Precz z piecami kaflowymi! 150-letnia kamienica w centrum Katowic przechodzi rewolucję

Nie dość, że nie należy do najpiękniejszych katowickich kamienic, to jeszcze żyło się w niej niezbyt dobrze, bo trzeba było palić węglem w piecach kaflowych. KZGM wziął się za modernizację kamienicy przy św. Jana 9 w centrum Katowic.

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach rozpoczął termomodernizację kolejnych budynków wielorodzinnych, znajdujących się w zarządzanych przez niego zasobach.

150-letnia kamienica ma być lepszym miejscem do mieszkania

Dzięki pracom prowadzonym w kamienicy przy ul. św. Jana 9 ma się poprawić komfort życia mieszkańców. Ma być taniej, bardziej ekologicznie i estetycznie.

- Cały czas staramy się zachęcać mieszkańców do wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. W latach 2011 – 2021 dzięki dofinansowaniu z miasta udało się wymienić prawie 7,5 tys. pieców, a pula przeznaczona na dofinansowanie tych działań wynosiła ponad 61 mln zł. Termomodernizacja nie tylko pozwala poprawić estetykę budynków, ale także wpływa na ograniczenie zużycia ciepła, dlatego sukcesywnie realizujemy kolejne zadania w tym zakresie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Autorem projektu kamienicy położonej przy św. Jana 9 był Ignatz Grunfeld. Została ona wybudowana w 1874 roku, a w 1930 roku zmieniła nieco swoje oblicze, gdyż zdecydowano się nadbudować skrzydła tylne i boczne. Obecnie kamienica znajduje się w zasobach komunalnych gminy, a na parterze, w lokalach wychodzących na św. Jana są kwiaciarnia oraz lodziarnia.

Likwidacja pieców kaflowych

Teraz w kamienicy trwają prace mające poprawić jej efektywność energetyczną, a także ogólny stan. By panował w niej wyższy komfort cieplny, przy jednoczesnym obniżeniu zużycia energii, zostanie przeprowadzonych szereg prac. Dotyczą one ocieplenia ścian piwnic oraz ich hydroizolacji, ocieplenia stropu nad pomieszczeniami piwnicznymi, częściowego ocieplenia ścian nadziemia, a także remontu i ocieplenia dachu.

- W poprawie efektywności energetycznej budynków, a tym samym zmienianiu ich na bardziej ekologiczne, istotne jest także źródło dostarczania ciepła. Dlatego przy ul. św. Jana 9 zostaną zlikwidowane dotychczas użytkowane piece kaflowe. Zastąpią je instalacje gazowe zasilające kotły i kuchenki gazowe oraz nowe instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Prace mają doprowadzić ponadto do efektywniejszego zużycia energii w obszarze oświetlenia budynku. W klatce schodowej oraz w części piwnicznej zostaną zamontowane oszczędniejsze oprawy LED, które dodatkowo będą połączone z czujnikami ruchu, co także przyczyni się do oszczędności – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Koszt remontu kamienicy przy św. Jana 9 to 1,1 mln zł

Choć termomodernizacja to główny cel inwestycji, to zakres prac obejmuje również inne zadania – m.in.

  • naprawę konstrukcji dachu i pęknięć w ścianach zewnętrznych,
  • wymianę instalacji elektrycznej, odgromowej, wody zimnej oraz kanalizacji sanitarnej,
  • dobudowę przewodów wentylacyjnych i spalinowych,
  • zagospodarowanie terenu podwórza.

Ponadto, w związku z wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, w lokalach mieszkalnych zostaną przeprowadzone roboty remontowe.

Inwestycja o wartości ok. 1,1 mln zł, w całości sfinansowana przez miasto, ma zakończyć się do 31 października 2022 roku.

Prowadzone obecnie inwestycje to część długofalowej strategii Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Konsekwentnie i systematycznie przeprowadza on modernizacje kolejnych budynków wielorodzinnych, które znajdują się w zarządzanych przez niego zasobach. W 2021 roku KZGM zrealizował kompleksowe modernizacje 9 obiektów, mieszczących 177 mieszkań, a także lokale użytkowe. W tym roku zakończyły się już prace w 4 budynkach, jednocześnie są realizowane inwestycje w kolejnych lokalizacjach.

ZOBACZ TEŻ:

Węgiel

Może Cię zainteresować:

Dodatek węglowy w Katowicach. Gdzie złożyć dokumenty, by dostać 3000 zł na węgiel

Autor: Katarzyna Pachelska

17/08/2022

Owsiana Katowice

Może Cię zainteresować:

Niewybuch w Lesie Panewnickim. Całą noc pilnowała go policja, rano przyjechali saperzy

Autor: Katarzyna Pachelska

17/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon