Jarmark u Babci Anny na Nikiszowcu już w niedzielę 30 lipca 2023. Świetna impreza na zabytkowym robotniczym osiedlu

Tego dnia katowicki Nikiszowiec pulsuje niesamowitą energią. Nie inaczej będzie w najbliższą niedzielę, 30 lipca 2023 r. w czasie Jarmarku u Babci Anny, czyli wielkim odpuście przy kosciele św. Anny. Najlepiej nie pchać się na Nikisz autem, bo będą korki, tylko skorzystać z bezpłatnych autobusów. Sprawdźcie też zmiany w organizacji ruchu tego dnia.

45 stoisk z ofertą gastronomiczną i spożywczą oraz blisko 160 wystawców zaprezentuje się na tegorocznej edycji Jarmarku u Babci Anny na Nikiszowcu. Impreza odbędzie się już w najbliższa niedzielę 30 lipca 2023 r. w godz. 10.00-20.00. Wstęp wolny.

Jarmark u Babci Anny, czyli wielki odpust na Nikiszowcu

- Jarmark na stałe wpisał się już w krajobraz tej dzielnicy i zarówno w zimowej, jak i letniej odsłonie, przyciąga tłumy. Warto skorzystać z przygotowanych atrakcji i w najbliższy weekend przyjechać na Nikiszowiec. Zachęcam jednak, by z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc parkingowych skorzystać z bezpłatnych autobusów, które uruchamiamy specjalnie na to wydarzenie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W tym roku organizatorzy mocno postawili na spożywcze produkty rękodzielnicze małych przetwórni, dzięki czemu na stoiskach będzie można znaleźć takie naturalne wyroby jak: syropy, musy z owoców, musztardy, pasztety wegańskie, powidła, dżemy, pasty i pesto, miody, kiszonki. Ofertę ma dopełniać różnorodny asortyment regionalnych win i nalewek oraz lokalnego browaru. Uzupełni to strefa gastro, w której będzie można m.in. zjeść tradycyjny obiad.

Jarmark to jednak przede wszystkim wydarzenie zdominowane przez artystów, twórców i kreatorów – lokalnych, ale także z różnych części Polski, którzy jak co roku będą prezentować swoje autentyczne wyroby artystyczne i użytkowe. A wśród nich znaleźć będzie można m.in.: ceramikę, biżuterię, wyroby ze szkła, drewna i skóry, produkty dziergane. Nie zabraknie też stoisk z obrazami lokalnych twórców oraz z regionalną literaturą. Łącznie na Jarmarku będzie prezentować się 160 wystawców.

- Jarmark jest wydarzeniem dla wszystkich – bez względu na wiek, czy ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. W tym roku zaplanowaliśmy na Skwerze Zillmannów strefę edukacji, animacji i zabawy – dla najmłodszych i trochę starszych. Zobaczycie tu m.in. niezwykłe pojazdy z epoki pary i żelaza, którymi poruszać się będą aktorzy Teatru Gry i Ludzie. Będzie można cyknąć sobie fotkę siedząc na gigantycznym rowerze czy zadzwonić do Alexandra Bella z nietypowego telefonu. W nawiązaniu do przemysłowej tradycji osiedla zagra górnicza Orkiestra Dęta Wieczorek – mówi Waldemar Jan, prezes zarządu Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

- Połączymy też tradycję z nowoczesnością. Zaprosimy uczestników jarmarku do świata recyklingu. Na stoisku pn. „Cenny Plastik” prowadzonym przez Stowarzyszenie Kurka Wodna będzie można wziąć udział w pokazie tworzenia niezwykłych przedmiotów z plastikowych śmieci. Z pomocą dwóch prostych urządzeń połączone zostanie odzyskiwanie odpadów z niezwykłym designem i fajną zabawą. A już na sam koniec Jarmarku zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy z Kapelą Fedaków, która najlepiej wie jak roztańczyć i rozśpiewać publiczność swoją muzyką inspirowaną m.in. tradycją śląską – dodaje Małgorzata Krakowiak, wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

Nie zabraknie też karuzeli dla dzieci.

Specjalna bezpłatna linia autobusowa

W tym roku będą dwie linie darmowych autobusów na trasach:

  • Katowice Dworzec (stanowisko 10) – Katowice Sądowa - Centrum Przesiadkowe Zawodzie (duży darmowy parking) - Janów Zamkowa Skwer (tuż przy wejściu na Jarmark);
  • parking darmowy przy Cmentarzu Komunalnym przy Alei Murckowskiej – Janów Zamkowa Skwer.

Wjazd na teren osiedla Nikiszowiec będzie możliwy tylko dla mieszkańców posiadających tzw. wjazdówki.

Zmiany w organizacji ruchu drogowego

Ścisły obszar Jarmarku tj. ul. Nałkowskiej (od skrzyżowania z ul. Szopienicką), ul. Krawczyka, ul. Rymarska i Plac Wyzwolenia (od przejazdu kolejowego przy ul. Zamkowej) będą wyłączone z ruchu od godziny 5:00 do 24:00. Mieszkańcy ul. Nałkowskiej i Rymarskiej będą mogli wjechać za okazaniem wjazdówki od ul. Szopienickiej i zaparkować samochód na parkingach przy lodowisku Jantor. Zakaz zatrzymywania się i parkowania na ul. Nałkowskiej będzie obowiązywał przez cały dzień 30 lipca – wyłączony z zakazu zostanie fragment ul. Nałkowskiej, na którym zaparkować będą mogli wyłącznie mieszkańcy posiadający wjazdówkę.

Dodatkowo wzdłuż fragmentu ul. Ociepki i Zamkowej obowiązywał będzie zakaz zatrzymywania się. Zmiany nastąpią także na skrzyżowaniu ul. Szopienickiej z ul. Górniczego Dorobku i ul. Św. Anny, gdzie wprowadzony zostanie zakaz ruchu (wjazdu w ul. Świętej Anny) z wyjątkiem posiadaczy wjazdówek.

Nie ma możliwości dojazdu samochodami przed sam kościół św. Anny. W szczególnych przypadkach będzie możliwy wjazd samochodem na teren Probostwa dotyczy to wskazanych przez Parafię najstarszych mieszkańców Nikiszowca i Janowa. Liczba miejsc parkingowych jest ograniczona.

Tour de Pologne

Może Cię zainteresować:

Tour De Pologne znów w Katowicach. Kolarze przejadą m.in. przez Nikiszowiec i Dolinę Trzech Stawów

Autor: Patryk Osadnik

20/06/2023

Restauracja vihorlatka katowice nikiszowiec 5

Może Cię zainteresować:

Na Nikiszowcu otwiera się nowa restauracja. Takiej kuchni w Katowicach jeszcze nie było!

Autor: Katarzyna Pachelska

12/04/2023

Osiedle Nikiszowiec, Katowice

Może Cię zainteresować:

Osiedle Nikiszowiec w Katowicach. Tutaj rządzi geometria. Widać to zwłaszcza z góry. Zobaczcie świetne zdjęcia z drona

Autor: Katarzyna Pachelska

14/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon