II edycja Zielonego Budżetu. Sprawdź, jakie zielone inwestycje powstaną niedługo w dzielnicach Katowic

Trwa rozstrzyganie pierwszego z trzech przetargów na realizację zadań w ramach II edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice. Postępowanie przetargowe dotyczy 7 pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców, które zostały wybrane do wykonania. Realizatorem tych zadań jest Zakład Zieleni Miejskiej.

II edycja Zielonego Budżetu miasta Katowic. Właśnie trwa rozstrzyganie przetargów dotyczące 7 pomysłów mieszkańców miasta. Dzięki nim mają powstać nowe przyjazne przestrzenie, wypełnione zielenią i elementami małej architektury.

- Trzecia edycja Zielonego Budżetu miasta Katowice spotkała się z ogromną popularnością. Zostało złożonych prawie tyle wniosków, co łącznie we wcześniejszych dwóch edycjach. To pokazuje, że mieszkańcom Katowic zależy na ich najbliższym otoczeniu i chcą by ono zmieniało się na bardziej zielone. Cieszę się, że realizujemy kolejne pomysły katowiczan – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Miasto także podąża w tym kierunku, o czym świadczyć może zazielenienie al. Korfantego czy trwająca przebudowa ul. Warszawskiej – dodaje prezydent.

To pierwszy z przetargów dotyczących II edycji Zielonego Budżetu miasta Katowic.

W ramach zadań przeznaczonych do realizacji w tym przetargu znalazły się takie działania jak:

  • zagospodarowanie klepiska na zielony skwer z drzewami na skrzyżowaniu ulicy Rolnej z Hetmańską. W ramach tego zadania zlikwidowany zostanie dziki parking po zburzonej, starej kamienicy. W jego miejscu nasadzone zostaną drzewa i krzewy.
  • utworzenie niewielkiego skwerku na osiedlu Kokociniec. Zadanie polega na likwidacji ok. 57 m kw. chodnika znajdującego się w sąsiedztwie Strefy Gier i Zabaw i utworzeniu w tym miejscu niewielkiego pasa zieleni będącego buforem pomiędzy Strefą a drogą osiedlową. Pas zieleni zostanie obsiany trawą, pojawi się na nim również żywopłot. Dodatkowym elementem dekoracyjnym tego miejsca ma być niewielki kwietnik utworzony w pobliżu Strefy.
  • oddzielenie placu zabaw przed kościołem pw. św. Józefa Robotnika „zieloną ścianą” od ulicy Mikusińskiego. W ramach tego przetargu na osiedlu na Obrzeżu powstanie minioaza obsadzona zielenią i wyposażona w elementy małej architektury, czyli ławki i kosze na śmieci.
  • nowa przestrzeń edukacyjno-rekreacyjna w Katowicach pod nazwą „Lawendowy ogród Katowic” to z kolei uzupełnienie inicjatywy mieszkańców Ochojca i Piotrowic. Dzięki środkom z Zielonego Budżetu miasta m.in. wydłużona zostanie ścieżka spacerowa, pojawią się elementy małej architektury – ławki, leżaki oraz dodatkowe nasadzenia lawendy.
  • wokół siłowni plenerowej na niezagospodarowanej części skweru J. Klatt w Burowcu stare drzewa, które oznaczono pod wycinkę zostaną zastąpione nowymi. Całość zostanie uzupełniona ziołami, a nasadzenia bluszczu będą przypominać labirynt, dzięki czemu powstanie ogród sensoryczny z ziół i krzewów.
  • ukwiecony zostanie łącznik pomiędzy placem Pod Lipami a skwerem Gawlika. Projekt zakłada uzupełnienie terenów trawiastych o nową trawę, dosypanie kory oraz nasadzenie nowych roślin na klombie, stworzenie na jednym z trawników kwietnika, dosadzenie roślin kwitnących w ramach kwitnącej łąki stworzenie żywopłotu wzdłuż jednej alejki, zakup dwóch ławeczek i koszy na psie odchody.

Na realizację powyższych zadań zarezerwowano 308 tys. zł brutto. W postępowaniu przetargowym swoją ofertę złożył jeden wykonawca - BOTIKA s.c. Rafał Pieszczoch, Barbara Pieszczoch, który prace wycenił na ok. 303 tys. zł brutto. Teraz Zakład Zieleni Miejskiej przeanalizuje szczegóły tej oferty.

W sumie w ramach II edycji Zielonego Budżetu do realizacji wybrano 89 zadań. 60 z nich ma zostać zrealizowanych przez Zakład Zieleni Miejskiej. Otwarcie ofert na pozostałe 53 zadania nastąpi w przyszłym tygodniu.

Zielony Budżet angażuje mieszkańców

Realizacja pomysłów mieszkańców na rzecz środowiska jest możliwa dzięki wydzieleniu z budżetu obywatelskiego osobnej puli przeznaczonej na zielone inwestycje. Pierwsza edycja Zielonego Budżetu miała miejsce w 2020 roku, a mieszkańcy zgłosili wtedy 128 pomysłów. Były to projekty zarówno ogólnomiejskie, jak i lokalne, dotyczące nowych nasadzeń, tworzenia łąk kwietnych czy zakupu kwietników. W kolejnej edycji wniosków złożonych przez mieszkańców było jeszcze więcej, bo 164. 89 z nich poprawnie przeszło weryfikację i zostało przekazanych do realizacji.

W tegorocznej, trzeciej już odsłonie Zielonego Budżetu, mieszkańcy zgłosili 222 wnioski! Ogłoszenie wyników weryfikacji merytorycznej nastąpi do 9 września.

- To inicjatywa, która niesie za sobą wiele korzyści. Wprowadzanie zieleni do przestrzeni miejskiej nie tylko wpływa na estetykę otoczenia i samopoczucie mieszkańców, ale jest także istotne ze względu na dbałość o środowisko i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Zieleń pozwala przeciwdziałać powstawaniu miejskich wysp ciepła, poprawia retencję wody, jest ważna dla rozwoju zwierząt i owadów – tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

ZOBACZ TEŻ:

Promenada nad Rawą tak wyglądała

Może Cię zainteresować:

Mieszczuchy pragną drzew. Projektanci i budowniczy Katowic dobrze o tym wiedzieli

Autor: Tomasz Borówka

07/05/2022

Katowice na przełomie lat 70. i 80. XX wieku

Może Cię zainteresować:

Katowice lat 70. na kolorowych zdjęciach. Tak mieli widzieć nasze miasto z epoki Edwarda Gierka w ojczyźnie komunizmu

Autor: Tomasz Borówka

31/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Giszowiec

Węzeł Giszowiec. Od 7 lipca węzeł Kolista będzie przejezdny

Węzeł Giszowiec, Katowice

Na węźle Giszowiec przejezdne dwa pasy w każdą stronę

Przebudowa węzła Giszowiec

Przebudowa węzła Giszowiec. Otwarcie przejścia podziemnego

Węzeł Giszowiec, Katowice, przebudowa

20 kwietnia otwarcie dwóch nowych łącznic na węźle Giszowiec

Udogodnienia dla rowerzystów również zgłaszane są do BO

Ruszyło głosowanie na zadania z budżetu obywatelskiego

Wizualizacja

Będzie rozbudowa szkoły w Katowicach. Nowa hala i sale

Biurowiec DL Tower, Katowice Wełnowiec

Nowe dwie wieże biurowe powstaną w Wełnowcu