla środowiska. Wykonanie muralu farbami ekologicznymi jest dla mnie nowym wyzwaniem – mówi Sebastian Bożek.

Głosowanie nad trzema wariantami muralu

Projekty muralu mają nawiązywać do idei świadomego ekologicznie społeczeństwa oraz do bogatej kultury całego regionu. Artysta stworzył trzy różne koncepcje, na temat których mieszkańcy mogą wypowiedzieć się na fejsbukowym profilu Galerii Katowickiej: https://www.facebook.com/galeriakatowicka.eu. Ich opinie pomogą w ostatecznym rozstrzygnięciu, który projekt zostanie przeniesiony na ścianę dworca PKP Katowice.

– Te wszystkie elementy: tradycja, rozwój oraz natura w bardzo ciekawy sposób się przeplatają, nie wykluczając się wzajemnie. Katowice stają się coraz bardziej nowoczesne, a od kilku lat da się w nich zaobserwować postępujące zmiany rozwojowe. Jednym z przykładów na metamorfozę miejsca jest budynek Galerii Katowickiej. Ponadto Katowice uznawane są za jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, w którym ponad 42 proc. powierzchni zajmują lasy i tereny zielone. W projektach będę chciał pokazać sieć powiązań między różnymi elementami, „twarzami” miasta – deklaruje Sebastian Bożek.

Akcja Ubrania Pełne Mocy 2.0

– Ekomural, w malowanie którego będziemy chcieli zaangażować mieszkańców Katowic, podsumowuje ubiegłoroczną akcję Ubrania Pełne Mocy, ale przed nami już w maju jej kolejna odsłona. W tym roku ponownie zachęcać będziemy do wiosennego przewietrzania szaf i przynoszenia niepotrzebnych ubrań. W tegorocznej edycji złotówka z każdego kilograma zebranych ubrań zostanie przekazana na wsparcie Ukrainy – mówi Anna Szczerkowska, marketing manager Galerii Katowickiej.

Zbiórka ubrań w ramach akcji Ubrania Pełne Mocy 2.0 odbędzie się od 26 do 28 maja, a odsłonięcie muralu Sebastiana Bożka zaplanowano na ostatni dzień akcji, tj. 28 maja.

Także w tym roku osoby, które przekażą min. 10 kg ubrań, mają szansę odebrać kartę podarunkową o wartości 50 zł. Osoba, która w ramach akcji odda najwięcej ubrań, wygra kartę podarunkową o wartości 1000 zł na zakupy ze stylistką Agatą Dominik, która ze zwycięzcą lub zwyciężczynią przeprowadzi konsultacje i pomoże stworzyć, zmienić lub podkreślić wizerunek tej osoby.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon