Finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce o Puchar KINDER Joy of moving odbędzie się w Katowicach!

30. Wielki Finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving po raz pierwszy w historii zostanie rozegrany w Katowicach!

Rozgrywki dla dziewcząt i chłopców w wieku od 10 do 13 lat mają zachęcić najmłodszych do aktywnego spędzania czasu. Impreza odbędzie się w dniach 28-30 czerwca 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving w Katowicach w czerwcu 2024 r.

- W Katowicach stawiamy nie tylko na duże wydarzenia sportowe – typu Mistrzostwa Świata w Siatkówce czy Eurobasket, ale przede wszystkim na popularyzację różnych dyscyplin sportu wśród najmłodszych. Dzięki podpisanej umowie młodzi zawodnicy będą mieli okazję rywalizować z rówieśnikami w dużym siatkarskim turnieju, a także przyglądać się zawodowcom, którzy będą ich wspierać. Finał prestiżowego turnieju KINDER Joy of moving odbędzie się w czerwcu przyszłego roku w naszym mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że Katowice będą gospodarzem wydarzenia także w 2025 i 2026 roku.

Rozgrywki KINDER Joy of moving od 30 lat rozgrywane są w trzech kategoriach wiekowych dziewcząt i chłopców: U-11, U-12 i U-13, czyli dla młodych zawodniczek i zawodników w wieku od 10 do 13 lat. Regulamin dopuszcza również możliwość, aby w danej kategorii występowały zawodniczki i zawodnicy młodsi. Celem rozgrywek jest aktywizacja tysięcy dzieci i młodzieży z całej Polski do wspólnej sportowej zabawy fair play, szeroko rozumiana edukacja sportowa oraz promocja aktywnego stylu życia wśród młodego pokolenia.

Od kilku już sezonów główna nagroda dla finalistów to siatkarski weekend, w ramach którego złoci medaliści mają okazję spotkać się z reprezentantami Polski, kibicować reprezentacji Polski seniorów lub seniorek podczas meczów rangi międzynarodowej, pomagać przy obsłudze meczów (moppersi), brać udział w treningach sportowych (wyjazdy organizowane były na Memoriał Wagnera, mecze finałowe mistrzostw Europy, mistrzostw świata, Turniej Kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich).

- W połowie przyszłego roku w Katowicach czeka nas kolejne wielkie siatkarskie wydarzenie, jubileuszowa edycja Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. O tym jak duży jest to turniej świadczą liczby: ponad 1400 spotkań rozegranych na 32 boiskach, w których będzie rywalizowało 1500 dzieci, a finał tego turnieju odbędzie się właśnie w Katowicach – powiedział Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Cztery etapy Mistrzostw

Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving składają się z czterech etapów: Turniejów Miejskich, Eliminacji Wojewódzkich, Finałów Wojewódzkich – rozgrywanych w każdym województwie oraz etapu centralnego, czyli Wielkiego Finału. W Wielkim Finale uczestniczą i walczą o medale w sześciu kategoriach łącznie 192 drużyny z całej Polski (po 2 najlepsze drużyny w każdej kategorii dziewcząt i chłopców z danego województwa). Rozgrywki na etapie wojewódzkim odbywają się we wszystkich 16 województwach naszego kraju. W każdym województwie dany Wojewódzki Związek Piłki Siatkowej wyznacza koordynatora, który z ramienia WZPS-u jest odpowiedzialny za organizację turniejów i przygotowywanie sprawozdań z przebiegu zawodów.

Do 2023 roku rozegrano łącznie 29 Wielkich Finałów Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. Ze względów bezpieczeństwa w 2020 roku wynikającego z trwającej pandemii koronawirusa, organizatorzy Wielkiego Finału zdecydowali się odwołać rozegranie etapu centralnego. Przez ostatnie trzy lata Wielki Finał KINDER Joy of moving był rozgrywany w PreZero Arenie Gliwice.

Od 2007 roku Polski Związek Piłki Siatkowej współorganizuje Ogólnopolskie Mistrzostwa w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving z Grupą Ferrero w Polsce.

- Bardzo cieszę się, że wielki finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving z Grupą Ferrero w Polsce przenosi się do Katowic, które są mekką polskiej siatkówki. Jestem przekonana, że ta decyzja pozwoli na dalszy rozwój tego wydarzenia – powiedziała Magdalena Szozda, brands partnership & KINDER Joy of moving manager w Ferrero Polska Commercial.

Umowa na organizację Wielkiego Finału w Katowicach została podpisana na trzy najbliższe lata. Przez 16 lat współpracy PZPS z Grupą Ferrero w Polsce, w rozgrywkach udział wzięło blisko 600 tysięcy młodych sportowców.

Podczas Wielkiego Finału zmagania młodych zawodniczek i zawodników podziwiają znani reprezentanci Polski. W trakcie Wielkiego Finału 2023 swoim dopingiem młodych adeptów wspierała: Joanna Wołosz, Malwina Smarzek, Kamil Szymura, Dawid Dulski, Artur Szalpuk. W poprzednich latach na Wielkie Finały przyjeżdżał, m.in.: Piotr Gruszka, Sebastian Świderski, Grzegorz Bociek, Alicja Grabka, Dorota Świeniewicz, Paweł Papke, Rafał Szymura, Bartosz Bućko, Piotr Kantor – reprezentant w siatkówce plażowej.

W 2019 roku rozgrywkom minisiatkówki oficjalnie nadano imię Marka Kisiela, który przyczynił się do popularyzacji minisiatkówki i rozgrywek młodzieżowych.

O dużej popularności rozgrywek KINDER Joy of moving świadczy fakt, że w przeszłości pierwsze szlify siatkarskiego rzemiosła w turniejach minisiatkówki zbierali, m.in. u chłopców Bartosz Bućko, Łukasz Kozub, Łukasz Kaczmarek, Marcin Komenda, Bartosz Bednorz, Jakub Kochanowski, Tomasz Fornal, Rafał Szymura, Radosław Gil, Damian Domagała, Michał Kędzierski, Kuba Hawryluk, Kajetan Kubicki, Jakub Olszewski, czy u dziewcząt Magdalena Stysiak, Joanna Wołosz, Alicja Grabka, Julia Nowicka, Zuzanna Górecka, Justyna Kędziora, czy Julita Piasecka.

Podczas trzech dni Wielkiego Finału mecze sędziuje około 70 sędziów – w tej grupie znaleźć można sędziego międzynarodowego Wojciecha Maroszka.

Od lat Patronat honorowy nad Ogólnopolskimi Mistrzostwami w Minisiatkówce im. Marka Kisela o Puchar KINDER Joy of moving obejmuje Ministerstwo Sportu i Turystyki, Minister Edukacji i Nauki oraz Polski Komitet Olimpijski.

Katowice europejskie miasto nauki 2024

Może Cię zainteresować:

Tego jeszcze nie było! 50 tygodni festiwalu nauki w 2024 r. w Katowicach, by uczcić Europejskie Miasto Nauki

Autor: Katarzyna Pachelska

12/12/2023

Wikimania

Może Cię zainteresować:

Światowy zlot Wikipedystów i ekspertów upowszechniania kultury - Wikimania 2024 - odbędzie się w Katowicach w sierpniu 2024 roku

Autor: Katarzyna Pachelska

12/12/2023

Pawel dazzle kidon 01

Może Cię zainteresować:

Spodek wystrzelił go w kosmos koszykówki. Paweł „Dazzle” Kidoń jedynym Europejczykiem w The Harlem Globetrotters

Autor: Katarzyna Pachelska

01/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon