Jarmark Bożonarodzeniowy 2022 w Katowicach już czynny. Co tu można zjeść i wypić i za ile? Sprawdź

Dziś, 18 listopada 2022, wystartował Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku w Katowicach. Będzie rekordowo długi, bo zakończy się dopiero 8 stycznia 2023 roku. Wśród 80 budek są również te gastronomiczne. Zobacz, co tu można zjeść i wypić i ile to kosztuje. Jest też nowy kubek ceramiczny z jarmarkiem.

Wystartował Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach. Jak zwykle na Rynku rozłożono budki z rozmaitymi produktami na sprzedaż, ale jest też gastronomia. Oprócz tego przed Teatrem Śląskim stoi już diabelskie koło (na razie jest nieczynne, ma działać od 18 listopada wieczorem albo 19 listopada). Jest też mała karuzela wiedeńska dla dzieci, a przy wlocie w ul. Mickiewicza stoi lodowisko. W tym roku Jarmark będzie działał aż do 8 stycznia, co zdarza się po raz pierwszy.

Rekordowo długi Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach

– 80 budek już stoi na katowickim Rynku, a przy ul. Mickiewicza gotowe jest lodowisko. W przestrzeni Rynku pojawiły się też świąteczne ozdoby. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik, więc możemy ogłosić, że tegoroczna edycja Jarmarku Bożonarodzeniowego ruszyła! – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Gorąco zapraszam mieszkańców naszego miasta i okolic do odwiedzenia jarmarku. Będzie to okazja, by poczuć klimat zbliżających się świąt. Na płycie Rynku stoi już świąteczne drzewko – to 14-metrowy świerk, który przyjechał do nas z Orzesza. Uroczyste uruchomienie światełek na choince odbędzie się na początku grudnia – dodaje prezydent.

Na jarmarkowych stoiskach można kupić na przykład bombki szklane z częstochowskiej manufaktury, a także ceramiczne kwiatki, bombki i grzybki z węgierskiej manufaktury z Budapesztu.

Co tu można zjeść i wypić

Nie obyło się również bez pyszności - na stoiskach znajdziemy m.in. podpłomyki alzackie, owoce w czekoladzie, langosze, churrosy, kurtosze, orzeszki prażone, pieczone kartofle, bigos z dziczyzny, pierogi, żurek, fasolkę, bogracz, barszcz czerwony, pajdę ze smalcem, herbatę zimową, nalewki śląskie, wina Bio, likiery, poncze a także herbaty i kawy z całego świata.

Stoisk gastronomicznych jest podobna liczba jak w ubiegłym roku. Na środku stoi okrąglak, zwany też piramidą, gdzie można kupić różnorodne napoje, alkoholowe i bezalkoholowe. Plus dostępny jest tegoroczny świąteczny kubek ceramiczny z katowickimi motywami. Kosztuje 25 zł (0,2 l). Kawa i herbata kosztują po 10 zł. Różnorodne napoje - od 12 zł za 0,2 l. Do jedzenia są i słodkie rzeczy, jak langosze i owoce w czekoladzie oraz wytrawne. Kiełbasa z grilla kosztuje 22 zł za porcję, śląskie tiramisu - 22 zł.

Ofertę stoisk gastronomicznych z cenami obejrzysz w naszej galerii zdjęć.

- Pięć budek stanowi tak zwaną Strefę Ukraińską. Prowadzą je osoby, które dotychczas wystawiały swoją ofertę na jarmarku we Lwowie. Z racji tego, że ściśle współpracujemy ze Lwowem, w którym także trwa wojna zaprosiliśmy je do Katowic – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej.

W strefie tej można znaleźć takie rzeczy jak: ręcznie robiona biżuteria z koralików, ceramika, magnesy, skóry, ręcznie robione zabawki, szklane świeczniki, ozdoby choinkowe wykonane ze szkła.

Atrakcje Jarmarku Bożonarodzeniowego

Wizyta na jarmarku to także możliwość skorzystania z szeregu atrakcji. Wiktoriańska karuzela, bożonarodzeniowa szopka wykonana ze słomy, drewniany pociąg, do którego będzie można wejść, by pooglądać sceny z polskich bajek – to tylko niektóre z nich. Nowością jest Mini Park Świateł. To teren rozświetlonymi figurami bożonarodzeniowymi. Będzie to atrakcja bezpłatna. Priorytetem tegorocznej edycji jarmarku było to, by oświetlenie jarmarku było przede wszystkim oświetleniem LED-owym. Jak pokazują wyliczenia dostarczone nam przez organizatora jarmarku w przypadku Mini Parku Świateł koszt zużytej energii elektrycznej, dzięki zastosowanemu oświetleniu LED-owemu będzie wynosił niecałe 1,5 tys. zł za cały okres działania parku (52 dni).

Natomiast na Placu Teatralnym, podobnie jak w ubiegłym roku, stanęło koło widokowe – tzw. młyńskie koło. Będzie ono dostępne do 26 lutego.

Jarmarkowi towarzyszyć będzie szereg wydarzeń dodatkowych – wśród nich znajdą się występy na żywo, koncerty i pokazy. Jednym z nich będzie parada Mikołajkowa, która 9 grudnia rozpocznie się o godzinie 18.00. Pochód wystartuje sprzed kościoła Mariackiego, następnie przejedzie ulicami: Mariacką, Mielęckiego, Dworcową, pocztową, Młyńską, Placem Szewczyka, 3 Maja by zakończyć przejście na Rynku.

Harmonogram jarmarku (uwaga, termin niektórych wydarzeń może ulec zmianie):

  • 18.11.2021 r. (piątek) OTWARCIE JARMARKU
  • 06.12.2022 r. - spotkanie ze Św. Mikołajem
  • 09.12.2022 r. - Parada Mikołajkowa
  • 31.12.2022 r. - Pożegnanie Starego Roku i powitanie Nowego Roku – zabawa z DJ-em
  • 8.01.2023 r. (niedziela) ZAKOŃCZENIE JARMARKU

Lodowisko tym razem nieco z boku

Dzięki sprzyjającej pogodzie od 18 listopada działa także lodowisko. Tafla o wymiarach 10 na 40 metrów stoi na ulicy Mickiewicza, tuż obok DH Skarbek. Obsługują ją pracownicy MOSiR-u Katowice. Dla posiadających łyżwy korzystanie z lodowiska jest bezpłatne. Ci, którzy sprzętu nie mają będą mogli go na miejscu wypożyczyć. Za łyżwy czy kask trzeba będzie zapłacić 8 zł za godzinę. Za pingwina lub misia do nauki jazdy – 15 zł za godzinę. Wypożyczalnia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-20.00 oraz w weekendy w godzinach 10.00-20.00.

W mieście ma być mniej świątecznych ozdób. Bo kryzys

Świąteczny Jarmark na katowickim Rynku będzie najjaśniejszym punktem jeśli chodzi o świąteczny klimat w Katowicach. Na ulicach pojawi się zdecydowanie mniej świątecznych ozdób. Zamontowane zostaną wyłącznie elementy dekoracyjne będące własnością MZUiM. Zrezygnowano z wypożyczania instalacji świątecznych od firm zewnętrznych. Ponadto oświetlenie świąteczne zostanie ograniczone i będzie montowane w każdej dzielnicy – tak, aby pomimo oszczędności, zaznaczyć jednak charakter okresu świątecznego. W dzielnicach, gdzie dotychczas pojawiały się świąteczne drzewka montowana/przyozdabiana będzie tylko jedna choinka.

Przypomnijmy, że w mieście uruchomiono tryb oszczędzania. Skrócono o 45 minut w ciągu każdej doby czas działania oświetlenia ulicznego. Na trasach przelotowych, gdzie nie ma chodników, uruchomiono tryb autostradowy, co oznacza, że w ciągu nocy funkcjonuje jedynie oświetlenie węzłów i skrzyżowań. Zmieniły się również zasady związane z iluminacją budynków. Oświetlenie działa do godziny 23.00, a w godzinach od 23.00 do 5.00 rano jest wyłączane. Zmniejszona została także intensywność oświetlenia LED-owego.

Christmas Garden zoo Chorzów 16

Może Cię zainteresować:

Christmas Garden w chorzowskim zoo już otwarty. Czy warto się wybrać? RECENZJA

Autor: Katarzyna Pachelska

17/11/2022

Max Premium Burgers Katowice wizualizacja 1

Może Cię zainteresować:

Pierwsza restauracja szwedzkiej sieci Max Premium Burgers w Katowicach już na ukończeniu

Autor: Katarzyna Pachelska

17/11/2022

Tramwaj wzdłuz ul Chorzowskiej Katowice

Może Cię zainteresować:

Na trzy tygodnie ruch tramwajów z Katowic do Chorzowa zostanie zatrzymany

Autor: Michał Wroński

16/11/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon