Fotoradar na "zakręcie mistrzów" na DTŚ już zamontowany. Czy robi zdjęcia?

"Zakręt mistrzów" - tak potocznie o łuku Drogowej Trasy Średnicowej w Rudzie Śląskiej mówią kierowcy. Choć obowiązuje tam ograniczenie prędkości do 80 km/h, wypadki zdarzają się tu osobliwie często. Niedawno zamontowano tu fotoradar. Czy już robi zdjęcia? Sprawdźcie.

JS
Fotoradar DTŚ Ruda Śląska

Główny Inspektorat Transportu Drogowego nadal testuje fotoradar na DTŚ-ce w Rudzie Ślaskiej (ulokowany przed wiaduktem w ciągu ul. Styczyńskiego, przy drodze w kierunku na Katowice). "Dzidziuś", jak mówią o tym najnowszym dziecku w sieci fotoradarów - wciąż niedomaga.

Kiedy fotoradar na DTŚ w Rudzie Śląskiej zacznie działać?

- Obecnie trwa analiza zdjęć robionych przez radar w Rudzie Śląskiej. Cały czas przygotowujemy też uwagi do wprowadzenia przez wykonawcę tej inwestycji. Na razie urządzenie działa w trybie testowym, po wprowadzeniu wszystkich poprawek podejmiemy decyzję o przełączeniu go w tryb normalnej pracy - dowiedzieliśmy się w GITD.

Kiedy to nastąpi - jeszcze nie wiadomo. Radar musi być tak przygotowany, by zrobione zdjęcia nie dawały cienia wątpliwości co do prędkości, numeru rejestracyjnego i kierującego. Z wnioskowanych przez GITD poprawek były już między innymi instalacja drugiej lampy błyskowej doświetlającej lewy pas i poprawa kąta "patrzenia" soczewek.

To będzie prawdziwy pogromca kierowców łamiących przepisy

Jest to pierwszy fotoradar na całej długości Drogowej Trasy Średnicowej. I przy tym Fotorapid Pro należy do najnowszej generacji foto/wideo radarów, tak zwanych śledzących. Potrafi jednocześnie rozpoznawać tablice rejestracyjne na sześciu pasmach drogi w obu kierunkach, do prędkości 300 km na godzinę. Ponadto rozpoznaje osobne ograniczenia prędkości dla samochodów, ciężarówek i autobusów.

Podczas testu, przeprowadzonego na tym łuku DTŚ w 2021 r., i prezentacji radar w ciągu 31 minut zarejestrował 262 przekroczenia prędkości na 1133 zmierzone pojazdy. Fotorapid Pro jest zdolny jednocześnie śledzić i prowadzić pomiar do 32 pojazdów na wszystkich pasach ruchu oraz pasie technicznym z dokładnością do 1 km/h w zakresie od 2-300 km/h.

To, że fotoradar jeszcze nie działa, nie oznacza, że na tym odcinku nie należy zachowywać ostrożności. Sam radar, nawet działający, nie zastąpi rozsądku. Zwłaszcza że ten łuk jest bardzo zdradliwy, nie warto tam szarżować.

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon