Jak przyrządzić klasyczne śląskie makówki? Jak zrobić moczkę i karpia po śląsku? Tradycyjne regionalne przepisy przypomina Joanna Furgalińska

Jak zrobić makówki i moczkę? Jak ugotować karpia po śląsku? Jeśli przypadkiem układanie świątecznego jadłospisu odłożyliście na ostatnią chwilę, służymy tradycyjnymi śląskimi przepisami.

Śląskie tradycje kulinarne mają ciekawą i bogatą przeszłość. Mają też przyszłość, pod warunkiem, że… w teraźniejszości uda się przedstawić je jako ciekawe i warte zgłębienia. Święta to właśnie czas, gdy w wielu śląskich domach wraca się do kultywowanych od pokoleń zwyczajów, przepisów i smaków. Wiele z nich: autentycznych, rodzinnych, lokalnych zgromadziła Joanna Furgalińska, autorka wydanej kilka lat temu przez Wydawnictwo Naukowe PWN książki „Ślonsko kuchnia dla Hanysów i Goroli”.

- Śląska kultura kulinarna kryje wiele niespodzianek i ciekawostek – podkreśla Furgalińska. - Bywa bardzo zróżnicowana, bo historycznie tu krzyżowały się tu różne wpływy czeskie, austriackie, niemieckie, słowiańskie, włoskie, a czasem nawet tureckie.

Korzystając z uprzejmości autorki, która większość przepisów w „Ślonskiej kuchni…” zaczerpnęła z rodzinnych przekazów, prezentujemy dziś krótki przewodnik po tradycyjnych, regionalnych potrawach świątecznych. Jak podkreśla Joanna Furgalińska, niektóre z nich pochodzą również ze starych śląskich książek kucharskich.

W poszukiwaniu inspiracji zerknijcie na galerię ze śląskimi przepisami.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Damian Dąbrowski

Damian Dąbrowski: W prognozowanie pogody wkładam wiele pracy

Spółdzielczy Dom Handlowy Zenit Katowice

Spółdzielczy Dom Handlowy Zenit. Powiew luksusu

Rekrutacja do szkół i przedszkoli w Katowicach

Niedługo zacznie się rekrutacja do przedszkoli i szkół

Jarmark Bożonarodzeniowy 2021, Katowice

Jarmark Bożonarodzeniowy 2021. Co i za ile można tu zjeść

Trasa rowerowa Korfantego 2

Nowe trasy rowerowe w Katowicach

Strefa kultury

TOP 10. Największe miasta metropolii

1

Dołącz do Śląskich Aniołów i weź udział w biegu!