Trzy zielone przystanki powstaną w Katowicach. Zielony dach, a wokół - rabaty z trawami i pnączami

Trzy zwykłe przystanki w Katowicach zamienią się w zielone. Ogłoszono przetarg na wykonanie takich miejsc.

ARC
Zielony przystanek w Katowicach, wizualizacja

Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na wykonanie trzech zielonych przystanków.

Trzy zielone przystanki w Katowicach

Zadanie obejmuje demontaż trzech istniejących wiat przystankowych zlokalizowanych przy ulicach

  • Sokolskiej,
  • Radockiego,
  • Kościuszki,

i zamontowanie w ich miejscu nowych z dachem roślinnym (zielonym). Dodatkowo część chodnika wokół przystanków zostanie pozbawiona bruku, by stworzyć tam miejsce z bylinami, trawami i roślinami pnącymi, które będą poprowadzone po jednej ze ścian wiaty.

Na realizację projektu przewidziano 275 tys. zł. Potencjalni wykonawcy mają czas do 17 maja 2022 r. na składanie ofert, a zwycięzca będzie musiał wykonać zielone instalacje do końca roku.

- Zazielenienie miasta to jeden z priorytetów. Drzewa pojawiły się już na alei Korfantego. Zazielenić ma się także ulica Warszawska oraz plac Sejmu Śląskiego. To sposób na walkę z ociepleniem klimatu oraz na poprawę jakości życia mieszkańców – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – By propagować kolejne zielone rozwiązania, w Katowicach powstał Zielony Budżet Obywatelski. To 3 miliony złotych przeznaczone na szeroko pojętą ekologię i ochronę środowiska, dzięki którym powstają na przykład łąki kwietne – dodaje prezydent.

Walka z "miejskimi wyspami ciepła"

Zielone przystanki mają być jedną z form walki z tzw. "miejskimi wyspami ciepła". Są to zjawiska klimatyczne polegające na występowaniu wyższej temperatury powietrza w miejscach, gdzie jest duże nagromadzenie powierzchni nieprzepuszczalnych (np. beton, asfalt, stal) oraz występują osłabione ruchy powietrza.

Jednym z najważniejszych działań zapobiegających tym zjawiskom jest tworzenie powierzchni biologicznie czynnych na terenie miast. Właśnie takie zadanie będą pełniły nowe wiaty przystankowe. Zielone przystanki przyczynią się do łagodzenia zmian klimatu. Pozwolą na retencjonowanie wody opadowej i odzyskiwanie zasobów. Dodatkowo zielone dachy działają jak naturalne klimatyzatory. W upalne dni temperatura wokół nich jest niższa w porównaniu z dachami stworzonymi w tradycyjnej technologii. W efekcie korzystanie z przystanków w letnie dni jest zdecydowanie przyjemniejsze dla pasażerów, a zwłaszcza osób starszych, które źle znoszą wysokie temperatury. Zielone przystanki wpływają także na poprawę estetyki przestrzeni w mieście.

- Zielona infrastruktura miejska niesie za sobą szereg zalet. Poza pomocą w retencjonowaniu wody i obniżaniu temperatury, pomaga także w filtracji zanieczyszczeń i stanowi dobre środowisko dla owadów, a nawet ptaków. W Katowicach poszukujemy możliwości umieszczania zieleni w różnych, nawet tych nieoczywistych miejscach, dlatego zielone przystanki uważam za bardzo dobry pomysł - mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Zielony Budżet Obywatelski

Inicjatywą mającą na celu wspieranie ekologii i ochronę środowiska jest Zielony Budżet miasta Katowice. To konsultacje społeczne, których celem jest zdiagnozowanie potrzeb mieszkańców w zakresie szeroko pojętej ekologii i ochrony środowiska, a następnie realizacja zadań. W ramach Zielonego Budżetu wybierane są zadania o charakterze ogólnomiejskim oraz lokalnym. Na realizację obu typu zadań przewidziano 3 mln zł. Wkrótce ruszy trzecia edycja Zielonego Budżetu miasta Katowice.

ZOBACZ TEŻ:

Termomodernizacja kamienica ul Gliwicka

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejsza kamienica w Polsce jest w Katowicach? Zadecydują jurorzy i internauci

Autor: Martyna Urban

03/05/2022

Kompleks sportowy przy Asnyka Katowice, budowa

Może Cię zainteresować:

Kompleks sportowy przy ul. Asnyka. Dawne boisko Kolejarza będzie nie do poznania. Zobaczcie zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

02/05/2022

Basen Zadole w budowie, Katowice

Może Cię zainteresować:

Basen Zadole prawie gotowy. Jest już nawet napis. Otwarcie tuż-tuż

Autor: Katarzyna Pachelska

01/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon