Fotoradar na Zakręcie Mistrzów na DTŚ już działa. Posypią się mandaty?

Fotoradar na Zakręcie Mistrzów na rudzkim odcinku Drogowej Trasy Średnicowej już działa i robi zdjęcia kierowcom, którzy przekraczają prędkość. Koszt zakupu radaru miasto sfinansowało z własnych pieniędzy, żeby poprawić bezpieczeństwo na drodze w tym miejscu.

UM Ruda Śląska
Fotoradar na zakręcie mistrzów w rudzie śląskiej

Władze Rudy Śląskiej poinformowały, że od poniedziałku, 28 lutego zainstalowany na tzw. Zakręcie Mistrzów fotoradar już jest w pełni sprawny i robi zdjęcia kierowcom przekraczającym w tym miejscu dozwoloną prędkość.

- Właśnie podpisaliśmy protokół jego odbioru. Mam nadzieję, że urządzenie to spowoduje ostrożną jazdę kierowców, a przez to zwiększy bezpieczeństwo ruchu na rudzkim odcinku DTŚ. Przypomnę, że koszt jego zakupu w wysokości prawie 300 tys. zł sfinansowaliśmy z budżetu miasta - poinformowała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. Dodała, że w ostatnim czasie trwały testy urządzenia. Na fotoradarze zamontowano również dodatkową lampę błyskową, aby w warunkach nocnych poprawić doświetlenie drugiego i trzeciego pasa.

Feralny Zakręt Mistrzów. Co rusz dochodzi tam do wypadków

Fotoradar na pechowym dla kierowców odcinku średnicówki ma sprawić, że wszyscy którzy tamtędy przejeżdżają ściągną nogę z gazu i tych incydentów będzie mniej. Jak informuje rudzki magistrat, w ubiegłym roku na tzw. „zakręcie mistrzów” doszło do 15 zdarzeń, z czego 12 było kolizjami, a 3 zakwalifikowano jako wypadki z udziałem osób rannych. Na całej DTŚ w rejonie miasta Ruda Śląska policja odnotowała 46 zdarzeń, w tym 41 kolizji i 5 wypadków.

ZOBACZ TAKŻE:

Miasto od lat starało się o zainstalowanie na feralnym łuku drogi fotoradaru. Jednak Inspekcja Transportu Drogowego zakwalifikowała radar dopiero w dalszych planach inwestycyjnych. Władze Rudy Śląskiej nie chciały jednak czekać i same postanowiły zakupić fotoradar. Lokalizację zaakceptowała policja i ITD.

Fotoradar i nowy taryfikator mandatów. Kierowcy muszą uważać

Na łuku drogi na DTŚ, gdzie postawiono fotoradar, obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h. Nowy taryfikator mandatów, który obowiązuje od stycznia 2022 roku znacznie zwiększył kary dla kierowców, którzy przekraczają prędkość. Maksymalna wysokość mandatu została podniesiona 10-krotnie z 500 do 5000 zł, a grzywny nakładanej przez sąd z 5000 do 30 000 zł.

- Apeluję o ostrożną jazdę, szczególnie na tym feralnym zakręcie i mam nadzieję, że już nie będziemy oglądać w internecie wyczynów kolejnych "mistrzów kierownicy" w tym miejscu - mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon