"Humanizacja" alei Korfantego, ciąg dalszy. Zamiast jednego pasa drogi po każdej stronie będą drzewa

Zaczął się kolejny etap modernizacji alei Korfantego na odcinku od ul. Moniuszki do Ronda im. Ziętka.

W poniedziałek, 7 marca, Miejski Zarząd Ulic i Mostów rozpoczął realizację II etapu zazieleniania alei Korfantego.

Zmiany na al. Korfantego w Katowicach

Przypomnijmy, że we wrześniu 2021 r. katowiccy urzędnicy postanowili o zawężeniu al. Korfantego do jednego (zamiast dwóch) pasów. Wtedy rozpoczął się I etap modernizacji tej ulicy, obejmujący drogę od Ronda im. Ziętka do ul. Moniuszki.

- Zmiany na alei Korfantego wpisują się w trendy światowe. Koncepcja przewiduje zwężenie ulicy i stworzenie szerokiego pasa zieleni z ponad 50 drzewami. Ograniczamy przestrzeń dla samochodów, a w jej miejsce oferujemy zielone rozwiązania – mówił wtedy prezydent Marcin Krupa.

Więcej: Aleja Korfantego zwężona do jednego pasa. Będą za to drzewa i więcej zieleni

Zamiast jednego pasa po każdej stronie al. Korfantego mają pojawić się drzewa (klony polne, robinie akacjowe) oraz krzewy (róże – Giro D’Italia, Street Dance, Cricet, a także rozplenice japońskie oraz turzyce morrowe).

Zwężenie al. Korfantego. Uważajcie w tym rejonie!

W ramach II etapu modernizacji, drogowcy przenieśli się na wschodnią jezdnię al. Korfantego, czyli tę prowadzącą od ul. Moniuszki w stronę Ronda im. Ziętka.

W związku z tym ta jezdnia została zwężona. Prace polegają na zerwaniu asfaltu i przygotowaniu krawężników do osadzenia w nowym miejscu. Docelowo zmieni się tu organizacja ruchu. Skręcenie w prawo przy wyjeżdżaniu z Moniuszki będzie możliwe jedynie z prawego skrajnego pasa. Z kolei lewy umożliwi wyłącznie jazdę prosto. Na ul. Piastowskiej część powierzchni będzie wyłączona z ruchu.

Poruszający się zazielenioną al. Korfantego kierowcy będą mieli do dyspozycji jeden pas. Urzędnicy uspokajają, że będzie miał on jednak odpowiednią szerokość, by zapewnić swobodne poruszanie się zarówno samochodom osobowym, jak i kursującym tam autobusom, a w razie ewentualnej awarii jakiegoś pojazdu umożliwić jego wyminięcie.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon