Górnicy z PGG opowiedzieli się za strajkiem. Jutro ostatnie rozmowy dot. porozumienia

99 proc. górników, którzy wzięli udział w referendum, opowiedziało się za strajkiem. Domagają się średniego wynagrodzenia na poziomie 8200 złotych brutto i jednorazowej rekompensaty za pracę w weekendy. - Innego porozumienia nie podpiszę - podkreśla Rafał Jedwabny z Sierpnia 80.

Patryk Osadnik
17 stycznia rozpocznie się blokada transportów węgla z PGG

W czwartek, 13 grudnia, o poranku zakończyło się referendum strajkowe w Polskiej Grupie Górniczej, a po południu zliczono głosy. Choć związkowcy mieli obawy, że nie uzyskają kworum, to frekwencja wyniosła 58 proc., co oznacza, że wyniki są wiążące.

Śląsko-Dąbrowska Solidarność poinformowała, ze 99 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem, co oznacza, że jeśli przedstawiciele związków zawodowych nie dojdą do porozumienia z zarządem przedsiębiorstwa i Ministerstwem Aktywów Państwowych, to w poniedziałek, 17 stycznia, rozpocznie się bezterminowa blokada transportów węgla z kopalń dla branży energetycznej, w której udział wezmą nie tylko związkowcy, ale też zwykli górnicy.

Nie oznacza to jednak, że praca w kopalniach zostanie zatrzymana. Węgiel nadal będzie wydobywany i odkładany na zwały, ale nie trafi do elektrowni. - Będziemy stali na torach tak długo, aż piece w elektrowniach zgasną! - zapowiadali związkowcy podczas masówek, które poprzedziły referendum.

Ostatnie rozmowy dot. porozumienia. "Innego nie podpiszę"

Strajk w Polskiej Grupie Górniczej nie jest jeszcze przesądzony. W piątek, 14 grudnia, związkowcy ponownie spotkają się w Katowicach z zarządem przedsiębiorstwa i przedstawicielami Ministerstwa Aktywów Państwowych.

- Zegar bije, a to prawdopodobnie ostatnia okazja, żeby dojść do porozumienia - zapowiada Rafał Jedwabny z Sierpnia 80. - Dziś na spotkaniu w Warszawie (13 grudnia) nawiązała się nić porozumienia, więc możliwe, że jutrzejsze rozmowy przyniosą przełom - dodaje.

Jego zdaniem frekwencja podczas referendum to spory sukces, ponieważ wielu pracowników nie mogło zagłosować z powodu urlopów lub L4.

- Nasze postulaty nie są wygórowane. To średnie wynagrodzenie na poziomie 8200 złotych brutto i jednorazowa rekompensata dla pracowników, którzy pracowali w weekendy. Innego porozumienia nie podpiszę - podkreśla Rafał Jedwabny.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

W kopalniach PGG zaczęło się referendum strajkowe

W kopalniach PGG zaczęło się referendum strajkowe

Blokada transportów węgla

Nie ma porozumienia pomiędzy związkowcami a zarządem PGG

Margaret Thatcher brutalnie rozprawiła się z górnikami

Jak Margaret Thatcher rozprawiła się z górnikami?

Górnicy zablokowali transporty węgla dla sektora energetycznego

Związkowcy z PGG zablokowali transporty węgla

Rozmowy w PGG zakończyły się fiaskiem

Fiasko rozmów w PGG. Związkowcy zapowiadają strajk

Górnicy okupują siedzibę PGG, Katowice, 20 grudnia 2021

Górnicy okupują siedzibę PGG. Domagają się podwyżek

Związkowcy w siedzibie PGG

Jerzy Markowski: "Narzędzie strajkowe jest najgorsze"